CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Kontenery łączone. Poznaj możliwości rozbudowy budynków kontenerowych.

sty 19, 2023 | Blog

Jeszcze kilka lat temu budynki kontenerowe były traktowane raczej jako pewnego rodzaju ekstrawagancja lub sprowadzane wyłącznie do roli “blaszka” na budowie. Obecne trendy na rynku budowlanym zmieniły nieco tę sytuację – coraz więcej branż przekonało się do zalet kontenerów jako budynków, czy to mieszkalnych, czy użytkowych. Obiekty kontenerowe, takie jak domy, biura i inne konstrukcje, zyskały na popularności, ponieważ oferują szeroki zakres korzyści. Są nie tylko przystępne cenowo, ale także trwałe, modułowe i łatwe w transporcie.

 

Rozmiary i powierzchnia użytkowa kontenerów

Choć budynki z kontenerów mają wiele niezaprzeczalnych zalet, wciąż wiele osób nie jest przekonanych do takiego rozwiązania. Barierą nie do pokonania staje się często zbyt mała powierzchnia użytkowa kontenera. Niełatwo jest przecież zorganizować biuro czy sklep na niecałych 16 m2, bo taki metraż często jest oferowany na rynku. To fakt: pojedyncze kontenery to budynki niewielkie. Najpopularniejsze rozmiary to 6, 12 i właśnie 16 m2. Takie opcje są w zupełności wystarczające dla lokali typu kawiarnie, bary fast-food czy też sklepiki z pamiątkami, bądź prasą. Z pewnością sprawdzą się również jako biuro budowy podczas dużej inwestycji oraz jako salon manicure czy fryzjerski. Nie pomieszczą natomiast zaplecza socjalno-sanitarnego dla wielkoskalowej inwestycji budowy drogi czy też biura dla 20 osób. I tu warto wspomnieć o kolejnej ważnej zalecie kontenerów – możliwości łączenia ich ze sobą.

Kontenery wykonujemy w trzech ustandaryzowanych wymiarach dzięki czemu nasi klienci mają możliwość szerokiej konfiguracji:

Kontener Ultramodula MINI

Kontener MINI | Ultramodula

Kontener Ultramodula STANDARD

Kontener STANDARD | Ultramodula

Kontener maxi

Kontener MAXI | Ultramodula

 

Możliwości rozbudowy budynków kontenerowych

Kontenery modułowe oferowane przez renomowanych producentów to dobry sposób na budowanie obiektów o właściwej nieograniczonej powierzchni. Profesjonalne rozwiązania modułowe można łączyć w dowolny sposób, dzięki znormalizowanemu systemowi łączenia oraz optymalnie dopasowanych rozmiarach. Łączenie kontenerów to najpopularniejsza metoda rozbudowy budynków kontenerowych. Spinając ze sobą dwa lub więcej kontenerów z zastosowaniem dedykowanych łączników, można tworzyć różnorodne projekty, od prostych, regularnych konstrukcji po awangardowe obiekty o nieszablonowych kształtach. Tak szerokie możliwości dają kontenerom trzy kluczowe cechy:

  • unifikacja wymiarów
  • trwałe łączniki
  • wytrzymała konstrukcja

 

Łatwe projektowanie dzięki zunifikowanym wymiarom

Chcąc zbudować biuro, pawilon handlowy czy też inny obiekt użytkowy w oparciu o modułowe kontenery łączone ważne jest, aby dobrze opracować projekt całego obiektu. Dzięki zunifikowanym wymiarom poszczególnych kontenerów nie jest to zadanie trudne. Odpowiednio dobrane proporcje pojedynczych obiektów sprawiają, że łączenie ich możliwe jest zarówno po krótki, jak i po długim boku. To pozwala na tworzenie urozmaiconych projektów, dopasowanych do potrzeb i oczekiwań danej działalności. Architekci, którzy chcą tworzyć ciekawe, a jednocześnie funkcjonalne budynki docenią normalizację wymiarów, jaką oferują solidni producenci kontenerów.

 

Kluczowe dla stabilności budynków: łączniki kontenerów modułowych

Najważniejszym elementem kontenerów łączonych są z pewnością dobrze zaprojektowane systemy spinające. Połączenie poszczególnych obiektów ze sobą jest możliwe dzięki specjalnym uchwytom ściągającym. Ważne jest, aby wybrać rozwiązanie od doświadczonego dostawcy, bo tylko łączniki najlepszej jakości, które stabilność połączenia i długookresową trwałość. 

Ważne jest również, aby producent zapewniał wsparcie w zakresie montażu. Poszczególne kontenery powinny być montowane we wcześniej zaprojektowany obiekt na miejscu dostawy przez specjalistów: monterów, a także elektryków.

 

Wytrzymała konstrukcja

Budowa kontenera tylko z pozoru wydaje się prosta. Tak naprawdę to wymagająca konstrukcja, do zaprojektowania i wykonania której potrzebna jest specjalistyczna wiedza i właściwie dobrane materiały. Jest to konieczne, aby można było tworzyć z nich trwałe i komfortowe obiekty. Kontenery modułowe są produkowane na bazie ramy wykonanej z blach stalowych. Aby całość była stabilna i dawała możliwość piętrowania, konstrukcja musi być niezwykle wytrzymała. W modelach dobrej jakości rama spawana jest z kształtowników zimnogiętych o grubości minimum 4 mm, a słupy są zrobione z solidnych kształtowników (również zimnogiętych). W celu wzmocnienia całości są one skręcane do ramy górnej i dolnej. Dla usztywnienia całej bryły kontenera podłogę wykonuje się płyty OSB – jej grubość powinna wynosić około 20-22 mm.

Aby jeszcze łatwiej można było rozbudowywać budynki kontenerowe, ściany kontenerów to wymienne panele różnych rodzajów: drzwiowe, okienne, bądź po prostu pełne. Panele takie mogą być umiejscowione zależnie od potrzeb, np. drzwi można wkomponować na krótszym lub dłuższym boku, a ilość paneli okiennych zmieniać zależnie od przeznaczenia kontenera.

 

Kontenery łączone – także piętrowo

Jeśli chodzi o łączenie kontenerów, istnieje wiele opcji projektowania: spinanie krótkim lub długim bokiem, a także układanie ich piętrowo. Ta opcja jest jednak możliwa tylko w przypadku produktów o odpowiedniej konstrukcji. Musi być ona wytrzymała, aby zachować stabilność finalnego budynku. Trzeba też pamiętać, że jednym z najważniejszych czynników jest ciężar konstrukcji. Aby zagwarantować stabilność obiektu, ważne jest równomierne rozłożenie ciężaru w kontenerach. Warto jednak o to się postarać, bo najbardziej unikalne i najciekawsze projekty powstają, gdy łącznie jest horyzontalne oraz wertykalne. 

Rozbudowa budynków kontenerowych w górę ma jeszcze jedną ważną zaletę – przy wykorzystaniu tej samej powierzchni działki, można uzyskać dwukrotnie większy metraż użytkowy.

 

Jak można wykorzystać kontenery łączone?

Budowa kontenerów modułowych umożliwia łatwe budowanie rozległych konstrukcji, zarówno jedno-, jak i wielopoziomowych. Można z ich pomocą projektować całe, duże budynki, ale do czego tak naprawdę można je wykorzystywać?

Jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę wyobraźnia, ale kontenery łączone szczególnie dobrze sprawdzają się jako zastosowanie:

Zastosowanie i cechy kontenerów sanitarnych

Kontener sanitarny łączony | Ultramodula

Dynamicznie zmieniający się plac budowy

Na budowie konstrukcje z łączonych kontenerów szczególnie dobrze sprawdzą się jako biura – ustawienie ich piętrowo oszczędzi miejsce, które podczas organizacji placu budowy jest szczególnie cenne. Innym popularnym zastosowaniem są szatnie i zaplecza dla pracowników. Możliwość łączenia (ale i rozłączania) to łatwość modyfikacji powierzchni tych obiektów w zależności od ilość osób zatrudnionych w danym okresie prac. Na budowach kontenery wykorzystywane są również jako podręczne magazynu drobnego sprzętu budowlanego.

 

Biuro bądź lokal usługowy z perspektywą rozwoju

Kontenery łączone, które mają szerokie możliwości rozbudowy, są idealnym rozwiązaniem jako biura, szczególnie jako pierwsza siedziba rozwijającej się firmy. To świetny początkowy krok w budowaniu miejsca, gdzie pracownicy mogą wygodnie pracować czy też spotykać się z klientami. Dzięki łatwości rozbudowy, jaką dają kontenery modułowe, wraz z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstwa, biuro również z łatwością może się powiększać. To wygodne i optymalne rozwiązanie – w każdej chwili daje możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej, bez konieczności przeprowadzki czy kosztownego remontu. Analogicznie tego typu obiekty mogą być wykorzystywane jako lokale usługowe: sklepy, kawiarnie, restauracje i wiele, wiele innych.

 

Komfortowe mieszkanie

Ocieplone, wyposażone w zaplecze kuchenne i sanitarne kontenery łączone są nisko kosztową odpowiedzią na potrzeby budownictwa socjalnego, a także doskonałym domkiem letniskowym. Budynki kontenerowe to bardzo przystępna cenowo alternatywa np. dla drewnianych domków z bali. Jeśli chodzi o szeroko rozumiane funkcje mieszkalne, to z połączenia odpowiedniej ilości kontenerów można także postawić awangardowy hotel czy też akademik na studenckim kampusie.

 

Przestronne magazyny

W przypadku wielu branż budynki kontenerowe, które łatwo można łączyć i rozłączać mogą być rozwiązaniem nurtującego problemu sezonowości handlu. W pewnych okresach roku zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową jest większe, a w innych znacznie mniejsze. Modułowość i łatwość montażu, demontażu i transportu umożliwia dynamiczne dostosowywanie metrażu magazynu do bieżących potrzeb.

Sprawdź naszą ofertę kontenerów modułowych łączonych : 

Kontenery modułowe łączone

Kontenery łączone – dlaczego warto je wybrać?

Wraz ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone i niedrogie rozwiązania budowlane, budynki kontenerowe z pewnością będą coraz popularniejszym wyborem w wielu branżach. Możliwości tworzenia w prosty sposób niedrogich, a przy tym funkcjonalnych i unikalnych projektów, to powód, dla którego warto postawić na budynek z kontenerów łączonych.

Ostatnie wpisy