CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Biura kontenerowe a środowisko pracy zdalnej i hybrydowej

gru 12, 2023 | Blog

Praca zdalna i hybrydowa w Polsce to nowe formy organizacji pracy, które zyskały na popularności przede wszystkim w związku z pandemią koronawirusa. Oczywiście mają one sporo zalet, ale także i wad, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Z jednej strony mogą one zapewnić większą elastyczność, oszczędność czasu i pieniędzy, lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Z drugiej zaś strony mogą one wiązać się z utratą kontaktu z kolegami i przełożonymi, pogorszeniem warunków pracy i ergonomii, spadkiem motywacji, a co za tym idzie efektywności, a także problemami z ochroną danych osobowych i tajemnicą przedsiębiorstwa.

Badania przeprowadzone przez firmy Skanska i Business Link wynika, że co trzeci Polak wykonujący pracę biurową jest zwolennikiem pracy wyłącznie w siedzibie firmy. Aż 48% badanych jako optymalny wskazuje model hybrydowy, a 17% chciałoby pracować tylko zdalnie.

Czym tak naprawdę są praca zdalna i hybrydowa?

Zgodnie z literą prawa praca zdalna polega na wykonywaniu pracy całkowicie w miejscu wskazanym przez pracownika (najczęściej w miejscu zamieszkania pracownika) i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Praca hybrydowa, czyli oficjalnie: “praca zdalna częściowa” łączy pracę zdalną z pracą stacjonarną w siedzibie firmy. Obie formy pracy zostały uregulowane prawnie przez nowelizację Kodeksu pracy, która weszła w życie 7 kwietnia 2023 roku.

W praktyce praca zdalna to najczęściej po prostu praca z własnego domu lub jakiegokolwiek innego miejsca (uzgodnionego wcześniej z przełożonym). Bardziej złożoną formą jest tzw. praca hybrydowa. Tu część czasu pracy spędzamy w siedzibie (biurze) firmy, a część poza nią. To, w jakiej proporcji podzielony jest ten czas, czy są to dni stałe, czy ruchome, czy musi to być jakaś minimalna liczba dni pracy w biurze w tygodniu lub miesiącu, zależy od ustaleń pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Często spotykanym modelem jest 1 lub 2 dni pracy stacjonarnej w biurze w tygodniu i odpowiednio 3, lub 4 dni pracy zdalnej. Pozwala to utrzymanie przez pracownika dobrego kontaktu z kolegami i koleżankami z zespołu, a przy tym ułatwia organizację czasu prywatnego, gdy nie traci się go na dojazdy.

Praca hybrydowa lub mówiąc oficjalnie: praca zdalna częściowa wymaga szczególnych rozwiązań w kwestii projektowania przestrzeni. Z jednej strony trzeba zapewnić miejsce dla pracowników, a z drugiej wiadomo, że firmy nie chcą ponosić kosztów pustego biura, gdy większość osób pracuje z domu. Dzięki swojej budowie, elastyczności i mobilności, biura kontenerowe są dobrym rozwiązaniem dla skomponowania efektywnego środowiska pracy zdalnej i hybrydowej.

Elastyczność biur kontenerowych a dopasowanie do wymogów pracy hybrydowej

Firmy, które dają pracownikom możliwość częściowej pracy poza biurem, muszą być gotowe na wyzwania z tym związane. Nie każdy budynek biurowy jest dostosowany do takiego modelu pracy, który wymaga zarówno wygodnych przestrzeni wspólnej, jak i miejsc pracy indywidualnej, a także możliwości szybkiej zmiany układu i funkcji pomieszczeń. Dlatego coraz więcej organizacji decyduje się na biura kontenerowe, które oferują wiele zalet w porównaniu z klasycznymi konstrukcjami.

Kluczową cechą biur kontenerowych, która wspiera tworzenie efektywnych przestrzeni dla firm pracujących w modelu hybrydowym, jest ich elastyczność. Jest to najlepsza odpowiedź na ewolucję trendów w zakresie organizacji pracy. Biura kontenerowe, dzięki swojej prostej, modułowej konstrukcji, są w stanie dostosowywać się do różnych rodzajów zadań, jednak najważniejszą cechą tego rozwiązania jest możliwość szybkiej rekonfiguracji przestrzeni w zależności od aktualnych potrzeb i warunków biznesowych, np. poprzez szybką rozbudowę biura o kolejny kontener w sytuacji, gdy firma realizuje duży projekt i więcej osób musi pracować na stałe w biurze.

Możliwości rozbudowy budynków kontenerowych

Kontenery modułowe, oferowane przez renomowanych producentów, stanowią efektywną metodę konstruowania obiektów o praktycznie nieograniczonej powierzchni. Profesjonalne rozwiązania modułowe umożliwiają swobodne, bardzo szybkie i łatwe łączenie kontenerów w dowolny sposób, korzystając ze znormalizowanego systemu łączenia oraz optymalnie dopasowanych rozmiarów. Najpopularniejszą techniką rozbudowy budynków kontenerowych jest łączenie kontenerów za pomocą dedykowanych łączników, co pozwala na łatwą zmianę istniejących już konstrukcji.

Trzy kluczowe cechy, które sprawiają, że kontenery stają się tak elastycznym rozwiązaniem, to unifikacja wymiarów, trwałe łączniki oraz wytrzymała konstrukcja. Standaryzacja wymiarów umożliwia proste łączenie kontenerów, co z kolei pozwala na elastyczne dostosowanie projektu do dynamicznie zmieniających się potrzeb biura. Dedykowane łączniki zapewniają z kolei nie tylko solidne połączenia, ale również gwarantują trwałość całej konstrukcji, nawet w przypadku bardziej zaawansowanych projektów architektonicznych.

Elastyczność to także efekt wytrzymałej konstrukcji

Jeśli chodzi o łączenie kontenerów, istnieje wiele opcji projektowania: spinanie krótkim lub długim bokiem, a także układanie ich piętrowo. Szczególnie ta ostatnia opcja jest możliwa tylko w przypadku produktów o odpowiedniej konstrukcji. Musi być ona wytrzymała, aby zachować stabilność finalnego budynku. Chociaż z pozoru budowa kontenerów może wydawać się prosta, w rzeczywistości wymaga zaawansowanej konstrukcji, do której projektowania i realizacji konieczna jest specjalistyczna wiedza oraz odpowiednio dobrane materiały. W przypadku wysokiej jakości modeli rama kontenera jest spawana z kształtowników zimnogiętych o minimalnej grubości 4 mm, słupy zaś wykonane są z solidnych kształtowników, również zimnogiętych. Aby zapewnić stabilność, słupy są skręcane do ramy górnej i dolnej, co dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję. W celu dalszego usztywnienia całej bryły kontenera podłoga wykonana jest z płyt OSB o grubości około 20-22 mm.

biuro kontenerowe

Biuro kontenerowe

Środowisko pracy zdalnej a mobilność biur kontenerowych

Środowisko pracy zdalnej i mobilność biur kontenerowych stanowią idealne połączenie dla nowoczesnych organizacji. Zdają sobie bowiem one sprawę, że tradycyjne biura nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem w kontekście współczesnych trendów pracy zdalnej. Biura kontenerowe oferują innowacyjne podejście do organizacji przestrzeni roboczej, umożliwiając szybkie reagowanie na dynamiczne zmiany w rynku.

Szybki i łatwy montaż

Szybkość, łatwość i niskie koszty montażu stawiają kontenery modułowe w czołówce rozwiązań umożliwiających bezproblemowe przenoszenie obiektów w miarę potrzeby. Kontenery biurowe zostały zaprojektowane z myślą o łatwym transporcie, co sprawia, że są wyjątkowo mobilne. Ta cecha umożliwia swobodne przemieszczanie ich z jednego miejsca na drugie, dostosowując się do zmieniających się warunków biznesowych, na przykład konieczności tymczasowego przeniesienia centrum księgowego w okolice magazynów wysyłkowych w okresie wzmożonego handlu świątecznego.

Ekonomiczny transport

Co więcej, do przewożenia kontenerów modułowych nie jest wymagany wyspecjalizowany sprzęt. Wystarczy zwykły samochód wyposażony w HDS, co dodatkowo minimalizuje koszty związane z logistyką i transportem. Dzięki temu firmy zyskują nie tylko mobilność, ale także oszczędności czasu i zasobów.

Zastosowanie kontenerów modułowych umożliwia organizacjom elastyczne reagowanie na dynamicznie zmieniające się potrzeby. W przypadku konieczności przesunięcia lub rozszerzenia przestrzeni biurowej nie ma potrzeby inwestowania w stałe, trudne do modyfikacji struktury.

Wyposażenie biur kontenerowych a efektywne środowisko pracy zdalnej i hybrydowej

Jak widać, nowoczesne biura kontenerowe stanowią odpowiedź na rosnącą potrzebę elastycznych miejsc pracy. Jednak ich efektywność zależy w dużej mierze od odpowiedniego wyposażenia wnętrz. Ze względu na niewielką przestrzeń, a także na zmienną liczbę osób korzystających z biura kontenerowego każdego dnia, przede wszystkim trzeba pamiętać o wielofunkcyjności – zarówno w kontekście mebli, jak i przeznaczenia przestrzeni.

Biuro kontenerowe

Sala konferencyjna w biurze kontenerowym

Sala spotkań czy miejsce pracy indywidualnej?

Dobierając rozkładane stoły z regulacją wysokości, a także krzesła z możliwością sztaplowania (czyli ustawiania w stosie, jedno na drugim) można jedno pomieszczenie wykorzystywać wielotorowo. W jednym momencie może to być sala spotkań, gdzie zespoły pracują nad projektami, a następnie szybko przekształcić się w spokojne miejsce do indywidualnej pracy. Ta wielofunkcyjność nie tylko zwiększa efektywność przestrzeni, ale również odpowiada na zmieniające się potrzeby zespołu.

Technologia sprzyjająca komunikacji

W zespołach pracujących w rozproszeniu najważniejszą kwestią jest sprawna komunikacja. Nowoczesne technologie oraz dedykowane aplikacje znacznie to ułatwiają. Co jest niezbędne w biurze kontenerowym, aby stworzyć dobre środowisko pracy zdalnej i hybrydowej?

  1. Wspólna przestrzeń wirtualna, czyli po prostu platformy do udostępniania dokumentów, współtworzenia treści czy zarządzania projektami. Takie narzędzia pozwalają bowiem na łatwą bieżącą współpracę nad zadaniami. W ten sposób niezależnie od tego, czy członkowie zespołu pracują zdalnie na stałe, czy hybrydowo, wszyscy mają dostęp do aktualnych informacji i mogą efektywnie koordynować swoje działania.
  2. Narzędzia komunikacyjne, takich jak aplikacja, ale i dobrej jakości sprzęt do wideokonferencji są kluczowe w przypadku pracy na odległość. Dzięki nim pracownicy mogą komfortowo utrzymywać kontakt, wymieniać się informacjami oraz prowadzić spotkania, nawet będąc w różnych lokalizacjach. To zdecydowanie poprawia współpracę i skraca dystans między członkami zespołu.
  3. Harmonogramy i zasady spotkań zarówno tych całego zespołu, jak i indywidualnych – ich określenie ułatwia pracownikom organizację swojego czasu pracy i skupienie się na kluczowych zadaniach.
  4. Kultura organizacyjna, choć nie jest “technologią” także odgrywa istotną rolę w tworzeniu efektywnego środowiska pracy zdalnej i hybrydowej. Pracownicy biura kontenerowego powinni czuć się zaangażowani i wspierani przez firmę, niezależnie od tego, gdzie aktualnie pracują. 

Stała jest tylko zmiana

W świetle dynamicznych zmian, jakie zaszły w sposobie, w jaki pracujemy, biura kontenerowe stały się ważną częścią składową przyszłości pracy zdalnej i hybrydowej. Odpowiednio zaprojektowane mogą być elementem wspierającym nowoczesne środowisko pracy, umożliwiając pracownikom elastyczność i swobodę, jednocześnie dbając o efektywność ich pracy. Tylko rozwiązania mobilne, jakimi są biura kontenerowe, zdołają nadążyć za stałą we współczesnym świecie zmianą.

Ostatnie wpisy