CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Budowa domu z kontenera krok po kroku

mar 9, 2023 | Blog

Budowa domu z kontenera krok po kroku

Budowa domu z kontenera

 Szalejące ceny na rynku nieruchomości, chęć szybkiego posiadania własnego M, a także rosnąca świadomość ekologiczna młodego pokolenia sprawiają, że domy kontenerowe zyskują w ostatnich latach na popularności jako ekonomiczna, przyjazna dla środowiska i innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych budynków. Choć wielu osobom takie obiekty kojarzą się kontenerami-blaszakami prosto z placu budowy, to nowoczesne domki kontenerowe są eleganckie, trwałe i, co najważniejsze, w pełni funkcjonalne. Jak przebiega zatem budowa domu z kontenera krok po kroku? To prostsze niż się wydaje, a efekt jest zaskakujący.

 

Krok 1: Planowanie i projektowanie

Na samym początku drogi do zbudowania domu z kontenerów jest projekt. Punktem wyjścia jest podjęcie decyzji o docelowym metrażu budynku. Po ustaleniu tego parametru jest zaprojektowanie układu funkcjonalnego i stylu wnętrza. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę takie zagadnienia, jak:

  • ilość kontenerów-modułów, które mają składać się na dom,
  • wielkość poszczególnych modułów,
  • przeznaczenie funkcjonalne pomieszczeń (np. ilość sypialni czy łazienek),
  • rozmieszczenie kontenerów względem siebie oraz rozmieszczenie na działce,
  • umiejscowienie drzwi i okien.

Projektowanie dobrze jest powierzyć profesjonalistom: architektowi lub doświadczonemu producentowi. Warto skorzystać z porad ekspertów, aby dom był w pełni funkcjonalny, a jego konstrukcja spełniała wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Domek na działkę z kontenera

Domek z kontenera

 

Krok 2: formalności, czyli pozwolenie na budowę domu z kontenerów

Wielką zaletą domów kontenerowych jest możliwość postawienia ich bez skomplikowanych formalności. Producenci często przedstawiają tego typu budynki jako przykład obiektów mieszkalnych, które można postawić bez pozwolenia na budowę. I faktycznie w niektórych przypadkach jest to prawda. Jednak warto wiedzieć, że na taką wykładnię prawa składa się szerokie spektrum czynników, które finalnie wpływają na to, czy pozwolenie jest obowiązkowe, czy też wystarczy jedynie zgłoszenie do wyznaczonego organu administracyjnego.

Na tym etapie budowy trzeba bardzo dokładnie przeanalizować sytuację, ponieważ prawo budowlane jest skomplikowane w tym zakresie. Nie jest to często tak jednoznaczne i proste, jak można czasem przeczytać na stronach firm sprzedających kontenery. Dlatego warto wybrać usługi sprawdzonych producentów. Nie tylko daje to pewność wysokiej jakości kontenera (co jest bardzo ważne, skoro ma służyć on jako dom), ale też można otrzymać wsparcie ekspertów, którzy wskażą, jak zrealizować całą inwestycję zgodnie z prawem.

 

Krok 3: Przygotowanie działki do budowy domu z kontenera

Ta faza projektu obejmuje przede wszystkim takie działania jak oczyszczenie oraz wyrównanie terenu. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż kontenery mieszkalne stawia się na bardzo niewielkim fundamencie i odpowiednie wypoziomowanie terenu jest niezbędne. W zależności od warunków gruntowych konstrukcja fundamentu może być różna. Warto zdać się na opinie producenta, bo wymogi odnośnie podstawy pod dom będą zależały również od konstrukcji kontenerów oraz od projektu całego obiektu, między innymi tego, czy będzie on parterowy, czy piętrowy.

 

Krok 4: Instalacje

Następnym krokiem jest doprowadzenie niezbędnych instalacji, czyli elektrycznej oraz sanitarnej. Ponieważ domy z kontenerów mają instalacje wewnętrzne montowane od razu przy produkcji, konieczna jest konsultacja z ekspertem producenta, aby wszelkie wyprowadzenia przygotowane w działce były odpowiednie. Ważna jest moc instalacji elektrycznej oraz odpowiednie przekroje przewodów, gdyż w większości kontenerów mieszkalnych ogrzewanie jest zapewnione przez grzejniki elektryczne.

 

Krok 5: Montaż domu z kontenera

Po przygotowaniu terenu oraz doprowadzeniu wszelkich instalacji można przystąpić do montażu domu. W zależności od projektu etap ten będzie przebiegał na różne sposoby. W przypadku domku z jednego kontenera cała operacja potrwa zaledwie chwilę. Takie budynki stawiane są we wskazanym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje to dosłownie kilkanaście minut, a potem pozostaje już jedynie podłączyć prąd i wodę.

Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, gdy na projekt domu składa się kilka lub kilkanaście modułów. Ich połączenie zajmuje nieco więcej czasu i wymaga specjalistycznych umiejętności, dlatego warto pozostawić to doświadczonemu producentowi, który będzie czuwał nad całym procesem montażu, piętrowania i łączenia kontenerów.

 

Krok 6: Wykończenia wnętrz

Gdy dom z kontenera bądź z kilku kontenerów jest już postawiony i podłączony do instalacji, można zająć się wykończeniem wnętrza. Jest to ważny krok, od którego będzie zależał finalny komfort oraz wygląd domku. Obejmuje to ułożenie wybranego wykończenia podłóg, pomalowanie ścian i sufitów, a także urządzenie kuchni oraz łazienki – zupełnie jak w tradycyjnym mieszkaniu. 

Inaczej niż w przypadku domu budowanego w technologii tradycyjnej, domek z kontenera nie potrzebuje natomiast wykończenia zewnętrznego. Gotowe obiekty są dostarczane w wybranym wcześniej wykończeniu, najczęściej ścianach z blachy malowanej lub też z elewacją drewnianą.

 

Krok 7: Przeprowadzka!

Budowa domu kontenerowego to, jak każda budowa, ekscytujący projekt, który jest jednak znacznie łatwiejszy od tradycyjnej wersji i można go ukończyć w znacząco krótszym czasie. Postępując zgodnie z przedstawionymi krokami i współpracując z doświadczonymi producentami, można łatwo zbudować funkcjonalny, wygodny i ładny dom.

Sprawdź nasze domki: 

DOMKI MODUŁOWE

Dla kogo dom z kontenera może być dobrą opcją?

Z pewnością to doskonałe rozwiązanie dla młodych ludzi startujących w dorosłe życie. Ideę domków z kontenerów idealnie oddaje powiedzenie ciasny, ale własny. Wiadomo, że dla każdego młodego człowiek własne “cztery kąty” to ważny etap w życiu i często trudne do osiągnięcia marzenie. Poza niskimi kosztami zakupu takiego budynku także niewielka działka, jaka jest wymagana do postawienia, sprawia, że rozwiązanie to jest łatwo dostępne znacznie większej grupy osób niż tradycyjny dom lub mieszkanie. Domy budowane w technologii kontenerowej to także ciekawa opcja dla osób ceniących minimalizm i mocno dbających o ekologię.

Ostatnie wpisy