CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Dom letniskowy z kontenerów

mar 11, 2023 | Blog

domek letniskowy z kontenera

Dom letniskowy z kontenerów

Domek letniskowy w górach lub nad wodą to marzenie wielu osób. Po zakupie działki rekreacyjnej znalezienie idealnego rozwiązania na przytulną i funkcjonalną przestrzeń mieszkalną jest niełatwym wyzwaniem. Warto rozważyć dom letniskowy z kontenerów. Dzięki swojej trwałości, przystępnej cenie i wszechstronności takie budynki stają się coraz bardziej popularne w branży budowlanej jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych materiałów budowlanych.

 

Dlaczego warto postawić dom letniskowy z kontenerów?

Obiekty takie jak domki letniskowe nie są zamieszkałe na stałe, są wykorzystywane weekendowo, nie przez cały rok. Z tego powodu muszą być szczególnie odporne na warunki atmosferyczne. Konstrukcja i materiały, z jakich wykonuje się kontenery, zostały dobrane tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe. Są zrobione ze stali i zbudowane tak, by wytrzymać duże obciążenia podczas transportu. Oznacza to, że są również wysoce odporne na uszkodzenia spowodowane przez ogień, wiatr i wodę. Odpowiednio konserwowany kontener transportowy może przetrwać do 25 lat lub dłużej, co czyni go idealnym materiałem do budowy długowiecznego domku letniskowego. I to jest z pewnością argument numer 1 za tym, aby wybrać na swoją działkę dom letniskowy z kontenerów. Jakie jeszcze zalety ma to rozwiązanie?

Szybki czas realizacji i niskie koszty

Domek rekreacyjny zwykle znajduje się w sporej odległości od stałego miejsca zamieszkania, dlatego długotrwała budowa jest skomplikowana. Niełatwo jest pilnować postępów prac, będąc oddalonym o sto czy dwieście kilometrów. Jak wiadomo, wybudowanie tradycyjnego domku, zajmuje sporo czasu i jest kosztowne. Z kolei na popularne chatki z drewna trzeba często czekać, nawet kilka miesięcy. Pod tym względem dom letniskowy z kontenerów jest bezkonkurencyjny. Postawienie takiego budynku to kwestia maksymalnie kilku tygodni, a czasem kilku lub kilkunastu dni. 

W czasie, gdy zamówiony kontener jest produkowany, trzeba jedynie przygotować fundament z gotowych bloczków fundamentowych, ale nie zajmie to z pewnością dłużej niż jeden dzień, a także doprowadzić odpowiednie instalacje: elektryczną i wodną. Kontenery stawiane są w miejscu docelowym za pomocą dźwigu lub HDS, a trwa to zaledwie kilkanaście minut.

Bardzo ważnym aspektem jest cena: dom letniskowy z kontenerów jest niedrogi. Na rynku są dostępne obiekty już o powierzchni 6 m2, popularne są rozmiary też 12 oraz 15 metrowe. Taki metraż jest w zupełności wystarczający, by stworzyć rodzinny, wygodny domek rekreacyjny, mieszcząc się w skromnym budżecie.

Praktyczne wyposażenie

Kontenery zaprojektowane do celów mieszkalnych oferowane przez renomowanych producentów są wyposażone we wszystkie niezbędne elementy, takie jak urządzenia sanitarne, odpowiednie instalacje oraz stolarkę drzwiową i okienną. Tak więc dom letniskowy z kontenerów prosto z fabryki może mieć już w pełni funkcjonalną łazienkę w wydzielonym pomieszczeniu (z prysznicem, toaletą i umywalką), instalację elektryczną w oświetleniem LED oraz ogrzewanie z wykorzystaniem grzejników elektrycznych.

Możliwość aranżacji wnętrza

Kolejną zaletą domu letniskowego z kontenerów jest możliwość dostosowania wnętrza do własnych upodobań. Można stworzyć otwarty plan, jedynie z wydzieloną łazienką, lub podzielić przestrzeń na osobne pokoje, w zależności od potrzeb. Z kolei osobna sypialnia daje możliwość aranżacji według indywidualnych oczekiwań, a możliwość uzupełnienia o dodatkowe ścianki pozwoli wydzielić miejsce na aneks kuchenny.

Solidne ocieplenie

Tradycyjne kontenery transportowe są wykonane ze stali, która nie jest wystarczającym izolatorem. Dlatego domy letniskowe z kontenerów są uzupełnione o optymalne ocieplenie. Doświadczeni producenci dbają o właściwe zabezpieczenie ścian, dachu i podłogi kontenera, aby zapobiec utracie ciepła. Do tego celu stosuje się wełnę mineralną o grubości około 100 mm, koniecznie w połączeniu z folią paroizolacyjną. Drugą warstwę izolacyjną stanowi płyta laminowana mocowana od wewnątrz. 

Jednym z decydujących elementów mających wpływ na komfort cieplny jest konstrukcja dachu. Jak wiadomo, górą ucieka najwięcej ciepła, zatem tak jak w przypadku ścian, dach ociepla się wełną mineralną wraz z folią. Właściwa izolacja ma kluczowe znaczenie dla możliwości korzystania z domu letniskowego także w okresie zimowym.

domek letniskowy z kontenera

Domek letniskowy z kontenera

Wskazówki dotyczące budowy domu letniskowego z kontenerów

Przed zakupem odpowiedniego domku kontenerowego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość oraz projekt. Ważne jest, aby dopasować go do powierzchni działki, ilości osób, które będą z niego korzystać oraz częstotliwości korzystania z domku letniskowego. Warto też pamiętać, że są to obiekty modułowe, więc jeśli po czasie będzie potrzeba większego metrażu, dom zawsze można rozbudować.

Choć budowa takiego obiektu nie jest skomplikowana i możliwa jest samodzielna realizacja takiego projektu, lepiej jest zdać się na współpracę z profesjonalistą. Renomowani producenci mogą pomóc w projektowaniu, aranżacji i montażu na działce.

Ostatnie wpisy