CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Mobilne biblioteki i czytelnie w kontenerach – pomysł na biznes i zwiększenie czytelnictwa niskim kosztem

maj 26, 2023 | Blog

Mobilne biblioteki i czytelnie w kontenerach - pomysł na biznes i zwiększenie czytelnictwa niskim kosztem

Mobilne biblioteki

Poziom czytelnictwa tak w Polsce, jak i na świecie, nieustannie spada. 2 dekady temu jako główny powód tego stanu rzeczy można było wskazać telewizję i popularyzację kina. Łatwo dostępne dla przeciętnego odbiorcy “nowe” technologie, jak telewizor, odtwarzacz kaset video, a nieco później płyt CD oraz DVD sprawiły, że dla wielu osób książki poszły w odstawkę. W XXI wieku trend ten nie uległ odwróceniu, a obecnie jako główny powód kryzysu czytelnictwa bez wątpienia można wskazać social media. Przyzwyczaiły nas one do krótkich i bardzo łatwych w konsumpcji treści – zupełnego przeciwieństwa tego, co oferują książki. Nie oznacza to jednak, że nikt już nie czyta książek! czytelnictwo coraz bardziej staje się niszą, jednak społeczność osób silnie związana z literaturą wciąż jest bardzo duża, co znajduje odzwierciedlenie np. w wielu organizowanych festiwalach literackich, głośnych w mediach nagród jak Nike lub literacka nagroda nobla, czy niezmienna popularność bibliotek, oferująca społeczeństwu dostęp do literatury niemal całego świata praktycznie za darmo. W tym artykule dowiesz się, jak Twoja inicjatywa społeczna, festiwal bądź wydarzenie kulturalne może wykorzystać kontenery do popularyzacji czytelnictwa, zwiększenia prestiżu wydarzenia i przyciągnięcia dodatkowych odbiorców.

 

Kontener jako mobilna biblioteka – czy to ma sens?

Mobilna biblioteka i czytelnia znajduje zastosowanie w bardzo wielu okolicznościach. Ich obecność często towarzyszy wydarzeniom kulturalnym, jak np. festiwalom (nie tylko tym literackim!), a nierzadko powstają po prostu w ramach inicjatywy miasta lub Władź osiedla jako forma aktywizacji mieszkańców i zwiększenia atrakcyjności miasta.
Jednym z głównych problemów stojących przed organizatorami mobilnych bibliotek jest znalezienie lub zbudowanie odpowiedniej konstrukcji. Ważne jest, żeby odpowiednio pełniła ona swoją funkcję – kluczowe jest nie tylko pomieszczenie książek oraz zaoferowanie miejsca do siedzenia dla czytelników, ale również ochrona księgozbioru przed deszczem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.
Konstrukcja musi być też prosta i tania w budowie. Prosta, ponieważ czytelnie takie zwykle mają charakter tymczasowy i są instalowane na czas trwania konkretnej akcji. Są miasta, które decyduję się na pernamentne postawienie miejskich, mobilnych czytelni, jednak w zdecydowanej większości przypadków, czas życia mobilnych bibliotek to od kilku dni do kilkunastu tygodni.
Tania, ponieważ inicjatywy kulturalne, zarówno te prywatne jak komercyjne festiwale, jak i te organizowane przez władze miasta, zwykle charakteryzują się ograniczonymi budżetami. Miastom zależy na obecności sztuki w ich mieście, jednak od obecności miejskiej biblioteki zwykle ważniejszy będzie remont ulicy lub odnowienie parku. Dlatego chociaż miasta i urzędy często wskazują inwestowanie w kulturę jako bardzo istotną, często przegrywa ona z działaniami o bardziej bezpośrednim wpływie na życie mieszkańców.
Rozwiązaniem tego problemu pod wieloma względami jest kontener, pozwalający na stworzenie mobilnej biblioteki nie tylko szybko i efektywnie, ale również niskim kosztem. Zanim dokładnie umówimy korzyści wykorzystania kontenerów w inicjatywach kulturalnych jako mobilne czytelnie – przyjrzymy się temu, czym dokładnie są kontenery.

 

Czym jest kontener?

Wywodzące się z branży logistycznej kontenery spełniają bardzo wysokie normy i standardy, adekwatne do równie wysokich wymagań branży transportowej. Kontenery muszą być nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale także tanie w produkcji, aby koszt dostawy towarów i materiałów na duże odległości był jak najniższy. Dlatego kontenery są tak dobrze zaprojektowane i zbudowane. Przez dziesiątki lat dobierano dla nich najlepsze rozwiązania, które zapewniają im niezwykle korzystną relację jakości do ceny. Kontener to metalowa rama otoczona ścianami, stanowiąca solidną i odporną konstrukcję. Aby dostosować go do różnych celów użytkowych, wyposaża się go w izolację, ogrzewanie, okna, instalację elektryczną i kanalizacyjną oraz wszystko to, co zapewnia komfort użytkownikom – w zależności od ich indywidualnych potrzeb.
To sprawia, że kontenery mają bardzo szerokie zastosowanie. Służą jako magazyny, biura, pomieszczenia sanitarne, a nawet jako mieszkania – zarówno dla singla, jak i całej rodziny. Aby uzyskać większą przestrzeń, można łączyć kontenery ze sobą dzięki budownictwu modułowemu, co pozwala na stworzenie dowolnego metrażu, zgodnego z oczekiwaniami użytkowników.
W przypadku mobilnej biblioteki prawdopodobnie nie musisz martwić się dostosowaniem kontenera do wszystkich potrzeb użytkowych. Na pewno przyda się izolacja, jednak kontener prawdopodobnie może się obyć bez instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej, co dodatkowo zmniejszy koszty.

Kontenery

Kontenery | Ultramodula

Kontener jako mobilna biblioteka – korzyści

Jedną z głównych zalet kontenerów jest ich niska cena, wahająca się w przedziale ok. 17000 – 27000 zł za kontener, który został już zaadaptowany do potrzeb użytkowych i posiada np. izolację, drzwi i okna. Istnieje jednak cały szereg innych cech i atutów, które w przypadku tworzenia mobilnej biblioteki, mogą okazać się istotniejsze niż sama cena kontenera, ostatecznie prowadząc do znacznie większych oszczędności kosztów w aspektach takich jak montaż, transport czy utrzymanie.

Szybki termin produkcji i montażu – Na naszej stronie możesz wybrać jeden z gotowych modeli, a jego produkcja wraz z montażem w wybranym przez Ciebie miejscu zwykle zajmuje łącznie kilka tygodni. Sam montaż i instalacja realizowane są w ciągu zaledwie jednego dnia, co pozwala na przeprowadzenie tego procesu w sposób niezaburzający życia mieszkańców lub organizacji festiwalu.

Mobilność i elastyczność  – Kontener nie jest na stałe przymocowany do gruntu, nie wymaga też rozbiórki do transportu, dzięki czemu bez problemu przenosić w inne miejsce, ponosząc przy tym niewielkie koszty. Pozwala to na “recycling” pojedynczego kontenera na przestrzeni wielu akcji, festiwali i inicjatyw, nawet jeśli odbywają się one w zupełnie różnych miejscach! Przygotowujesz mobilną bibliotekę w kontenerze raz i jest ona gotowa do wykorzystania przez długie lata.

Swoboda – Kontener to duża elastyczność i dowolność w  projektowaniu i aranżacji, dzięki czemu bez problemu dostosujesz go do potrzeb mobilnej biblioteki.

Ekologiczność i niskie koszty utrzymania  – Produkcja i utrzymanie kontenerów są nie tylko tanie, ale także ekologiczne i powodują powstanie mniejszej ilości odpadów niż większość alternatywnych rozwiązań. Kontenery rzadko wymagają renowacji i napraw.

 

Czy mobilna biblioteka w postaci kontenera wymaga zgody na budowę?

Jeśli zamierzasz wykorzystać mobilną czytelnię w postaci kontenera tymczasowo, poniżej 180 dni, nie musisz się tą kwestią przejmować. Wystarczy zgłosić chęć postawienia kontenera do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej jeszcze przed jego instalacją.
Jeśli instalujesz mobilną bibliotekę w przestrzeni miejskiej – prawdopodobnie pracujesz bardzo blisko z organami miasta lub czytelnia stanowi tylko z jedną z wielu konstrukcji, które montujesz w ramach wydarzenia. Instalacja kontenera nie przysporzy Ci więc dodatkowych trudności i nie będzie wiązać się z formalnościami większymi, niż w przypadku pozostałych elementów, które montujesz.

Kontenery

Kontenery posiadają niezwykle szerokie zastosowanie i mogą być bardzo przydane dla pracowników kultury i oświaty, pozwalając realizować ambitne i przydatne społeczne projekty niskim nakładem finansowym. Jeśli rozważasz stworzenie mobilnej czytelni w kontenerze i masz jakiś pytania, skontaktuj się z nami! Nasz doradca klienta odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże w podjęciu właściwej decyzji.

Ostatnie wpisy