CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Jak niskim kosztem zorganizować pracownię dla artysty – kontener zamiast wynajmu

kwi 30, 2023 | Blog

Kontenery modułowe

Jak niskim kosztem zorganizować pracownię dla artysty – kontener zamiast wynajmu

Jesteś twórcą, a praca kreatywna to bardzo istotny, a być może nawet najważniejszy aspekt Twojego życia. Lubisz oddawać się swojej twórczości, a wraz z rozwojem swojej pasji lub pracy, w mieszkaniu stopniowo zaczyna brakować miejsca. Sztaluga, materiały do malowania i obrazy zajmują w końcu sporo przestrzeni. Ponadto wiążą się z problemami z utrzymaniem czystości, a także… z zagrażającymi zdrowiu i życiu chemikaliami, jeśli malujesz np. techniką olejną.

Problem nie dotyczy tylko malarzy – z podobnymi wyzwaniami będą mierzyć osoby wyrabiające ceramikę, stolarze czy muzycy – na dłuższą metę ciężko realizować się w tych, jak i wielu innych dziedzinach we własnym mieszkaniu.

Jeśli mieszkasz sam, do pewnego czasu może udać Ci się akceptować te niedogodności jako rozsądny kompromis. Inne zdanie na ten temat niemal na pewno będą mieć pozostali domownicy lub Twoi sąsiedzi, jeśli np. grasz na instrumencie. Dlatego większość artystów prędzej lub później staje przed koniecznością znalezienia lub stworzenia osobnej pracowni.

Własna pracownia artystyczna – ile będzie kosztować?

Posiadanie pracowni brzmi oczywiście bardzo atrakcyjnie i jest marzeniem niemal każdego artysty z dłuższym stażem. Niestety, w momencie konfrontacji planów z rzeczywistością – piękna wizja często okazuje się trudna w realizacji.

Posiadanie własnej pracowni to niestety duży koszt. Jeśli sztuka lub rzemiosło to Twoja praca i nie należysz do grona bardzo nielicznych, wysoko zarabiających szczęśliwców – prawdopodobnie nie śpisz na wodnym łóżku, nie relaksujesz się w jakuzzi na tarasie, a wynajem własnej pracowni to dla Ciebie bardzo duży i realny koszt. Szczególnie, kiedy jak większość artystów, nie prowadzisz własnej działalności gospodarczej, a wynajmu nie możesz wliczyć w koszty.

Jeśli sztuka/rzemiosło to Twoje hobby – przeznaczenie dużej kwoty na pracownie może wydawać się jeszcze mniej rozsądnym pomysłem. Co prawda warto inwestować we własne pasje, ale właśnie musisz zrobić remont w kuchni, a na wakacje planujesz lecieć na południe Włoch…  w ostatecznym rozrachunku koszt stworzenia lub wynajmu pracowni  często okazuje się zbyt obciążającym budżet wydatkiem, dla którego musiałbyś znacznie obniżyć jakość swoje życia na innych płaszczyznach.

Niestety, życie artysty nie jest proste, a ta życiowa prawda jest znana i niezmienna od wieków. Bycie artystą wymaga kreatywności nie tylko w akcie tworzenia, ale również przy organizacji swojego życia tak, aby umożliwiało ono realizację własnych ambicji. Dlatego warto wiedzieć, że… istnieją tańsze i rozsądniejsze alternatywy do klasycznych pracowni, które mogą pozwolić Ci na realizację własnych planów za ułamek kwoty, którą musiałbyś wydać.

Czym są kontenery i dlaczego artyści powinni zwrócić na nie uwagę?

Kontener kojarzy się nam głównie z obiektem wykorzystywanym w transporcie – i niewątpliwie jest to jedno z jego głównych zastosowań. Dlaczego więc miałbyś rozważać wykorzystanie kontenera jako pracowni artystycznej?

Branża transportowa zbudowana jest na bardzo rygorystycznych i wysokich normach oraz standardach – to one gwarantują zarówno bezpieczeństwo, jak i efektywność. Nie inaczej jest z kontenerami, których budowa na przestrzeni dziesiątek lat została zoptymalizowana tak, aby zapewniały one jak najwyższą trwałość i wytrzymałość, umożliwiającą długotrwałą eksploatację w trudnych warunkach przy zachowaniu jak najniższych kosztów.

Dzięki temu kontenery są konstrukcją niezwykle wydajną pod względem stosunku jakości do ceny, a ich zastosowanie już od dawna wybiega daleko poza samą branżę artystyczną.

Coraz więcej ludzi organizuje w kontenerach biura, miejsca wypoczynku, pomieszczenia gospodarcze, czy po prostu… mieszkania. Po odpowiednim zaadaptowaniu i przygotowaniu, kontener świetnie sprawdza się w roli użytkowej, spełniając wszystkie oczekiwania, jakie moglibyśmy mieć w stosunku do klasycznej budowli, jak na przykład odporność na warunki atmosferyczne, łatwość ogrzewania czy odpowiednia wentylacja. A dzięki budownictwu modułowemu, pozwalającego połączyć wiele kontenerów w jeden obiekt o większej przestrzeni użytkowej – pozwala na możliwość dowolnej aranżacji i spełnienie potrzeb tak singla, jak i całej rodziny.

Jeśli kontener nadaje się na mieszkanie lub biuro – tym bardziej będzie nadawać się na pracownie artystyczną!

Kontener jako pracownia artystyczna – jakie korzyści daje ten wybór?

Najbardziej oczywistą i skupiającą na sobie uwagi korzyścią jest oczywiście cena – prosty kontener kupisz już za kilka tysięcy złotych. Kontener zaadaptowany do bardziej wymagających potrzeb z ogrzewaniem, izolacją i spełniająca wszelkie normy budynków użytkowych, z toaletą to koszt od ok. 17000 do 27000 zł. To większy koszt jednorazowy, jednak przy wyjmowaniu klasycznej pracowni, musiałbyś liczyć się z kosztem w okolicach co najmniej 1000 zł miesięcznie – więc wybór kontenera zwraca się już po ok. 2 latach, a po 6 okazuje się 3-krotnie tańszy!

  • Niski koszt zakupu to jednak zaledwie jedna z wielu zalet tego rozwiązania. O to inne powody, dla których warto rozważyć wybór kontenera:
  • Krótki termin wykonania – Stworzenie kontenera, dostarczenie i montaż trwają łącznie zaledwie kilka tygodni – bez konieczności czekania na budowę fundamentów lub realizację prac murarskich. Będąc artystą, prawdopodobnie nie planowałeś budować całego budynku, ale… jeśli miałeś już okazję rozpocząć poszukiwania miejsca na pracownię, pewnie przekonałeś się, że jest to bardzo czasochłonne i absorbujące zadanie, szczególnie kiedy jednym z głównych kryteriów jest niski koszt.
  • Mobilność – Kontener możesz bez problemu przenieść w inne miejsce – co oznacza, że zabierzesz swoją pracownię, jeśli postanowisz się przeprowadzić. Oznacza to także, że w przyszłości, wraz z rozwojem swojej artystycznej działalności, Twoja pracownia może otworzyć się na klientów poprzez przeniesienie jej w bardziej atrakcyjną lokalizację. W takim przypadku pierwotnie zakupiony może okazać się za mały do obsługi klientów, jednak tutaj wychodzi kolejny, wspomniany już wcześniej, istotny atut tego rozwiązania – kontenery można ze sobą dowolnie łączyć, co umożliwia prostą ich rozbudowę.
  • Komfort – Kontener możesz dowolnie urządzić i zaprojektować całą przestrzeń. Decydując się na wynajęcie pracowni, zazwyczaj musisz pogodzić się z istniejącym tam już rozkładem pomieszczeń i kluczowego wyposażenia, jak np. umywalka.
  • Ekologia i oszczędność – Zarówno produkcja kontenerów, jak i ich utrzymanie są znacznie przyjaźniejsze dla środowiska, niż klasyczne budowle. Oznacza to także niższe koszty utrzymania i renowacji. 

 

Artysta i jego kontener – więcej, niż pracownia

Kontener, ze względu na szereg zalet w stosunku do klasycznych rozwiązań, posiada wiele zastosowań. Oprócz pracowni można wykorzystać go również jako galerię sztuki prezentującą i sprzedającą Twoje prace, lub jako sklep, jeśli zajmujesz się rzemiosłem.

Kontenery są coraz częściej wykorzystywane także przez “duży” świat sztuki i kultury – KontenerART to jedno z najgorętszych wydarzeń kulturalnych okresu letniego w Poznaniu, które jako pomieszczenia użytkowe wykorzystuje właśnie kontenery. To miejsce nie tylko ze sztuką, ale też koncertami, projekcjami filmów, barem, imprezami i wieloma wydarzeniami kulturalnymi, od lekcji tańca do inicjatyw ekologicznych.

Czy pKontenery modułoweostawienie kontenera wymaga pozwolenia na budowę?

Polskie prawo w tej przestrzeni nie jest do końca jednoznaczne. W większości przypadków, postawienie kontenera na dłużej, niż 180 dni wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a przy okresie krótszym niż 180 dni, wystarczy zgłosić zamiar postawienia kontenera do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej – ważne, żeby zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem prac. Wniosek o pozwolenie na budowę złożysz w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.

Pozwolenie na budowę czasami nie będzie konieczne, jeśli kontener nie jest na stałe połączony z gruntem, jednak taka sytuacja podlega indywidualnej interpretacji urzędników. Bezpieczniej jest założyć, że zdobycie pozwolenia na budowę jest wymagane – jeśli jednak chcesz uniknąć tego kroku, powinieneś zasięgnąć opinii profesjonalisty, np. radcy prawnego, który przeanalizuje Twoją indywidualną sytuację.

Podsumowanie

Jak widzisz, kontener posiada wiele zastosowań – a jego odpowiednie wykorzystanie może nie tylko ułatwić Twoją pracę, ale też ułatwić dotarcie do klientów i zwiększyć sprzedaż. Jeśli zastanawiasz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie – skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy w podjęciu właściwej decyzji!

 

Ostatnie wpisy