CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Kontenery jako domy dla zwierząt: schroniska, stajnie i kurniki

wrz 27, 2023 | Blog

Kontenery jako domy dla zwierząt: schroniska, stajnie i kurniki

Kontenery jako domy dla zwierząt: schroniska, stajnie i kurniki

W dzisiejszych czasach, coraz częściej zastanawiamy się nad nowoczesnymi i zrównoważonymi rozwiązaniami dla rosnących potrzeb branży hodowlanej oraz opieki nad zwierzętami. Jednym z trendów, który zdobywa coraz większą popularność w tej dziedzinie, jest wykorzystanie kontenerów mieszkalnych jako alternatywnych domów dla zwierząt, takich jak schroniska, stajnie i kurniki. Ta koncepcja łączy w sobie funkcjonalność oraz dynamikę działania, pozwalając jednocześnie na optymalizowanie kosztów.

Niezwykle istotnym aspektem, który przyczynił się do rozwoju tego trendu, jest rosnąca liczba zwierząt potrzebujących opieki i schronienia. Z danych Inspekcji Weterynaryjnej wynika, że w Polsce funkcjonuje około 230 schronisk dla zwierząt. Są to przede wszystkim miejsca dla psów i kotów, ale również dla zwierząt hodowlanych, czy też koni (ratowanych z drogi na rzeź lub pracy ponad siły). Liczba psów i kotów w schroniskach jest zatrważająca: jest to dobrze ponad 100 tys., chociaż tak naprawdę trudno to precyzyjnie określić, ponieważ codziennie dochodzą nowe. Wszystko to stanowi ogromne wyzwanie dla organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami, które zmuszone są poszukiwać nowych, bardziej efektywnych i przystosowanych do potrzeb zwierząt rozwiązań.

Co wpływa na popularność kontenerów jako domów dla zwierząt?

Pierwszym ważnym zjawiskiem mającym wpływ na rosnące zainteresowaniem wykorzystaniem kontenerów jako na przykład schronisk dla zwierząt jest nasilająca się urbanizacja, a wraz z nią ograniczenie dostępnej przestrzeni. Tereny miejskie są coraz bardziej zatłoczone, a towarzyszące temu ograniczenia miejsc mogących służyć opiece nad zwierzętami, utrudniają budowanie tradycyjnych budynków hodowlanych. W takim kontekście kontenery stają się atrakcyjną opcją, pozwalającą zoptymalizować dostępną przestrzeń, jednocześnie zapewniając komfort i bezpieczeństwo dla zwierząt.

Ekonomia

Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że organizacje zajmujące się opieką nad zwierzętami skłaniają się ku kontenerom, jest poszukiwanie ekonomicznych rozwiązań. Zarówno osoby prywatne, jak i organizacje samorządowe, czy też rolnicy borykają się często z problemami finansowymi wynikającymi z niewielkimi dostępnymi źródłami finansowania. Każde rozwiązanie, które pozwala zachować funkcjonalność i komfort przy jednoczesnym obniżeniu wydatków, jest dla nich niezwykle atrakcyjne. Koszt postawienia obiektu z kontenerów jest znacznie niższy niż koszt budowy tradycyjnego budynku od podstaw. Kontenery są łatwo dostępne i można je szybko dostarczyć na miejsce docelowe, co skraca czas realizacji projektu, a tym samym obniża cenę robocizny. Co ważne, obiekty takie są w całości produkowane w fabryce, a na miejsce inwestycji dowożone jako gotowe elementy do montażu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że finalna cena budynków z kontenerów jest niezwykle korzystna w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

Czas realizacji i możliwość zmian

Jedną z głównych zalet wykorzystania kontenerów jako schronisk lub stajni, czy kurników jest czas realizacji: znacznie krótszy niż w przypadku klasycznego budownictwa. Postawienie niewielkiego obiektu w tej technologii to często kwestia kilku tygodni, a czasem nawet dni, co w porównaniu z wielomiesięczną budową murowanego budynku jest naprawdę błyskawiczne. Najdłuższym etapem całego procesu jest projekt – późniejszy montażu w miejscu docelowym przebiega ekspresowo. Wystarczy przygotować fundament z gotowych bloczków fundamentowych i dostosować niezbędne instalacje elektryczne oraz wodne. Kontenery są ustawiane na wyznaczonym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, co zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Oczywiście przy większych obiektach składających się z kilku lub nawet kilkudziesięciu kontenerów, ten proces może trwać dłużej, ale nadal jest to znacznie szybsze niż budowa tradycyjna z wykorzystaniem cegieł.

Taki proces “budowy” daje również możliwość łatwej zmiany lokalizacji w razie potrzeby, a także rearanżacji przestrzeni, w której przebywają zwierzęta. To ważne zarówno w przypadku schronisk, jak i budynków przeznaczonych do celów hodowlanych. Gdy ilość zwierząt się zwiększa lub pojawia się potrzeba wydzielania miejsca na przykład na źrebaków, kontenery można łatwo przestawić w inne miejsce i bez ponoszenia znaczących kosztów działać efektywnie.

Kontenery jako schroniska dla zwierząt

Schroniska odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i opieki potrzebującym zwierzętom. Dlatego też istotne jest, aby te placówki były nie tylko funkcjonalne, ale także trwałe i przystosowane do zmieniających się warunków. Współczesne schroniska muszą stawić czoła wyzwaniom, takim jak stale rosnąca liczba przyjmowanych zwierząt, trudne warunki pogodowe oraz potrzeby zdrowotne podopiecznych. Kontenery dzięki swojej konstrukcji odpowiadają doskonale na wszystkie te potrzeby. W swoim pierwotnym założeniu były bowiem dedykowane jako rozwiązanie do transportu morskiego, czyli musiały być odporne na najtrudniejsze warunki atmosferyczne podczas podróży przez ocean. Wykonane z wysokiej jakość stali wytrzymają wiele lat w nienaruszonym stanie, zapewniające solidne schronienie potrzebującym zwierzętom. Nie wymagają przy tym częstej konserwacji, co z kolei przekłada się na niższe koszty eksploatacji budynków z nich zbudowanych.

Ponadto kontenery produkowane przez renomowanych producentów są odpowiednio ocieplone, aby zapewniać zwierzętom komfortowe warunki przez cały rok. Odpowiednia izolacja to około 100 mm wełny mineralnej wraz z folią paroizolacyjną, zarówno w przypadku ścian, jak i dachu. Ważną kwestią, która łączy się z izolacją budynku jest wentylacja – musi być ona dostosowana do liczby zwierząt przebywających w danym obiekcie. Warto w tym zakresie współpracować z doświadczonym producentem, który doradzi i zamontuje optymalne rozwiązania.

Co ważne, kontenery dzięki swojej uniwersalnej budowie mogą być wykorzystywane nie tylko jako pomieszczenia dla zwierząt, ale także jako magazyny karmy i innych niezbędnych materiałów oraz jako gabinety weterynaryjne na terenie schroniska. Każdy kontener mieszkalny może być bowiem wyposażony w funkcjonalne zaplecze sanitarne z łazienkami dostosowanymi do specyficznych potrzeb pracy lekarza weterynarii. Może w nim również wydzielić sale operacyjne, a także strefy przeznaczone do rekonwalescencji pacjentów.

Kontenerowe stajnie dla koni

Stajnie dla koni to miejsca, gdzie zapewniana jest opieka, trening oraz miejsce do odpoczynku. W branży hodowlanej i jeździeckiej warunki stajenne mają ogromne znaczenie. Tradycyjnie obiekty dla koni były budowane z materiałów takich jak drewno lub cegła. Jednak obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na kontenery mieszkalne jako alternatywną opcję dla stajni. Istnieje bowiem możliwość łatwego dostosowania ich do potrzeb, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i wyposażenie wnętrza. Kontenery można zaaranżować w komfortowe i funkcjonalne boxy dla koni, zapewniając tym samym odpowiednie warunki w optymalnym budżecie. Jakie jeszcze zalety, poza niskimi kosztami zakupu i utrzymania, mają kontenery jako stajnie dla koni?

Kontenery jako domy dla zwierząt: schroniska, stajnie i kurniki | Ultramodula

  1. Mobilność. Kontenery mogą być z łatwością transportowane z miejsca na miejsce, co pozwala na przenoszenie ich na różne tereny pastwiskowe. Umożliwia to rotację korzystnie wpływającą na pielęgnację terenów zielonych.
  2. Modułowość, która daje możliwość łatwej rozbudowy lub modyfikacji stajni, dostosowując je do liczby koni lub innych potrzeb hodowcy.
  3. Izolacja termiczna. Kontenery renomowanych producentów są odpowiednio ocieplone, co pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz, chroniąc konie przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
  4. Łatwość utrzymania czystości. Stalowe ściany kontenerów, a także możliwość wyłożenia podłogi materiałami łatwymi do czyszczenia pozwala na utrzymanie stajni w czystości bez większego wysiłku.

Kontenery jako domy dla zwierząt: schroniska, stajnie i kurniki | Ultramodula

Kurniki w kontenerach

W ostatnich latach temat hodowli drobiu, a także farm jajek jest podnoszony głównie ze względu na warunki, w jakich przebywają tam zwierzęta. Tradycyjne kurniki często nie zapewniają optymalnych warunków dla drobiu ani nie spełniają wymagań związanych z higieną i bezpieczeństwem. Coraz częściej właściciele ferm i hodowcy przekonują się o zaletach wykorzystania kontenerów jako niedrogiej alternatywy dla tradycyjnego budownictwa. 

Po pierwsze, obiekty kontenerowe pozwalają na utrzymanie lepszych standardów higieny, co jest kluczowe dla zdrowia drobiu i jakości produktów. Ponadto, dzięki odpowiednim modyfikacjom, takim jak systemy wentylacyjne oraz nowoczesne oświetlenie, stwarzają komfortowe warunki dla kur. Dodatkowo kontenery są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji, co jest niezwykle istotne w hodowli drobiu ze względu na duże ryzyko chorób i zakażeń.

Drugim ważnym aspektem jest mobilność, czyli łatwość zmiany miejsca kurnika. Pozwala to na rotację miejsc “pastwisk” dla kur. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tereny, na których jedzą i przebywają kury, szybko podlegają wyjałowieniu, dlatego warto jak najczęściej zmieniać takie miejsca.

Niewielkie gabaryty kontenerów dają możliwość hodowli nawet w warunkach miejskich. W połączeniu z farmami wertykalnymi wewnątrz kontenerów, czy też ogrodami na ich dachach, stanowi to ekologiczną opcję prowadzenie gospodarstw rolnych w miastach.

Przyszłość kontenerów jako domów dla zwierząt

Perspektywy na przyszłość w obszarze wykorzystania kontenerów jako domów dla zwierząt wydają się obiecujące. W miarę jak coraz więcej schronisk, stajni i hodowców odkrywa korzyści płynące z tego rozwiązania, można spodziewać się dalszego rozwoju tego trendu. Dzięki coraz nowszym technologiom, takim jak inteligentne systemy klimatyzacji czy panele słoneczne, będzie można poprawiać funkcjonalność i komfort takich obiektów. Kontenery to nie tylko rozwiązanie ekonomiczne, ale także etyczne, które pozwala zwiększyć standardy opieki nad zwierzętami oraz polepszyć warunki ich życia.

Ostatnie wpisy