CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Jak zaadaptować kontener na warsztat czy garaż

lip 25, 2023 | Blog

Jak zaadaptować kontener na warsztat czy garaż

Jak zaadaptować kontener na warsztat czy garaż | Ultramodula

Przełom XIX i XX wieku to okres szalonych zmian w gospodarce. Właśnie wtedy firma Bowling Green Lift-Van Company z Nowego Jorku stworzyła pierwsze metalowe skrzynie o wymiarach 18 x 8′ x 8′, co zapoczątkowało rewolucję w transporcie towarów na całym świecie. Przedsiębiorca Malcolm McLean uzupełnił ich dzieło, projektując w latach 50. pierwszy standardowy kontener wraz z pierwszym kontenerowcem do transportu morskiego. Jego “skrzynka” znalazła później wiele zastosowań w różnych aspektach życia i gospodarki.

We współczesnym świecie kontenery cieszą się coraz większą popularnością jako alternatywna opcja dla tradycyjnych budynków różnego przeznaczenia. Są ekonomiczne, łatwe w transporcie i montażu, a także dają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Jedną z takich możliwości są szeroko rozumiane budynki dla majsterkowiczów, i tych domorosłych, jak i prawdziwych fachowców: mechaników, stolarzy, serwisantów. Wystarczy kilka prostych kroków, aby zaadaptować kontener na warsztat czy garaż.

Etap “0”, czyli określenie przeznaczenia budynku

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych, czy to z zakupem kontenera na warsztat, czy z wynajmem, należy dokładnie określić, jakiego rodzaju prac będą w nim wykonywane. Pozwoli to odpowiednio dostosować wyposażenie kontenera do potrzeb i oczekiwań. W przypadku, gdy kontener ma służyć jako przydomowy garaż lub warsztat samochodowy, konieczne jest zapewnienie między innymi szerokiej bramy wjazdowej oraz optymalnej wentylacji, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów chemicznych, które mogą kumulować się w pomieszczeniu i ograniczyć ryzyko zapłonu. Można tym celu zastosować różne rozwiązania, takie jak instalacja wentylatora, montaż specjalnej kraty wentylacyjnej lub nawiercenie otworów wentylacyjnych w ścianach kontenera. Inne wymagania pojawią się, gdy kontener ma służyć jako warsztat stolarski lub na przykład miejsce do napraw sprzętów elektrycznych, bądź elektronicznych. W takich miejscach kluczowymi będą odpowiednio: dużo miejsca na ścianach na montaż narzędzi oraz instalacja elektryczna optymalnej mocy i duża ilość gniazdek, aby móc skonfigurować miejsca do testów.

Krok 1: Wybór wielkości kontenera na warsztat czy garaż

Planując wykorzystanie kontenera na garaż, lub warsztat, jednym z najważniejszych kroków jest dopasowanie optymalnego metrażu. Należy wziąć pod uwagę rodzaj pojazdów, które będą w nim przechowywane (bądź naprawiane) lub rodzaj prac, które będą wykonywane w danym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o garaż, należy wybrać kontener o odpowiedniej wysokości i długości, aby pomieścił wszystkie rodzaje pojazdów, które mają się w nim mieścić. Na przykład, parkowanie samochodu osobowego wymaga kontenera o niedużej wysokości, czyli około 2,5 metra. Dla większych pojazdów, takich jak kampery lub ciężarówki jest zarówno wysokość, jak i długość muszą już być znacznie większe.
Warsztat w kontenerze wymaga takiego metrażu, aby pomieścić wszystkie narzędzia i sprzęt, które będą wykorzystywane w planowanej pracy. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na szerokość kontenera, ponieważ niektóre narzędzia, takie jak na przykład piła stołowa czy tokarka, zajmują dużo miejsca.
Warto również pamiętać, że gabaryty kontenera mają znaczący wpływ na koszty. Jeżeli wybrany kontener okaże się niewystarczający dla potrzeb, będzie trzeba ponieść koszty zakupu drugiego lub wymiany zakupionego wcześniej na większy. Na takich zmianach zwykle traci się finansowo.
Z drugiej strony zbyt duży kontener może być zbędny i niepotrzebnie generować duże koszty przy zakupie. A warto podkreślić, że dzięki modułowej budowie kontenerów dołączanie kolejnych obiektów do istniejącej już konstrukcji jest naprawdę proste. W razie potrzeby w każdym momencie można bez problemu zwiększyć powierzchnię użytkową. Co ciekawe, budynki kontenerowe można rozbudować nie tylko “wszerz”, ale również w górę. Odpowiedniej jakości konstrukcja oferowana przez renomowanych producentów umożliwia ich piętrowanie.

Krok 2: wyposażenie wnętrza

Kolejnym krokiem w procesie projektowania garażu lub warsztatu w kontenerze jest precyzyjne rozplanowanie układu wnętrza oraz wyposażenia. Należy pamiętać, że odpowiednie rozmieszczenie sprzętu i narzędzi to kluczowa kwestia, która wpływa na efektywność pracy i wygodę użytkowników. W związku z tym warto poświęcić na ten etap nieco więcej czasu, aby ergonomicznie zaplanować wnętrza. Ważnym aspektem jest funkcjonalność pomieszczeń i łatwość utrzymania porządku. Warto zastosować różne systemy przechowywania narzędzi i materiałów, takie jak półki, szafki, wieszaki czy uchwyty. Dzięki temu każdy element będzie miał swoje miejsce, będzie łatwo go znaleźć, co skraca czas potrzebny na wykonywanie pracy, bo nie marnuje się cennych minut na poszukiwania śrubokrętu, czy śrubek.

Nie można zapomnieć o optymalnym oświetleniu pomieszczeń, które zapewni odpowiednią widoczność i komfort pracy. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku źródeł światła, w tym naturalnego, aby zapewnić jak najlepsze warunki pracy w ciągu dnia. Trzeba wyważyć proporcje pomiędzy jak największą powierzchnią ścian przydatną do przechowywania narzędzi oraz montowania sprzętu a wielkością okien zapewniającą wystarczającą ilość dziennego światła.

Krok 3: zabezpieczenie kontenera

Przy zakupie kontenera na warsztat, często pojawiają się wątpliwości dotyczące odpowiednich zabezpieczeń. Ważne jest, aby pojazdy, narzędzia i sprzęty przechowywane w takich obiektach były zabezpieczone zarówno przed kradzieżą, jak i uszkodzeniami spowodowanymi na przykład przez wilgoć lub zbyt niską temperaturę.

Kontenery wykorzystywane jako garaże, czy warsztaty mają niemal identyczną konstrukcję jak kontenery morskie, co gwarantuje, że wilgoć nie będzie stanowiła problemu. Kluczową rolę w zapewnieniu dobrej izolacji termicznej odgrywa odpowiednie ocieplenie ścian, dachu i podłogi. Renomowani producenci korzystają z wełny mineralnej o grubości co najmniej 50 mm, wraz z folią paroizolacyjną. Warto również zwrócić uwagę na jakość stolarki drzwiowej i okiennej – nowoczesne rozwiązania z PCV zapewniają szczelność.

Ważnym aspektem jest również zabezpieczenie przed włamaniami. Kontenery mogą być wyposażone w rozbudowane systemy kontroli dostępu bądź solidne rygle zabezpieczające. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb, szczególnie rodzaju przechowywanego pojazdów czy maszyn.

garaż kontenerowy

Garaż kontenerowy | Ultramodula

Od czego zależy koszt kontenera na warsztat czy garaż?

Cena budowy obiektu kontenerowego zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę. Oczywiście kluczowym jest rozmiar docelowego obiektu. Wybór jednego większego kontenera może być tańszym rozwiązaniem niż korzystanie z dwóch mniejszych jednostek, aby osiągnąć ten sam metraż. W przypadku konstrukcji piętrowej finalny koszt może być wyższy, ponieważ piętrowanie umożliwiają jedynie kontenery o odpowiednio wzmocnionej konstrukcji.

Jakość kontenera ma również istotny wpływ na jego cenę. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na grubość blachy zarówno w konstrukcji, jak i na ścianach oraz dachu. Ocieplenie, izolacja, jakość stolarki drzwiowej i okiennej, a także wykończenie wnętrza… każdy z tych elementów ma znaczenie dla ostatecznej ceny kontenera. Ale też dla jego trwałości. Zgodnie z popularnym przysłowiem, warto pamiętać, że “chytry traci dwa razy”.

Na końcowy koszt budowy budynku z kontenerów składa się także transport. Wybór dostawcy z Polski może skrócić odległość, jaką musi pokonać zakupiony kontener, co wpłynie korzystnie na obniżenie kosztów dostawy.

 

Zalety kontenerów w roli garaży i warsztatów

Niezależnie od tego, czy w kontener będzie wykorzystywany mała stolarnia, czy też z kilku modułów powstanie kilkustanowiskowy warsztat samochodowy, kontenery mają wiele zalet, które czynią z nich świetną alternatywę dla tradycyjnych budynków. Należą do nich:

  • szybki czas realizacji oraz montażu,
  • niskie koszty zakupu, postawienia i eksploatacji,
  • budowa modułowa, która umożliwia rozbudowę magazynu w razie potrzeby.

Szybki montaż

Planując budowę nawet niewielkiego garażu w technologii tradycyjnej, trzeba liczyć się minimum z kilkoma tygodnia pracy. Natomiast postawienie warsztatu z kontenera to kwestia paru dni. Zazwyczaj najdłużej trwa dostosowanie układu funkcjonalnego wnętrza do swoich oczekiwań. Po zamówieniu dopasowanej opcji wystarczy przygotować fundament z gotowych bloczków fundamentowych, co z pewnością nie zajmie dłużej niż dzień, a także dostosować niezbędne instalacje: elektryczną i wodną. Moduły stawiane są na wskazanym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje to zaledwie kilkanaście minut.

Niskie koszty

Zakup kontenera magazynowego to nieduże koszty, szczególnie jeśli porówna się je z wybudowaniem własnego budynku. Oczywiście, koszty zakupu oraz montażu są jednorazowe, ale w dłuższej perspektywie można zaoszczędzić również na utrzymaniu. Takie obiekty są wykonane z wytrzymałych materiałów, co oznacza, że są odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają częstych napraw i konserwacji. Ponadto są dobrze ocieplone i wyposażone w efektywne instalacje, co przekłada się na niskie zużycie energii.

Modułowość

Kontenery modułowe są bardzo elastyczne, dzięki czemu budynki z nich wykonane można łatwo powiększać i dostosowywać do potrzeb. Ich modułowa konstrukcja pozwala na dodawanie nowych elementów do już istniejącego budynku. To wygodne i optymalne rozwiązanie, bo w każdej chwili daje możliwość zwiększenia przestrzeni użytkowej warsztatu, czy garażu. Co ważne, obiekty można rozbudowywać nie tylko wszerz, ale również w górę. Konstrukcja kontenerów dobrej jakości umożliwia ich piętrowanie, co oznacza, że na mniejszej powierzchni działki można zmieścić większy budynek.

 

Łatwa adaptacja, wiele korzyści

Adaptacja kontenerów na garaż, czy warsztat to proces łatwy i przynoszący wiele korzyści. Z wykorzystaniem rozwiązań modułowych można stworzyć funkcjonalne przestrzenie, idealnie dostosowane do potrzeb mniejszych i większych warsztatów usługowych, bądź garaży przydomowych. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, między dzięki łatwości montażu, niskim kosztom zakupu i możliwości dalszej rozbudowy. Jest to innowacyjna alternatywa dla wszystkich, którzy poszukują elastycznej i praktycznej przestrzeni garażowej lub warsztatowej.

Ostatnie wpisy