CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowaMARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Kontener biurowy z WC nowy sposób na atrakcyjne miejsce pracy

lut 11, 2023 | Blog

Kontener biurowy z WC nowy sposób na atrakcyjne miejsce pracy | Ultramodula

Kontener łączony z łazienką

Wydarzenia takie jak pandemie czy kryzysy gospodarcze zawsze wprowadzają rewolucyjne zmiany w różnych obszarach życia. Te ostatnie diametralnie zmieniły między innymi sposób postrzegania przestrzeni biurowych. Praca zdalna, która jeszcze kilka lat temu była domeną zaledwie kilku nowoczesnych branż, stała się codziennością wielu przedsiębiorstw. Dotyczy to zarówno wielkich korporacji, jak i małych, rodzinnych firm. Tym samym zapotrzebowanie na wielkometrażową przestrzeń biurową spada, a pojawia się potrzeba alternatywnych rozwiązań. Świetnym rozwiązaniem może stać się kontener biurowy z WC. Jest nie tylko niedrogi, ale też mobilny i niewielki – a właśnie małe obiekty są obecnie najbardziej pożądane.

 

Dlaczego warto wybrać kontener biurowy z WC zamiast tradycyjnego biura

Ze względu na swoje zalety, takie jak łatwość postawienia, krótki czas realizacji i stosunkowo niewielki koszt, kontenery biurowe są doskonałym wyborem dla wielu firm. Na rynku dostępne są obiekty w różnych rozmiarach. Co ważne, wraz z rozwojem przedsiębiorstwa lub potrzebą powrotu do pracy stacjonarnej większej liczby pracowników, biuro również z łatwością może się rozbudować.

Kontener biurowy z WC | Ultramodula

Kontener biurowy z WC | Ultramodula

 

Niskie koszty

Wybudowanie własnego budynku przeznaczonego na biuro jest czasochłonne i bardzo kosztowne. Ceny wynajmu powierzchni w centrach biurowych, szczególnie w dużych miastach również nie są niskie, a przy tym stają się stałym kosztem ponoszonym co miesiącu. W mniejszych miejscowościach dodatkową może być po prostu brak dostępności atrakcyjnej powierzchni na biuro. 

Kontener biurowy z WC jest doskonałą alternatywą zarówno dla budowy, jak i wynajmu przestrzeni. Jest niedrogi w zakupie, a koszty jego utrzymania są niskie. Na rynku dostępne są pawilony już o powierzchni 6 m2, które są dobrą propozycją np. gdy biuro będzie wykorzystywane przez pracowników jedynie sporadycznie i może być rotacyjne. Warto pamiętać, że istnieje również możliwość wynajmu kontenera biurowego. Choć generowany jest wówczas stały koszt, to jest on znacząco mniejszy niż cena powierzchni w jakimkolwiek innym miejscu.

 

Możliwość rozbudowy

Kontenery biurowe z WC analogicznie jak inne tego typu obiekty, mają budowę modułową. W każdej chwili można zatem powiększyć siedzibę firmy o kolejne moduły. Co ciekawe, istnieje możliwość rozbudowy nie tylko w poziomie, ale również “w pionie”, czyli do góry. Kontenery oferowane przez renomowanych producentów można bowiem piętrować. Aby było to możliwe, muszą mieć one odpowiednią konstrukcję. Warto upewnić się, że wybrany kontener biurowy z WC jest wykonany w dobrym standardzie. Rama musi być wykonana z kształtowników zimno-giętych o grubości 4 mm, natomiast finalną stabilność budynku zapewnią słupy skręcane do ramy górnej i dolnej (również muszą być zrobione z wytrzymałych kształtowników, najlepiej zimno-giętych). Tylko tak wytrzymała konstrukcja pozwala na piętrowanie. A jest to ciekawa opcja, bo na mniejszym obszarze gruntu, można zmieścić większą przestrzeń biurową i podzielić ją na strefy: przykładowo na parterze zorganizować miejsce do spotkań z klientami, a na piętrze miejsca pracy.

Kontener trójmodułowy | Ultramodula

Kontener trójmodułowy | Ultramodula

 

Krótki czas realizacji i łatwy montaż

Ważnym argumentem dla dynamicznie działających przedsiębiorców jest fakt, że kontener biurowy z WC nie wymaga długotrwałego procesu uzyskiwania zgody na budowę. Spełniając warunki określone w prawie budowlanym (art. 29 ust. 1), wystarczy jedynie zgłoszenie do odpowiedniego organu, najczęściej Starostwa Powiatowego.

Sam proces “budowy” biura również jest krótki. Pierwszym i często najdłużej trwającym, etapem jest opracowanie projektu i dobranie niezbędnego wyposażenia. Decydując się na współpracę z doświadczonym producentem, można ten etap skrócić, bo eksperci wykonawcy optymalnie doradzą, co najlepiej wybrać. Gdy projekt będzie gotowy, pozostaje zamówić i poczekać na realizację. Na docelowym miejscu ulokowania kontenera biurowego z WC wystarczy jedynie przygotować fundament z gotowych bloczków fundamentowych, co nie zajmie dłużej niż jeden dzień, warto też w międzyczasie doprowadzić odpowiednie instalacje: elektryczną i wodną. Obiekt stawiany jest na fundamentach za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje to kilkanaście minut.

Kontener biurowy z WC a przepisy BHP

Warunki, jakie musi spełniać miejsce pracy ludzi, niezależnie od branży, określone są w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w par. 15: Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami. 

Powyższe przepisy precyzują wymogi stawiane przestrzeni biurowej, a odpowiednio dobrany kontener biurowy z WC spełni je bez problemu.

Podstawowy wymóg: zaplecze sanitarno-socjalne

Każdy pracodawca, zgodnie z wyżej wspomnianymi przepisami, jest zobowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie warunki wykonywania pracy między innymi przez wydzielenie zaplecza socjalnego. To jak powinno być zaprojektowane takie zaplecze, zależy od wielu czynników, między innymi od ilości osób, które będą korzystać z biura, czy też o rodzaju wykonywanej pracy.

Przykładowo, gdy biuro będzie wyłącznie miejscem pracy i nieplanowane są w nim wizyty gości z zewnątrz, to zapleczem kuchennym mogą być szafka, czajnik elektryczny i kuchenka mikrofalowa. Całkowicie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku biur, których główną funkcją jest rola reprezentacyjna i przyjmowanie klientów. Tu kuchnia musi pomieścić również na ekspres do kawy, lodówkę oraz więcej miejsca do przechowywania zastawy. 

Od przeznaczenia biura i liczby pracowników, zależy też projekt strefy łazienkowej. WC z umywalką jest w zupełności wystarczające w niewielkim biurze dla kilku osób wykonujących pracę siedzącą. Nie sprawdzi się jednak gdy kontener ma być biurem dla zespołu na placu budowy wielkiego osiedla mieszkaniowego –  w takim przypadku obowiązkowo trzeba zaprojektować strefę umywalni z prysznicem.

Zaplecze sanitarne w kontenerze | Ultramodula

Zaplecze sanitarne w kontenerze | Ultramodula

 

Oświetlenie w kontenerze biurowym z WC

Nie da się zapewnić komfortu pracy, bez dopływu światła naturalnego. Wysokiej jakości kontenery biurowe nie tylko są standardowo wyposażone w optymalnej wielkości okna, ale ich producenci dają też możliwość zmiany ich ilości, wielkości i umiejscowienia w zależności od indywidualnego projektu. Warto wybrać kontener wyposażony w nowoczesną, szczelną stolarkę PCV, aby łatwiej spełnić inny wymóg przepisów, czyli zapewnienie odpowiedniej temperatury. Natomiast dobierając źródła oświetlenia sztucznego, najlepiej jest kupić kontener wyposażony w lampy LED. Dostępne są barwy światła zbliżone do naturalnego, co jest lepsze dla oczu, szczególnie podczas pracy przy komputerze. Ponadto zużywają one minimalne ilości energii elektrycznej.

 

Komfort we wnętrzu: temperatura, wymiana powietrza  zabezpieczenie przed wilgocią

Każde pomieszczenie, w którym przebywają ludzie, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Kluczowymi dla komfortu są temperatura, odpowiednia wentylacja oraz wilgotność powietrza. Są one mocno ze sobą powiązane, a utrzymanie ich na optymalnym poziomie zależne jest od budowy oraz izolacji budynku, w tym przypadku biura.

Każde obiekt, który ma pełnić funkcję biura, musi być całoroczny, a co za tym idzie dobrze ocieplony. Solidni producenci kontenerów biurowych stosują do tego celu wełnę mineralną w połączeniu z folią paroizolacyjną. Aby ocieplenie odgrywało efektywnie swoją rolę, wełna powinna mieć grubość około 100 mm. Kolejną warstwę izolacyjną stanowić musi płyta laminowana mocowana od wewnątrz kontenera. Ważnym elementem kontenera biurowego z WC jest dach, który również musi być ocieplony. Analogicznie jak w przypadku ścian stosuje się wełnę mineralną wraz z folią. Dobrej jakości izolacja ma ogromne znaczenie, bo nie tylko zapewnia zimą ciepło, ale także gwarantuje, że latem w pomieszczeniu nie będzie panował nadmierny upał.

 

Czy kontener biurowy z WC sprawdzi się w każdej branży?

Siedziba firmy w kontenerze to doskonałe rozwiązanie, niezależnie od branży. Z pewnością najlepiej pasuje jako pierwsze biuro dla startującego biznesu lub dla firm, które zatrudniają niewielu pracowników. Budowa modułowa kontenerów daje jednak wręcz nieograniczone możliwości skalowania przestrzeni więc także i duże przedsiębiorstwa mogą z nich korzystać. 

Kontener biurowy z WC to nieszablonowa przestrzeń, a zatem dobrze sprawdzi się w branżach kreatywnych, np. jako siedziba agencji reklamowej czy też biura projektowego. Jest to też przestrzeń niedroga, a więc nada się dla mikrofirm przykładowo z branży księgowej czy też ubezpieczeniowej, gdzie potrzeba miejsca do spotkań z klientami, a zatrudnionych jest zwykle 2-3 osoby. Dodatkowo jest to budynek mobilny – idealny dla branży usług sezonowych lub szeroko rozumianych firm budowlanych.

Sprawdź naszą ofertę kontenerów:

Kontenery biurowe

Ostatnie wpisy