CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowaDOMKI MODUŁOWE

KONTENERY

PAWILONY

SZATNIE KONTENEROWE

GARAŻE KONTENEROWE

 HALE KONTENEROWE

HOTELE KONTENEROWE

PROJEKT UE

MARKA

SKLEP

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

LOGOWANIE

CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian

Kontenery socjalne na budowach

REALIZACJE | Ultramodula

Kontener socjalny | Ultramodula

Od wielu lat kontenery nie pełnią jedynie roli transportowej, ale również świetnie sprawdzają się jako magazyny, biura czy też budynki socjalne dla pracowników. Na stałe wrosły w krajobraz placów budowy, zarówno przy małych, jak i wielkoskalowych inwestycjach. Ciężko wyobrazić sobie dziś dużą budowę bez co najmniej kilku budynków kontenerowych. Co sprawia, że właśnie kontenery zyskały taką popularność? Czy naprawdę są najlepszym rozwiązaniem dla firm budowlanych?

 

Czy każda budowa potrzebuje zaplecza socjalnego?

Nie podlega dyskusji, że na każdej budowie potrzebne jest zaplecze socjalne dla pracowników. W przypadku małej, indywidualnej inwestycji, np. budowy domku jednorodzinnego, wystarcza niewielkie pomieszczenie, często już wcześniej znajdujące się na działce, np. domek letniskowy właścicieli. Jednak nawet w przypadku prywatnej zamierzenia budowlanego, zdarza się często, że teren pod budynek został zakupiony tuż przed rozpoczęciem prac i nie ma tam żadnego miejsca dla ekipy budowlanej. Sprawa jest jeszcze bardziej złożona w przypadku dużych inwestycji, trwających wiele miesięcy lub lat. Wtedy kwestia zaplecza socjalnego dla pracowników jest jedną z kluczowych kwestii wpływających na efektywność prac.

Osoby pracujące na budowie bezsprzecznie potrzebują miejsca, w którym mogą się przebrać przed i po skończonej pracy. Niezbędna jest także łazienka z toaletą oraz choćby niewielkie zaplecze kuchenne. Precyzują to przepisy BHP. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, za zaplecze socjalne uważa się takie pomieszczenia jak:

 • szatnie,
 • umywalnie,
 • ustępy,
 • pomieszczenia z natryskami,
 • jadalnie (z wyjątkiem stołówek),
 • pomieszczenia służące do schronienia się przed zimnem,
 • pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia, odpylania odzieży roboczej lub ochronnej.

Co ważne, każdą z tych funkcji można umieścić w kontenerze.

REALIZACJE | Ultramodula

Kontener socjalny wewnątrz

 

Zalety kontenera socjalnego na budowach

Jedną z pierwszych zalet kontenerów jest ich koszt – podczas każdej budowy, czy to indywidualnej budowy, czy też wielkiej inwestycji, budżet jest sprawą najwyższej wagi. Ceny poszczególnych elementów są niezwykle ważne. Jasne jest, że inwestorzy nie oszczędzają na materiałach budowlanych wysokiej jakości czy na wynagrodzeniu profesjonalnej ekipy. Szukają jednak oszczędności wszędzie tam, gdzie to możliwe. Z jednej strony funkcjonalność zaplecza socjalnego jest istotna, ale nikt nie chce ponosić wysokich kosztów jego zapewnienia. Kontener jest doskonałym rozwiązaniem tego dylematu.

REALIZACJE | Ultramodula

Kontenery socjalne pod zamówienie | Ultramodula

 

Ocieplona i solidna konstrukcja

Wyróżnikiem dobrej jakości kontenerów socjalnych jest ich solidna konstrukcja, która umożliwia piętrowanie. Ma to znaczenie w przypadku dużych inwestycji – ogranicza bowiem miejsce potrzebne do rozlokowania odpowiedniej ilości pomieszczeń dla pracowników. Ustawianie kontenerów jednego na drugim, będzie jednak możliwe tylko przy zachowaniu odpowiednich parametrów elementów konstrukcji. Rama powinna być spawana z kształtowników zimno-giętych o grubości 4 mm, a słupy skręcane do ramy górnej i dolnej muszą być zrobione z wytrzymałych kształtowników. Najlepiej również zimno-giętych o grubości 4 mm.

REALIZACJE | Ultramodula

Ocieplona i solidna konstrukcja kontenera socjalnego | Ultramodula

Ważne jest, aby kontenery socjalne spełniały wymogi BHP określające, że zaplecze socjalne to pomieszczenia służące do schronienia się przed zimnem. Obiekty oferowane przez renomowanych producentów są ocieplane wełną mineralną o grubości 100 mm, która zabezpieczona jest folią paraizolacyjną. Dla lepszego efektu od wewnątrz wyłożone są płytą laminowaną o grubości 12 mm, która stanowi dodatkową warstwę izolacyjną.

 

Mobilność oraz szybki montaż

Kolejną wartą podkreślenia zaletą kontenerów jako pomieszczeń socjalnych na budowach jest ich mobilność. Łatwo jest przenieść je z miejsca na miejsce, gdy prace przenoszą się w inny obszar budowy. Kontener można też bez najmniejszego problemu odsprzedać po zakończeniu inwestycji. 

Kontener socjalny

Transport kontenerów socjalnych | Ultramodula

Wielkimi atutami są też szybkość i łatwość montażu. DO postawienia kontenera nie potrzeba fundamentu, na dobrze utwardzonym podłożu wystarczy kilka bloczków fundamentowych. Kontenery socjalne są w całości składane i dostarczane na plac budowy przez producenta, gotowe do postawienia. Montaż w miejscu docelowym zajmuje dosłownie kilkanaście minut, odbywa się za pomocą dźwigu lub HDS. Na końcu wystarczy jedynie podpiąć przyłącza prądu oraz wodno-kanalizacyjne.

 

Zakup czy wynajem?

Czy warto kupić kontener na własność, czy lepiej wynająć obiekt na czas budowy? Ta decyzja wydaje się stosunkowo prosta, jeśli odpowiednio przeliczy się koszty użytkowania. Dla dużych firm deweloperskich, czy też budujących drogi, zakup kontenerów na własność jest sprawą oczywistą. Warto pamiętać, że jedną z kluczowych zalet kontenerów jest wspomniana wcześniej mobilność. Liczy się także łatwość adaptacji, która w praktyce oznacza, że konkretny kontener nie zawsze musi mieć to samo przeznaczenie. Podczas jednej inwestycji może służyć jak zaplecze socjalne dla pracowników, a podczas kolejnej jako biuro lub niewielki magazyn sprzętu budowlanego. Ponadto kontenery mogą (a nawet powinny) być przenoszone z jednej budowy na drugą.

Dla inwestorów prywatnych znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wynajem kontenera socjalnego. Wykorzystywany będzie on bowiem jednorazowo przez dość jasno określony, nie bardzo długi czas.

 

Kontenery socjalne to same zalety

Zarówno inwestorzy prywatni, jak i duże firmy budowlane potrzebują zaplecza socjalnego. Kontenery to doskonałe rozwiązanie, które ma właściwie same zalety. Podsumowując, do najważniejszych należą:

 • bardzo czas realizacji
 • szybki i łatwy montaż
 • niskie koszty: zarówno zakupu i postawienia
 • spełnienie wymogów BHP
 • budowa modułowa dająca możliwość piętrowania, czyli oszczędność przestrzeni na budowie
 • szybka możliwość przeniesienia w inne miejsce

Planując budżet inwestycji, zawsze warto szukać oszczędności, a wybór kontenera jako zaplecza socjalnego jest jedną z nich.

Zobacz ofertę:

Kontenery socjalne

Ostatnie wpisy