CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Zakup kontenera – wszystko, co musisz wiedzieć.

lut 15, 2023 | Blog

Zakup kontenera - wszystko, co musisz wiedzieć.

Zakup kontenera – wszystko, co musisz wiedzieć.

Posiadanie własnej nieruchomości to marzenie wielu osób, zarówno przedsiębiorców poszukujących lokalu dla swojego biznesu, jak i osób prywatnych potrzebujących domku letniskowego, mieszkania lub garażu. Zakup kontenera, niezależnie od docelowego przeznaczenia może być świetną inwestycją. Jednak przed dokonaniem wyboru należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby być z niego zadowolonym przez długi czas. W poniższym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o zakupie kontenera.

 

Przeznaczenie kontenera

Pierwszą rzeczą do rozważenia przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu kontenera jest precyzyjne określenie celu, do jakiego będzie wykorzystywany. Czy obiekt będzie wykorzystywany stale, czy tylko okresowo? Czy w planach jest zmienianie jego lokalizacji, czy raczej będzie zamontowany w jednym miejscu docelowym? Czy kontener będzie służył do transportu a może do stacjonarnego przechowywania lub do celów mieszkalnych? Do każdego z wymienionych zadań potrzeba innego wyposażenia, nieco zróżnicowanej konstrukcji, a przede wszystkim dopasowanego rozmiaru. Warto dokładnie określić swoje oczekiwania, to znacząco ułatwi dalsze etapy wyboru najlepszego kontenera.

 

Dostępne rodzaje kontenerów

Po określeniu celu, do jakiego będzie przeznaczony kontener warto dokładnie zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku obiektów tego typu. W ostatnich latach popularność budynków kontenerowych znacznie wzrosła – obecnie mogą być one alternatywą dla całego, szeroko rozumianego budownictwa tradycyjnego.

Najczęściej spotykanymi typami kontenerów są:

Dobierając typ obiektu do założonych celów, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, które mają wpływ na funkcjonalność, jakość oraz trwałość kontenera.

 

Rozmiary kontenerów

Gabaryty to jedna z kluczowych cech, jakie trzeba określić przed zakupem kontenera. Jeśli mowa o kontenerach transportowych, to obowiązuje to unifikacja, do której bezwzględnie należy się dostosować. Podstawowymi rozmiarami stosowanymi w transporcie są kontenery 20 i 40 stopowe o standardowej wysokości lub wersje HC, czyli high cube. W codziennej pracy osób zajmujących się szeroko rozumianą logistyką są określenia dwudziestka oraz czterdziestka odnoszące się właśnie do długości kontenerów. Obiekty o długości 20 i 40 stóp stanowią zdecydowaną większość wszystkich rodzajów kontenerów znajdujących się w użyciu.

Poniższa tabela prezentuje zestawienie najpopularniejszych rozmiarów. Koniecznie należy zwrócić uwagę na fakt, że ​​długość kontenera 40ft została dobrana w taki sposób, by dało się umieścić na nim (lub też pod nim) dwa kontenery 20ft przy zachowaniu odpowiedniego odstępu (3 cale). Myśląc o zakupie kontenera dla swojego biznesu, koniecznie trzeba dobrać odpowiedni gabaryt.

Nazwa Długość x Szerokość x Wysokość Kubatura
20ft (20 stopowy) 20ft x 8 ft x ft 8,6 in

6,1m x 2,4m x 2,6m

~33m3
40 ft (40 stopowy) 40ft x 8 ft x ft 8,6 in

12,2m x 2,4m x 2,6m

~66,9m3
40 ft HC (40 stopowy high cube) 40ft x 8 ft x ft 9,6 in

12,2m x 2,4m x 2,9m

~76m3

 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku wymiarów kontenerów przeznaczonych do celów mieszkalnych, biurowych czy też socjalno-sanitarnych. Tu wyznacznikiem potrzebnego metrażu jest przede wszystkim ilość osób, jaka będzie korzystać z danego obiektu. Kontener przeznaczony na biuro dla studia projektowego zatrudniającego 3 osoby, a budynek z kontenerów dla dużej firmy handlowej przyjmującej codziennie wielu klientów wymagają nie tylko całkowicie innych rozmiarów, ale też odmiennego projektu użytkowego. Renomowani producenci kontenerów mają w swojej ofercie kilka ustandaryzowanych wymiarów, które można ze sobą łączyć tworząc budynki dopasowane do indywidualnych potrzeb.

 

Konstrukcja kontenerów

W zależności od przeznaczenia kontenera warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Choć jej podstawowe cechy są spójne dla większości obiektów, to warto wiedzieć, że zależnie od producenta występują pewne różnice. A mogą one mieć znaczenie, szczególnie w przypadku wykorzystywania kontenerów jako budynków, w których na stałe lub czasowo przebywać będą ludzie.

Co zatem warto wiedzieć o zakupie kontenera przeznaczonego do celów mieszkalnych, biurowych lub socjalno-sanitarnych? Po pierwsze koniecznie należy zwrócić uwagę na ocieplenie. W dobrej jakości kontenerach standardem powinna być wełna mineralna o grubości 100 mm w połączeniu z folią paroizolacyjną. Kluczowa jest właśnie grubość warstwy izolacyjnej: ocieplenie będzie bowiem odgrywało efektywnie swoją rolę tylko przy zachowaniu odpowiednich parametrów. Dodatkową warstwę izolacyjną stanowi płyta laminowana, która jest mocowana od wewnątrz. Nie można zapominać, że aby kontener mieszkalny spełniał wysokie standardy, musi również mieć właściwą konstrukcję dachu.

Drugim ważnym elementem konstrukcji jest kwestia wytrzymałości – tylko odpowiednie parametry budowy dają na przykład możliwość piętrowania obiektów. Ma to duże znaczenie, bo na mniejszej powierzchni działki, można zmieści znacznie większy metraż domu, biura czy też magazynu. Odpowiedniej wytrzymałości rama takiego kontenera powinna być spawana z kształtowników zimno-giętych o grubości 4 mm. Natomiast aby całość pawilonu była mocna, słupy skręcane do ramy górnej i dolnej muszą być zrobione z solidnych kształtowników (najlepiej zimno-giętych, również o grubości 4 mm).

 

Układ funkcjonalny i wyposażenie

Uniwersalna budowa kontenerów daje szerokie możliwości dopasowania wyposażenia oraz układu funkcjonalnego wnętrza do potrzeb każdego inwestora. W kontenerze można stworzyć komfortową kawalerkę z sypialnią, aneksem kuchennym i łazienką, ale łącząc kilka obiektów z łatwością da się zaprojektować też ponad 100-metrowy dom. Na rynku dostępne są pawilony kontenerowe umożliwiające zbudowanie ergonomicznej restauracji, jak i eleganckiego sklepu odzieżowego. W pierwszym przypadku obiekt nie tylko będzie miał odpowiedni układ ścian, czy też drzwi, ale też będzie wyposażony w inną instalację elektryczną, m.in. z gniazdami siłowymi.

Kupując kontener u doświadczonego producenta, jest również możliwość dopasowania do swoich potrzeb rozmiarów i ilości okien, dobudowania ścianek działowych czy też rozbudowy strefy sanitarnej na przykład o dodatkową toaletę. Takie opcje są niezwykle istotne przy zakupie kontenerów sanitarno-socjalnych, gdzie metraż i ilość sanitariatów jest zależna od ilości zatrudnionych pracowników.

 

Zapamiętaj, co musisz wiedzieć przed zakupem kontenera

Poszukując nieruchomości – niezależnie od tego, czy na cele prywatne, czy biznesowe – w pierwszej kolejności określ swój cel. Gdy jasno sprecyzujesz, jak kontener będzie wykorzystywany, na pewno dobierzesz rozwiązanie dla siebie. Oferta pawilonów, kontenerów i domków modułowych jest bardzo szeroka. Wybierz renomowanego producenta, którego eksperci pomogą Ci stworzyć optymalny projekt.

Ostatnie wpisy