CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Adaptacja garaży kontenerowych na warsztaty i pomieszczenia do przechowywania

wrz 2, 2023 | Blog

Adaptacja garaży kontenerowych na warsztaty i pomieszczenia do przechowywania | Ultramodula

Własny garaż to marzenie każdego chłopca, a męskie spotkania w warsztatach są tematem niejednego skeczu kabaretowego, czy też popularnych memów i dowcipów. Nie każdy jednak, kto potrzebuje takiego miejsca, ma możliwość zbudowania tradycyjnego budynku – czasem wynika to z braku powierzchni, a czasem z ograniczonych funduszy. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem są kontenery, które od kilkunastu lat cieszą się rosnącą popularnością właśnie jako alternatywa tradycyjnych budynków różnego przeznaczenia.

Są ekonomiczne, łatwe w transporcie i montażu, a także dają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Świetnie sprawdzają się między innymi jako miejsca pracy fachowców: mechaników, stolarzy, serwisantów, ale też dla domorosłych majsterkowiczów. Jak zatem dokonać adaptacji garażu kontenerowego na warsztat z prawdziwego zdarzenia wraz z funkcjonalnym miejscem do przechowywania?

Na początek: określ rolę budynku

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych, czy to z adaptacją już posiadanego garażu kontenerowego, czy z zakupem nowego obiektu, trzeba dobrze zastanowić się jakie prace będą w nim wykonywane. Pozwoli to odpowiednio dostosować wyposażenie kontenera do potrzeb i oczekiwań. W przypadku planu wykorzystywania kontenera jako garażu lub warsztatu samochodowego wyłącznie na użytek prywatny niezbędne jest zapewnienie jedynie kilku kluczowych elementów. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zaprojektowaniu odpowiednio szerokiej bramy wjazdowej, umożliwiającej swobodny wjazd. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na zapewnienie efektywnej wentylacji. To istotne, aby uniknąć gromadzenia się niepożądanych oparów chemicznych, które mogłyby kumulować się w pomieszczeniu. Taki stan rzeczy nie tylko wpływa negatywnie na komfort, ale także stwarza ryzyko potencjalnego zapłonu. Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania. Dobrym i nieskomplikowanym pomysłem jest montaż wentylatora o dużej mocy, czy też zastosowanie kratek wentylacyjnych w ścianach kontenera o większej niż standardowa powierzchni.

Inne kwestie pojawią się z kolei, gdy garaż kontenerowy ma zostać zaadaptowany na warsztat stolarski lub miejsce do naprawy urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych. W przypadku tego rodzaju zastosowań kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni na ścianach do zamontowania narzędzi oraz urządzeń. Ponadto, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji elektrycznej, tak aby była ona dostosowana do wymaganego zapotrzebowania na moc. Ważne jest, aby uwzględnić wystarczającą ilość gniazdek elektrycznych, pozwalającą na wygodne, ergonomiczne ułożenie stanowisk pracy, w tym również tych potrzebnych do przeprowadzania testów naprawianych sprzętów.

Garaż kontenerowy z łatwością można też zamienić w pomieszczenie do przechowywania. W takiej sytuacji podstawowym elementem będzie zaprojektowanie odpowiedniego systemu półek, antresoli czy systemów ściennych – w zależności od tego, co chce się magazynować.

Oszacuj metraż

Planując wykorzystanie kontenera na warsztat lub miejsce do przechowywania, jednym z najważniejszych kroków jest dopasowanie optymalnej wielkości. Jeśli w obiekcie będą naprawiane samochody, należy dokładnie dobrać parametry, takie jak wysokość i długość, aby zapewnić dostateczną przestrzeń dla różnych typów pojazdów. Przykładowo dla parkowania samochodów osobowych wystarczająca będzie mniejsza wysokość wynosząca około 2,5 metra. Jednak dla większych pojazdów, takich jak kampery czy ciężarówki, konieczne jest znaczne zwiększenie zarówno wysokości, jak i długości kontenera, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń.

Planując zaadaptowanie garażu kontenerowego na warsztat bardziej specjalistyczny, na przykład stolarski lub obróbki i malowania metali, trzeba przewidzieć miejsce na niezbędne narzędzia. Tu znacznie może mieć szerokość obiektu – niektóre narzędzia, takie jak na przykład piła stołowa czy tokarka, zajmują dużo miejsca.

Wielkość a koszty

Warto mieć na uwadze, że wymiary kontenera istotnie wpływają na koszty związane z zakupem. Co ważne, jeśli wybrany garaż okazałby się zbyt mały dla planowanych zastosowań, konsekwencją może być konieczność zakupu dodatkowego lub wymiana na większy, co niesie za sobą inwestycję w kolejny. Z drugiej strony zbyt duży kontener może być zbędny i niepotrzebnie generować duże koszty przy zakupie. A warto podkreślić, że dzięki modułowej budowie kontenerów dołączanie kolejnych obiektów do istniejącej już konstrukcji jest naprawdę proste. W razie potrzeby w każdym momencie można bez problemu zwiększyć powierzchnię użytkową. Co ciekawe, budynki kontenerowe można rozbudować nie tylko “wszerz”, ale również w górę. Odpowiedniej jakości konstrukcja oferowana przez renomowanych producentów umożliwia bowiem ich piętrowanie.

Zaplanuj wnętrze

Po określeniu wielkości garażu kontenerowego, który będzie przekształcany w warsztat. Kolejnym istotnym etapem w procesie jest precyzyjne określenie rozmieszczenia całego niezbędnego wyposażenia w jego wnętrzu. Warto zdawać sobie sprawę, że właściwa organizacja, a także optymalne rozlokowanie narzędzi stanowi kluczowy element wpływający na efektywność pracy oraz wygodę użytkowników. Do układu funkcjonalnego należy następnie zaprojektować instalacje oraz oświetlenie. To ostatnie odgrywa szczególnie ważną rolę w zapewnienie dobrych warunków pracy. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku źródeł światła, w tym dostępu do światła naturalnego, by wykonując zadania w ciągu dnia nie męczyć oczu sztucznym oświetleniem. Istotne jest jednak zachowanie równowagi pomiędzy maksymalną dostępną powierzchnią ścian do montażu narzędzi i sprzętu, a wielkością okien, która da wystarczającą ilość naturalnego światła.

Kluczowym zagadnieniem przy aranżacji wnętrza, czy to warsztatu, czy pomieszczeń do przechowywania jest ułatwienie zachowania porządku. ​​Można w tym celu zastosować różne systemy przechowywania narzędzi i materiałów, takie jak półki, szafki, wieszaki czy uchwyty. Gdy każdy element ma swoje stałe miejsce, łatwo jest go znaleźć, co z kolei skraca czas potrzebny na wykonywanie pracy, bo nie traci się cennych minut na poszukiwania śrubokrętu, czy pędzla.

Ważne pytanie: czy na warsztat lub pomieszczenie do przechowywania w kontenerze potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Na to, jak i na wiele innych pytań z dziedziny prawa budowlanego, można by odpowiedzieć: “to zależy”. Aby móc jednoznacznie powiedzieć “tak” lub “nie”, trzeba poznać wiele szczegółów związanych zarówno z formą użytkowania kontenera, jak i jego konstrukcją,, metrażem, a nawet montażem. Choć w obiegowej opinii obiekty typu kontenery są uznawane za budynki, które można postawić bez pozwolenia na budowę, to nie zawsze jest to prawda. Wykładnię prawa warunkuje jednak nie sam kontener, a szerokie spektrum czynników, które finalnie określają, czy pozwolenie jest wymagane, czy też wystarczy zgłoszenie do wyznaczonego organu administracyjnego.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 7 prawa budowlanego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, (…) budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Najważniejszym słowem w powyższym zapisie jest “budynków”, ponieważ określenie budynek jest dokładnie zdefiniowane w przepisach prawa budowlanego. 

Artykuł 3 ust. 2 precyzuje: ilekroć w ustawie jest mowa o budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Co to oznacza w praktyce? Aby móc postawić garaż kontenerowy bez pozwolenia na budowę należy zadbać o to, by kontener stanął na fundamentach wkopanych w ziemię, a nie tylko na bloczkach posadowionych bezpośrednio na gruncie.

Czy zatem wystarczy jedynie zgłoszenie?

Ponieważ prawo budowlane, choć skomplikowane i daje wiele możliwości wykorzystania kontenerów bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, a jedynie “na zgłoszenie”, warto przy zakupie wybrać współpracę z renomowanym producentem, który jako ekspert podpowie najlepsze rozwiązania i wskaże, jak zrealizować inwestycję zgodnie z prawem. Należy być świadomym wymogów, jakie przed właścicielem obiektu stawia ustawodawca, aby nie narazić się na kary finansowe.

Dlaczego warto zaadaptować garaż kontenerowy na warsztat i pomieszczenia do przechowywania?

Chcąc zbudować warsztat, czy to użytku prywatnego czy profesjonalnego warto stawiać na rozwiązania niedrogie, a przy tym szybkie w montażu i łatwe w aranżacji. Wszystkie te zalety oferują garaże kontenerowe. Dodatkowo są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, a także nie wymagają częstej konserwacji.

Niskie koszty

Inwestując w budynek, zawsze patrzy się nie tylko na koszty zakupu, ale też na późniejszą eksploatację. Obiekty kontenerowe są znacząco tańsze “w budowie” niż jakikolwiek garaż, czy warsztat wybudowany w technologii tradycyjnej. Wynika to między innymi z kosztów wykonania, które dzięki unifikacji i produkcji w całości w fabryce, są niższe niż wielomiesięczna budowa. Z kolei na niewysokie koszty utrzymania składają się: brak konieczności częstych napraw i konserwacji oraz dobra izolacja termiczna i efektywne instalacje, co przekłada się na niskie zużycie energii.

Łatwa aranżacja

Dzięki modułowej budowie garaże kontenerowe łatwo można dopasowywać do zmieniających się potrzeb. Jeśli warsztat będzie się rozwijał lub będzie potrzeba zwiększenia powierzchni do przechowywania, modułowa konstrukcja pozwala na dodawanie nowych elementów do już istniejącego budynku. Co ciekawe, obiekty można rozbudowywać nie tylko wszerz, ale również w górę. Konstrukcja kontenerów dobrej jakości umożliwia ich piętrowanie, co oznacza, że na mniejszej powierzchni działki można zmieścić większy budynek.

Szybki montaż

Technologia, w jakiej produkowane są garaże kontenerowe, umożliwia aranżację dosłownie w kilka lub kilkanaście dni. W tak krótkim czasie nie ma możliwości zbudowania budynku tradycyjnymi metodami. Najdłuższym etapem całego procesu jest zwykle zaprojektowanie wnętrza obiektu. Po zamówieniu wybranego kontenera należy tylko przygotować fundament, a także dostosować niezbędne instalacje: elektryczną i wodną. Moduły stawiane są na wskazanym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje to zaledwie kilkanaście minut.

Wygodne i ekonomiczne miejsce pracy

Po zaadaptowaniu garaże kontenerowe mogą być ergonomicznymi, komfortowymi, a przy tym ekonomicznymi warsztatami. Dzięki swojej uniwersalnej budowie i trwałej konstrukcji sprawdzą się w roli zarówno przydomowego garażu do drobnych napraw, jak i profesjonalnych miejsc pracy fachowców o różnej specjalizacji. To doskonała alternatywa dla osób poszukujących nowoczesnych i dynamicznych rozwiązań.

Ostatnie wpisy