CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Rodzaje kontenerów modułowych

kwi 28, 2023 | Blog


Budownictwo kontenerowe zyskuje coraz większą popularność. Niska cena, wysoka jakość, łatwość transportu i duża elastyczność sprawiają, że znajdują one bardzo szerokie zastosowanie, odpowiadając na wiele różnorodnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcom, organizatorem imprezy lub szukasz alternatywy dla kosztownego rynku nieruchomości – kontenery modułowe mogą być rozwiązaniem dla Ciebie. W tym artykule przedstawimy rodzaje kontenerów wraz z ich zastosowaniem oraz wyjaśnimy, jak są zbudowane.

Rodzaje kontenerów modułowych:

Kontenery modułowe można niemal dowolnie dostosować do indywidualnych potrzeb Twoich lub Twojej firmy. Potrzebujesz tymczasowego biura, taniego mieszkania dla swojej rodziny, a może chcesz zapewnić jak najwyższy komfort pracowników na placu budowy? O to główne rodzaje kontenerów modułowych:

Kontenery modułowe biurowe

Kontenery modułowe biurowe to doskonałe rozwiązanie dla firm, które potrzebują mobilnych i funkcjonalnych pomieszczeń do pracy. Pozwalają na efektywne zarządzanie budżetem oraz pracownikami – dzięki nim niskim kosztem rozbudujesz swoje miejsce pracy, bez konieczności narażania się na wysokie ryzyko finansowe. Musisz wysłać swoich pracowników w delegację, np. do innego miasta? Postawienie kontenerów biurowych umożliwi im efektywną pracę i często będzie lepszym oraz tańszym rozwiązaniem niż wynajmowanie klasycznego, tymczasowego biura.

Elastyczna konstrukcja i dowolna możliwość ich łączenia pozwala odpowiedzieć na bardzo szeroki wachlarz potrzeb i oczekiwań firmy i pracowników, w rezultacie tworząc idealnie zagospodarowaną przestrzeń.

Kontenery modułowe socjalne:

Kontenery modułowe socjalne są jednym z rodzajów kontenerów, które można wykorzystać do zapewnienia komfortowych warunków pracy i wypoczynku dla pracowników na placach budowy, planach filmowych czy innych miejscach, gdzie nie ma dostępu do budynków stałych. Są to kontenery wyposażone w instalację wodną, kanalizacyjną, elektryczną oraz urządzenia sanitarne, takie jak umywalki, prysznice, toalety czy szafki. Mogą również zawierać aneks kuchenny, lodówkę, czajnik, kuchenkę mikrofalową oraz inne sprzęty niezbędne do przygotowania posiłków. Kontenery modułowe socjalne są łatwe w transporcie i montażu, a także odporne na warunki atmosferyczne i wytrzymałe.

Kontenery modułowe mieszkalne:

To coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób szukających tańszej i elastyczniejszej alternatywy dla klasycznego, murowanego budownictwa. Z mniejszym kosztem wiąże się nie tylko ich zakup, ale również utrzymanie – są łatwe w ociepleniu i niezwykle rzadko wymagają konserwacji. Spełniają wszystkie standardy klasycznych mieszkań, a ich konstrukcja wraz z montażem w stanie umożliwiającym zamieszkanie zajmuje zaledwie kilka tygodni – nie kilka lat, jak w przypadku klasycznych domów. Jeśli kiedyś postanowisz się przeprowadzić – kontener będziesz w stanie przetransportować na nową działkę.

Kontenery modułowe mieszkalne sprawdzą się zarówno jako mieszkanie dla singla, jak i rodziny, ale także jako domki letniskowe, apartamenty czy pokoje gościnne.

Kontenery modułowe sanitarne:

Kontenery modułowe sanitarne to wysokiej jakości alternatywa dla Toi Toi, zapewniająca znacznie wyższy komfort użytkowania dla pracowników, uczestników imprez lub gości ośrodków wypoczynkowych. 

Ich budowa dostosowana jest do potrzeb klienta – standardowo zawierają toaletę i umywalki, jednak można je wyposażyć również w pisuary, prysznic lub przestrzeń dla matek z dziećmi.

Kontenery modułowe magazynowe:

Kontenery modułowe magazynowe to idealne rozwiązanie dla firm potrzebujących dodatkowej przestrzeni do przechowywania towarów lub sprzętu. Odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że sprawdzą się w przechowywaniu również bardziej wymagających produktów, jak na przykład żywność.

Kontenery modułowe budowlane:

Kontener budowlany to konstrukcja o szerokim zastosowania stworzona z myślą o placach budowy. Ich wnętrze zostaje dopasowane do potrzeb klienta i miejsca pracy, pozwalając spełnić szeroki zakres potrzeb pracowników budowlanych, znacznie podnosząc ich komfort i jakość warunków pracy.

Kontenery modułowe wielofunkcyjne:

Kontenery modułowe wielofunkcyjne to rozwiązanie, które łączy w sobie zalety różnych rodzajów kontenerów i pozwala na dopasowanie do unikalnych potrzeb klienta. Są wybierane szczególnie wtedy, kiedy mają nietypowe zastosowanie lub muszą spełniać szeroki wachlarz różnorodnych potrzeb jednocześnie.

Jak zbudowane są kontenery modułowe?

Klucz sukcesu kontenerów modułowych znajduje się w ich wnętrzu – to wysokiej jakości konstrukcja sprawia, że cieszą się zaufaniem i znajdują tak szerokie zastosowanie. Ich rozmiary są ustandaryzowane – to dzięki temu są proste w produkcji, łatwe w montażu i łączeniu.

Kontenery, które możemy łączyć i które stanowią bazę do budownictwa modułowego dostępne są w trzech rozmiarach:

  • Mini – powierzchnia użytkowa 6m2
  • Standard – powierzchnia użytkowa 12m2
  • Maxi – powierzchnia użytkowa 15.4m2

Wszystkie mają tą samą wysokość: 2,82m.

Konstrukcja bazuje na stalowej ramie o ujednoliconych wymiarach. Ściany kontenerów to z kolei panele wymienne różnego typu: pełne, okienne lub drzwiowe. Można je dowolnie rozmieszczać w zależności od potrzeb, np. drzwi umieścić na dłuższym lub krótszym boku, a liczbę paneli okiennych dostosować do funkcji kontenera. Istotnym elementem systemów kontenerów modułowych są uchwyty ściągające, które służą do łączenia ich ze sobą.

Kontener musi być stabilny i umożliwiać układanie w stosy, co wymusza zastosowanie trwałych i wytrzymałych rozwiązań. W modelach wysokiej jakości rama jest spawana z zimnogiętych kształtowników o minimalnej grubości 4 mm, a słupy są wykonane z solidnych kształtowników (również zimnogiętych). Aby wzmocnić całość, są one przykręcane do ramy górnej i dolnej. Bryłę kontenera usztywnia się za pomocą płyty OSB – jej grubość powinna wynosić około 20-22 mm. Warstwą izolacyjną od podłoża jest wełna mineralna z folią paroizolacyjną, a od środka posadzka jest wykończona wykładziną PCV.

Ściany i dach z blachy trapezowej pomimo dużej trwałości, są relatywnie lekkie, co ułatwia transport całej konstrukcji oraz umożliwia ustawianie kontenerów jeden na drugim. W zależności od zastosowania danego budynku, ściany mogą być ocieplone wełną mineralną o grubości od 50 do nawet 100 mm. Dodatkowo używa się folii paroizolacyjnej dla ochrony przed wilgocią. Warto zauważyć wykończenie ścian od środka – w wysokiej jakości kontenerach, zwłaszcza tych przeznaczonych na przykład na biura lub usługi handlowe, zazwyczaj jest to płyta laminowana w kolorze białym, cechująca się atrakcyjnym wyglądem.

Do ocieplenia sufitu wykorzystuje się wełnę mineralną zabezpieczoną folią paroizolacyjną.

Kolejnym kluczowym elementem kontenerów są nowoczesne okna PCV. Ich liczba i rozmieszczenie zależą od przeznaczenia budowanego obiektu. Więcej okien to lepsze oświetlenie wnętrza i widoczność, jednak zbyt duża ich ilość może naruszać prywatność osób znajdujących się wewnątrz, co może być szczególnie istotne w przypadku kontenerów mieszkalnych. Wejście zwykle umieszcza się na krótszej ścianie – Takie rozwiązanie często zapewnia lepsze zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz kontenera. W przypadku drzwi najczęściej wybierane są modele stalowe o standardowych wymiarach 90×200 cm.

Podsumowanie

Jak widzisz, kontenery modułowe spełniają bardzo wysokie standardy, a ich jakość nie odbiega znacznie od klasycznego, murowanego budownictwa. Ponadto duża elastyczność i swoboda ich konstrukcji pozwala Ci na bardzo precyzyjne zaadresowanie własnych potrzeb. Jeśli szukasz kontenera dla siebie lub masz jakieś pytania – skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Zobacz naszą ofertę kontenerów modułowych:

Kontenery

Ostatnie wpisy