CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Przestrzenie relaksu i wypoczynku w biurach kontenerowych

gru 10, 2023 | Blog

Przestrzenie relaksu i wypoczynku w biurach kontenerowych | Ultramodula

Z badań przeprowadzonych już kilka lat temu przez Dale Office Interiors wynika, że ponad jedna piąta młodych ludzi (w wieku 18-34 lata) odrzuci potencjalnego pracodawcę z powodu przestarzałego lub nieinspirującego projektu biura. Najważniejszymi elementami oczekiwanymi w przestrzeniach biurowych są:

  • obecność miejsc relaksu (34,9% ankietowanych), 
  • otwarty układ z przestrzeniami do pracy zespołowej (24,4% ankietowanych),
  • dostęp do urządzeń do ćwiczeń (16,3% ankietowanych),
  • dostęp do udogodnień rekreacyjnych (14,2%),
  • hot-desking, czyli możliwość pracy w różnych miejscach w biurze – brak stałego biurka (8,5%).

Jak widać różnie rozumiane i wyposażone przestrzenie relaksu i wypoczynku są kluczowymi dla pracowników. Projektując biura kontenerowe, także trzeba o tym pamiętać.

Dlaczego warto zaplanować przestrzenie relaksu i wypoczynku w biurach kontenerowych?

Poza przytoczonymi powyżej badaniami i kwestią pozyskiwania talentów do organizacji istnieją też inne ważne powody, dla których warto zadbać o funkcjonalne przestrzenie wypoczynku w każdym biurze, również tym kontenerowym.

Po pierwsze: zdrowie

Odpowiednio zaprojektowane przestrzenie do relaksu wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne pracowników. Współczesny tryb pracy, a także ogólne szybkie tempo życia wymagają stale pełnej koncentracji i zaangażowania, co może prowadzić do nadmiernego stresu. Tworzenie miejsc, gdzie można na chwilę oderwać się od obowiązków, odpocząć i odciąć od bodźców, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia psychicznego. To z kolei przekłada się na mniej zwolnień lekarskich, także tych związanych ze zwykłymi przeziębieniami, bo długotrwały stres osłabia odporność organizmu.

Po drugie: motywacja

Badania nad psychologią pracy wykazują jednoznacznie, że pracownicy, którzy mogą na co dzień swobodnie korzystać z przestrzeni do wypoczynku, są bardziej zmotywowani do wykonywania swoich obowiązków. Krótkie przerwy i momenty relaksu pozwalają na zresetowanie umysłu, co skutkuje zwiększoną produktywnością i kreatywnością.

Po trzecie: siła zespołu

Wprowadzenie przestrzeni relaksacyjnych do biur kontenerowych odgrywa ważną rolę w budowaniu pozytywnej atmosfery w zespole. Takie miejsca nie tylko spełniają funkcję relaksacyjną, ale również stają się punktami spotkań, gdzie pracownicy mogą swobodnie wymieniać się pomysłami oraz integrować. Spotkanie nieformalne sprzyjają budowaniu zaufania, otwartości i lepszej komunikacji między członkami zespołu. Zmniejsza to barierę komunikacyjną, co może z kolei przekładać się na efektywną współpracę w ramach formalnych projektów oraz może prowadzić do powstania innowacyjnych pomysłów.

Przestrzenie relaksu i wypoczynku w biurach kontenerowych | Ultramodula

6 etapów projektowania przestrzeni wypoczynku

Zaplanowanie komfortowego miejsca do wypoczynku dla pracowników jest procesem wymagającym holistycznego podejścia, uwzględniającego zarówno aspekty praktyczne, jak i estetyczne. Potrzeba nie tylko odpowiedniego wykorzystania dostępnej przestrzeni, ale również zrozumienia potrzeb i oczekiwań pracowników.

Etap 1: Analiza przestrzeni i potrzeb pracowników

Projektowanie przestrzeni relaksu i wypoczynku w biurach kontenerowych należy rozpocząć od dokładnej analizy dostępnej przestrzeni oraz poznania potrzeb pracowników w tym zakresie. Dobrym narzędziem może być anonimowa ankieta, która pozwoli na uzyskanie informacji na temat preferencji i oczekiwań. Warto zastanowić się nad rodzajem działań, jakie pracownicy podejmują w czasie przerw, aby dostosować do tego plan przestrzenny. Ze względu na nieco ograniczoną przestrzeń w biurach kontenerowych, etap analizy jest kluczowy, aby nie przeszacować niezbędnego metrażu dla stref wypoczynku, które nie będą później optymalnie wykorzystywane.

Etap 2: Optymalizacja przestrzeni

Po określeniu wielkość przestrzeni, jaka będzie przeznaczona na strefę wypoczynku, należy zwrócić uwagę na jak najbardziej efektywne jej zagospodarowanie. Przestrzeń relaksacyjna musi być w pełni funkcjonalna, ale jednocześnie nie zajmować nadmiernie miejsca. Wykorzystanie przestrzeni wielofunkcyjnej oraz sprytne rozmieszczenie mebli to klucz do osiągnięcia tego celu.

Etap 3: Wybór ergonomicznych mebli

Ergonomia odgrywa kluczową rolę w projektowaniu przestrzeni relaksacyjnych. Wybór odpowiednich mebli, takich jak ergonomiczne fotele, kanapy czy stoliki, wpływa na komfort pracowników, a tym samym na ich chęć do korzystania z miejsc relaksu.  Jeśli nie będą one naprawdę wygodne, nie staną się atrakcyjną alternatywą do spotkań na korytarzu lub w kuchni. Poza tym ergonomiczne rozwiązania wspierają zdrowie fizyczne pracowników, co z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności pracy.

Etap 4: Dodanie dobrego oświetlenia i elementów uzupełniających

Przestrzenie relaksacyjne w biurach kontenerowych powinny być miejscem, które sprzyja odprężeniu i regeneracji. Uzupełnienie ich elementami naturalnymi, takimi jak rośliny czy naturalne materiały, pomoże stworzyć przytulną i komfortową atmosferę. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie – naturalne światło jest oczywiście najlepsze, ale w przypadku braku dostępu do niego, warto zainwestować w oświetlenie LED o odpowiedniej barwie. To rozwiązanie nie tylko dobre dla samopoczucia pracowników i zdrowia ich oczu, ale także energooszczędne.

Etap 5: Integracja technologii

W przestrzeniach relaksacyjnych dostęp do Wi-Fi, gniazdek USB czy nawet inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem jest niezbędny dla wygody pracowników. Znacząco poprawia funkcjonalność tych miejsc, umożliwiając pracownikom swobodne korzystanie z urządzeń elektronicznych czy organizowanie spotkań online w kameralnej atmosferze.

Etap 6: Weryfikacja wdrożonych rozwiązań

Po zakończeniu projektowania przestrzeni relaksacyjnej i pierwszym okresie jej użytkowania, warto zebrać opinie pracowników na jej temat, a następnie dostosować te elementy, które wymagają zamiany. Stałe monitorowanie i optymalizacja przestrzeni relaksacyjnej są ważne dla utrzymania jej atrakcyjności, a tym samym znaczenia dla efektywności codziennej pracy.

Przestrzenie relaksu i wypoczynku w biurach kontenerowych | Ultramodula

Jakie meble i rozwiązania wyposażenia wnętrz sprawdzą się w przestrzeniach relaksu w biurach kontenerowych?

Poszukując najlepszych elementów wyposażenia do strefy wypoczynkowej, należy przede wszystkim pamiętać o roli, jaką odgrywają takie miejsca w codziennej rutynie pracowników – mają być przestrzenią, gdzie pracownicy mogą zregenerować siły i oderwać się od obowiązków. Najważniejsza zatem jest wygoda. Fotele czy sofy powinny zatem nie tylko świetnie wyglądać, ale także być ergonomiczne, wspierając prawidłową postawę ciała. Muszą zachęcać do tego, aby się na nich “rozsiąść”, dając chwilę komfortowego relaksu. Dobrym wyborem są pufy-worki, które pasują każdej osobie, niezależnie od wzrostu czy postury ciała.

Jeśli strefa wypoczynkowa nie jest duża, a dodatkowo jest jej przypisana funkcja miejsca spotkań, warto zainwestować w meble wielofunkcyjne i modułowe. Rozwiązania takie jak składane stoliki, których powierzchnia robocza może być w razie potrzeby zwiększana, czy pufy z wbudowanym schowkiem, stanowią doskonałą odpowiedź na potrzeby niewielkich stref wypoczynkowych. Dzięki temu, gdy miejsce jest wykorzystywane jako przestrzeń spotkań, meble mogą być łatwo przearanżowane. Z kolei meble modułowe to rozwiązanie, które daje swobodę w kształtowaniu przestrzeni przez użytkowników. Szafki, stoły, a nawet siedziska mogą być dostosowywane i aranżowane w zależności od bieżących aktywności, takich jak spotkania, prezentacje czy sesje kreatywne.

Cennym uzupełnieniem przestrzeni relaksu i wypoczynku, jak i całych biur kontenerowych jest zieleń. Rośliny doniczkowe, murki z mchów, ściany z roślin… wszystkie z nich pełnią funkcję znacznie wykraczającą poza jedynie elementy dekoracyjne. Jednym z kluczowych aspektów, który sprawia, że rośliny są nieocenionym dodatkiem do strefy relaksu, jest ich zdolność do poprawy jakości powietrza. Rośliny, poprzez proces fotosyntezy, absorbują dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje, jednocześnie uwalniając tlen. Ponadto przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo naturalnej zieleni, wpływają korzystnie na dobre samopoczucie.

Integracja zespołu a cisza w strefie wypoczynku w biurze kontenerowym

W kontekście projektowania przestrzeni relaksu i wypoczynku w biurach kontenerowych, ich akustyka oraz zapewnienie prywatności są ważnymi elementami tworzenia komfortowej atmosfery. Choć miejsca te mają zachęcać do integracji pracowników, to równocześnie kluczowe jest stworzenie przestrzeni umożliwiającej odpoczynek w ciszy, bez dodatkowych bodźców.

Pracownicy często potrzebują chwili spokoju w samotności, szczególnie w intensywnym środowisku biurowym. Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na akustykę strefy wypoczynku. Zastosowanie materiałów dźwiękochłonnych oraz optymalne rozmieszczenie mebli pomagają w stworzeniu spokojnej oazy nawet w niewielkim biurze kontenerowym. Prywatność jest tu kluczowa, warto zatem skorzystać z pewnych “sztuczek”, aby odseparować miejsca odpoczynku od reszty biura. Wysokie rośliny doniczkowe, wolnostojące, mobilne panele dźwiękochłonne czy też regały mogą pełnić funkcję ścian, nie zabierając aż tak wiele cennych metrów powierzchni.

Mając świadomość, jak dobrze zaprojektowane przestrzenie do wypoczynku mogą wpływać na zaangażowanie pracowników, a także na wizerunek firmy w oczach kandydatów do pracy, nie traktuje się już takich miejsc jako modnego dodatku do funkcjonalnego biura. Strefy relaksu stanowią integralną część projektu każdego biura, w tym także kontenerowego, oferując pracownikom miejsce, które sprzyja kreatywności, regeneracji oraz budowaniu więzi zespołu. Rzetelna analiza potrzeb oraz wyposażenie takiej przestrzeni w ergonomiczne, komfortowe meble i dodatki to długofalowa inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, co z kolei przekłada się efektywność codziennej pracy.

Przestrzenie relaksu i wypoczynku w biurach kontenerowych | Ultramodula

Ostatnie wpisy

Mapa strony