CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Domek kontenerowy – alternatywa dla mieszkania

gru 22, 2022 | Blog

W ostatnich latach rynek nieruchomości przechodzi prawdziwy boom – ceny mieszkań, działek budowlanych oraz domów rosną w zawrotnym tempie. Wielu ludzi, szczególnie młodych, znajduje się w sytuacji, gdy zakup własnego lokum jest całkowicie poza ich możliwościami finansowymi. Pozostaje im jedynie wynajem, który jak wiadomo jest całkowicie nieopłacalny w dłuższym okresie. Czy na pewno nie ma innej drogi? Domek kontenerowy to dziś ciekawa alternatywa dla mieszkania.

 

Czym tak naprawdę jest domek kontenerowy?

Wiele osób na określenie domek kontenerowy albo się zaśmieje albo popuka w głowę, sugerując, że taki pomysł jest niedorzeczny. Jednak dzieje się tak dlatego, że przed oczami mają kontener-blaszak prosto z placu budowy. Domek kontenerowy może być jednak elegancki, nowoczesny i, co najważniejsze, w pełni funkcjonalny. Na rynku dostępne są kontenery mieszkalne o powierzchni już od 6m2, ale popularne są moduły 12 oraz 15-metrowe. Warto pamiętać, że można łatwo łączyć je ze sobą, tworząc większe konstrukcje.

Domek kontenerowy w najmniejszej, najprostszej wersji jest “pokojem hotelowym” z niewielką, wydzieloną łazienką, oknem i ewentualnie aneksem kuchennym. Każda większa opcja może być już mieszkaniem z wydzielonymi pokojami i nieco bardziej rozbudowaną strefą kuchenno-jadalną.

Zalety domków kontenerowych

Na pierwszym miejscu wśród zalet domów z kontenerów, nie można nie wymienić ceny. W prostym przeliczeniu kosztów na metr kwadratowy powierzchni nie ma na rynku tańszego lokum – to z pewnością jeden z głównych względów, dla których warto zainteresować się zakupem kontenera mieszkalnego. Taką inwestycję można potraktować jako pierwszy krok na drodze do zbudowania w przyszłości własnego domu, a na starcie dorosłego życia da szansę na własny kąt. Nie można skupiać się jednak wyłącznie na cenie, warto przeanalizować inne pozytywy wynikające z wyboru kontenera jako mieszkania.

Domek kontenerowy | Ultramodula

Projekt domku kontenerowego | Ultramodula

 

Krótki czas realizacji

Poza kosztem zakupu, częstym problemem, przed którym stają osoby chcące zakupić własne “cztery kąty”, jest czas oczekiwania. Od decyzji i pierwszej wpłaty do wprowadzenia się, mijają nieraz nawet 2 lata. To długo, jeśli przez ten okres trzeba ponosić koszty wynajmu mieszkania. W przypadku domku kontenerowego wszystko trwa znacznie krócej, wręcz błyskawicznie. Postawienie kontenera mieszkalnego to bowiem kwestia tygodni, a nawet dni. Zazwyczaj najdłużej trwa dostosowanie układu funkcjonalnego wnętrza do swoich oczekiwań. Po zamówieniu dopasowanej opcji wystarczy przygotować fundament z gotowych bloczków fundamentowych, co z pewnością nie zajmie dłużej niż dzień, a także dostosować niezbędne instalacje: elektryczną i wodną. Domki kontenerowe stawiane są na wskazanym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje to dosłownie kilkanaście minut.

Prosta aranżacja wnętrza i pełne wyposażenie

Domek kontenerowy to znacznie więcej niż blaszana budka. To w pełni wyposażone mieszkanie z funkcjonalną łazienką z prysznicem, toaletą i umywalką. Wybierając model od renomowanego producenta, można uzupełnić go o dodatkowe ścianki działowe, które odgrodzą część sypialną, a także zamówić od razu akcesoria do aneksu kuchennego. W tak prosty i szybki sposób w kontenerze może powstać komfortowa kawalerka.

Domek kontenerowy wizualizacja wnętrze | Ultramodula

Domek kontenerowy wizualizacja wnętrze | Ultramodula

Poza kuchnią i łazienką, domki kontenerowe wysokiej jakości są uzbrojone we wszystkie niezbędne instalacje. Po pierwsze jest to instalacja elektryczna wraz z pełnym, ekonomicznym oświetleniem ledowym. To rozwiązanie jest nie tylko tanie w użytkowaniu, ale daje też możliwość wyboru barwy światła. Warto pamiętać, że w pomieszczeniach mieszkalnych typu sypialnia, lepiej sprawdzą się odcienie ciepłe, natomiast do łazienki lepiej pasuje światło zimne.

Po drugie jest oczywiście cały system ogrzewania, oparty o grzejniki elektryczne. Ich moc dopasowana jest przez projektanta do kubatury kontenera.

Trwała i wytrzymała konstrukcja

Myśląc o domku kontenerowym można obawiać się jakości wykonania, a także warunków, jakie będą panowały w jego wnętrzu podczas mroźnej zimy. Odpowiednio skonstruowane kontenery nie generują w tych obszarach żadnych problemów. Kontenery mieszkalne oferowane przez solidnych producentów są dobrze ocieplone i wyizolowane akustycznie. Stosuje się do tego wełnę mineralną (grubości około 100 mm), koniecznie w połączeniu z folią paroizolacyjną. Drugą warstwę izolacyjną stanowi płyta laminowana mocowana od wewnątrz. Zazwyczaj jest ona oferowana w kolorze białym, co rozjaśnia pomieszczenia i daje swobodę aranżacji przestrzeni mieszkalnej.

Domek kontenerowy Ultramodula 

Domek kontenerowy Ultramodula 

 

Analizując specyfikację techniczną, należy sprawdzić także konstrukcję dachu. Jak wiadomo, górą ucieka najwięcej ciepła. Tak jak w przypadku ścian stosuje się tu wełnę mineralną wraz z folią. Właściwa izolacja ma kluczowe znaczenie dla komfortu mieszkania. Sprawia, że zimą jest ciepło, ale także, aby latem wewnątrz nie panuje nieprzyjemny skwar.

Domek kontenerowy – dla kogo może być alternatywą mieszkania?

Na początek, dla wspomnianych już młodych ludzi startujących w dorosłe życie. Idea budownictwa kontenerowego zamyka się w krótkim przysłowiu: ciasny, ale własny. Dla każdego młodego człowiek własne “cztery kąty” to ważny etap w życiu i często trudne do osiągnięcia marzenie. Poza niskimi kosztami także niewielka przestrzeń potrzebna do postawienia sprawia, że domek kontenerowy jest w zasięgu ręki znacznie większej grupy osób niż tradycyjne mieszkanie.

Małe działki to również bardzo ważny argument w przypadku dużych, gęsto zaludnionych metropolii, gdzie każdy metr jest na wagę złota lub zwyczajnie go brakuje. Tworzenie osiedli z kontenerów mieszkalnych to kierunek, w którym powinna zwrócić się branża deweloperska w największych miastach. Takie osiedla to dobre rozwiązanie na przykład dla miasteczek studenckich czy budownictwa socjalnego, na które zawsze istnieje spore zapotrzebowanie. Domki kontenerowe można wykorzystywać jako kwatery pracownicze, na przykład w dużych gospodarstwach rolnych, gdzie sezonowo zatrudnia się dodatkowych pracowników.

Nieszablonowym zastosowaniem kontenerów mieszkalnych w najmniejszych rozmiarach być… nowoczesny hotel. Koszty budowy, a później utrzymania takiego hotelu, są niskie, i co ważne na start wystarczy zupełnie niewielka działka budowlana. Ponadto konstrukcja wysokiej jakości kontenerów umożliwia ich piętrowanie, co daje możliwości ciekawej aranżacji takiego obiektu.

Sprawdź naszą ofertę domków:

DOMKI MODUŁOWE

Ostatnie wpisy