CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowaMARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Budownictwo modułowe – poznaj jego zalety

sty 20, 2023 | Blog

Kto z nas nie bawił się w dzieciństwie klockami – czy to Lego, czy drewnianymi elementami? Tworzenie z nich budowli było niezwykle proste, ale i rozwijało wyobraźnię. Ograniczona liczba rozmiarów pojedynczych klocków ułatwiała budowanie, przy czym równocześnie motywowała do logicznego myślenia. Analogicznie, tylko w większej skali funkcjonuje budownictwo modułowe. Staje się ono coraz bardziej popularne ze względu na liczne zalety w stosunku do tradycyjnych metod budowy na miejscu. W skrócie ten typ budownictwa to proces produkcji obiektów-klocków poza terenem budowy, a następnie transport ich do miejsca docelowego w celu montażu.

 

Jakość pod pełną kontrolą

Budynki modułowe swoją wysoką jakość zawdzięczają właśnie procesowi produkcji poza terenem budowy. Produkcja poszczególnych obiektów odbywa się na hali produkcyjnej z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, w pełni kontrolowanych warunkach, i co niezwykle istotne, z zachowaniem wszystkich norm budowlanych. Konstrukcja modułowa jest zatem wykonywana w środowisku o kontrolowanej temperaturze, wilgotności, braku zapylenia, co ogranicza ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości budowlanych. Dodatkowo montowanie komponentów takich jak drzwi czy okna w warunkach fabrycznych pozwala na większą precyzję i lepszą kontrolę jakości.

Nie bez znaczenia jest fakt, że budynki modułowe przyjeżdżają na docelowe miejsce montażu wyposażone już we wszelki instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Każdy z ich elementów jest wykonywany w bezpiecznych warunkach fabrycznych, przez zespół doświadczonych fachowców.

 

Ekspresowe tempo realizacji

Podstawową zaletą budownictwa modułowego jest bardzo krótki czas realizacji. Ponieważ komponenty są wytwarzane poza terenem budowy, ich produkcja może rozpocząć się, zanim ostateczna lokalizacja będzie jeszcze gotowa, np. nim w działce zostanie podłączona woda. Budownictwo modułowe pozwala na prowadzenie prac równolegle – gdy w hali produkcyjnej montowane są poszczególne elementy, na terenie budowy mogą powstawać fundamenty. Przekłada się to na znacząco szybszą realizację, a dodatkowo również czas potrzebny do wyprodukowania obiektu kontenerowego jest dużo, dużo krótszy niż w przypadku tradycyjnego budynku. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że w przypadku obiektów montowanych w fabrykach nie właściwie opóźnień związanych z pogodą.

Niezwykle szybki jest sam montaż obiektów w finalnej lokalizacji. Poszczególne elementy transportowane są samochodem wyposażonym w HDS i za jego pomocą stawiane na przygotowanych wcześniej fundamentach. Zajmuje to zaledwie kilkanaście minut, a potem pozostaje już wyłącznie podłączenie instalacji do infrastruktury.

 

Atrakcyjna cena

Rozważając zalety budownictwa modułowego nie sposób nie podkreślić ceny. Koszty budowy domku modułowego bądź innego obiektu w tej technologii, są bez porównania niższe niż jakiegokolwiek innego budynku. Wynika to między innymi z krótszego czasu potrzebnego do ich wytworzenia, co skutkuje niższymi kosztami pracy, a także z optymalnej kosztowo technologii produkcji i materiałów. Ponadto komponenty są wytwarzane w kontrolowanym środowisku, z większą wydajnością, co przekłada się zoptymalizowaną ilość potrzebnych materiałów i mniejszą liczbę popełnianych błędów.

Domki modułowe promocja

Od 01.01.2023 do 31.01.2023 r. obowiązuje – 10% rabatu od ceny regularnej na każdy domek modułowy w naszej ofercie.

 

Konstrukcja domków modułowych

Kolejną zaletą obiektów modułowych jest ich konstrukcja – dająca szerokie możliwości aranżacji, ale przede wszystkim trwała i wykonana z materiałów najwyższej jakości. Dzięki temu budynki w tej technologii mogą być stosowana zarówno w obiektach komercyjnych, mieszkaniowych, jak i przemysłowych.

 

Od góry…

Dach dobrej jakości domku modułowego powinien być wykonany z wytrzymałej blachy, najlepiej w formie “na rąbek”, która jest nie tylko trwała i łatwa w montażu, ale również wygląda nowocześnie i jest dostępna w wielu kolorach z palety RAL. Ważne jest też zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia dachu, aby śnieg i deszcz mogły z niego swobodnie spływać. Najczęściej jest to kąt spadku 30%. Renomowani producenci zapewniają solidną izolację dachu – to istotne dla późniejszego ogrzewania budynku w okresie zimowym. Optymalna konstrukcja to wełna mineralna o grubości 200 mm połączona z membraną dachową oraz folią paraizolacyjną.

… do dołu

Dla wytrzymałości całego obiektu konstrukcja musi być spawana z dobrej jakości stalowych kształtowników (najlepiej zimnogiętych, o grubości 4 mm), a słupy powinny być skręcane do ramy górnej i dolnej. Ściany domków modułowych od renomowanych producentów gwarantują współczynnik przenikania ciepła: U=0,2 W/(m²*K), dzięki zastosowaniu izolacji z wełny mineralnej.

Nowoczesny wygląd

Współczesne budownictwo modułowe nie ma już nic wspólnego z blaszanymi kontenerami sprzed 20 czy 30 lat. Często z gotowych “klocków” powstają nagradzane w konkursach architektonicznych obiekty: domy mieszkalne, hotele czy inne obiekty użyteczności publicznej, a wielu znanych architektów sygnuje takie budowle swoim nazwiskiem. 

Od zewnątrz…

Domki modułowe swój elegancki wygląd zawdzięczają przede wszystkim nieszablonowej elewacji. Połączenie naturalnej sosnowej deski z elementami stalowymi oraz stolarką okienną i drzwiową najnowszej generacji tworzy przyciągającą wzrok bryłę. Dodatkowo odpowiednie dobranie kolorów pozwala zaprojektować budynek, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

… i wewnątrz

Domki modułowe oferowane przez najlepszych producentów są też pięknie wykończone wewnątrz. Ściany są pokryte płytą laminowaną bądź deską sosnową, czy też płytą OSB i panelami PCV. Pozwala to na zaaranżowanie wnętrza zarówno w stylu klasycznym, jak też ultranowoczesnym.

Sprawdź naszą ofertę domków modułowych: 

DOMKI MODUŁOWE

Dla kogo budownictwo modułowe?

Odpowiedź jest prosta: dla każdego. Technologia ta pozwala budować zarówno małe obiekty, jak i rozbudowane konstrukcje. Może być świetnym wyborem jako pierwsze samodzielne mieszkanie dla młodej osoby startującej w dorosłe życie. Sprawdzi się również jako rezydencja dla zamożnych wielbicieli oryginalnej architektury. Może być stosowane w budownictwie mieszkaniowym, usługowym czy też jako optymalna kosztowo opcja dla obiektów użyteczności publicznej, takich jak przychodnie czy urzędy. Zalety takie jak niska cena, szybki czas realizacji, a przy tym doskonała jakość sprawiają, że z roku na rok budownictwo modułowe zyskuje na popularności na całym świecie.

Ostatnie wpisy