CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Modny dom z kontenera – najnowsze trendy

cze 15, 2023 | Blog

Jeśli marzysz o własnym domu, ale blokuje cię budżet, może zainteresuje cię pomysł na dom z kontenera. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie. Domy z kontenerów są szybkie w realizacji, łatwe w transporcie i montażu, a także dają wiele możliwości aranżacyjnych. W tym artykule przedstawimy ci kilka przykładów domów z kontenerów, które zachwycają swoim stylem i funkcjonalnością.

 

Dla kogo dom z kontenera to dobre rozwiązanie?

Nowoczesny kontener mieszkalny to doskonały wybór dla młodych ludzi startujących w dorosłe życie. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego młodego człowieka, dla którego własne “cztery kąty” to ważny etap w życiu, a równocześnie trudne do osiągnięcia marzenie. Poza niskimi kosztami zakupu takiego kontenera, także niewielka działka potrzebna do postawienia sprawia, że rozwiązanie to jest w zasięgu ręki znacznie większej grupy osób niż tradycyjny dom lub mieszkanie. Co ważne, koszty budowy, a później utrzymania takiego obiektu, są znacząco niższe niż jakiejkolwiek innej konstrukcji. 

Modny dom z kontenera – najnowsze trendy | Ultramodula

Domek kontenerowy

 

Czym tak naprawdę jest dom z kontenera?

Dom z kontenera to rodzaj domu modułowego, który wykorzystuje do budowy kontenery zwykle postrzegane jedynie jako rozwiązanie transportowe. Są to metalowe pojemniki służące tradycyjnie do przewożenia towarów statkami, jednak obecnie tego typu konstrukcje mogę być wyposażone w dodatkowe instalacje – sanitarne, elektryczne i inne, aby pełnić między innymi funkcje mieszkalne. Kontenery są wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i łatwo dostępne. Do budowy domu z kontenera można używać zarówno nowych, jak i używanych kontenerów, które są tańsze i bardziej ekologiczne, ale budowa z nich domu jest bardziej skomplikowana.

Tworzenie unikalnych i modnych domów z kontenerów, o różnej wielkości i kształtach jest możliwe dzięki modułowości tego typu rozwiązań. Kontenery mogą być ze sobą łączone zarówno w poziomie, jak i w pionie, co otwiera szerokie pole do popisu dla projektanta. Wykorzystując te możliwości, można skonstruować zarówno przytulne kawalerki, jak i przestronne domy wielopokojowe, nawet na niewielkich działkach.

Aby tworzyć budynki wielopoziomowe, kontenery można układać na siebie, tworząc efektowne piętra lub funkcjonalne tarasy. W celu zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości, kluczową rolę odgrywa solidna rama, która umożliwia stabilne ustawienie jednego kontenera na drugim. Aby spełnić wymagania nośności, ramy te są spawane z kształtowników zimno-giętych o grubości 4 mm. Dla zapewnienia całkowitej wytrzymałości konstrukcji, słupy, które stanowią połączenie między ramą górną a dolną są wykonane z solidnych kształtowników, najlepiej zimno-giętych i o grubości 4 mm.

 

Jakie są zalety domu z kontenera?

Dom z kontenera ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Do najważniejszych należą:

  • Szybkość realizacji – dom z kontenera można postawić w kilka tygodni lub nawet dni, w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Kontenery są gotowe do użycia i nie wymagają zaawansowanych prac fundamentowych czy konstrukcyjnych. Wystarczy przygotować działkę pod ich ustawienie i podłączyć instalacje.
  • Niski koszt – dom z kontenera jest znacznie tańszy niż dom tradycyjny o analogicznej powierzchni. Oczywiście cena może wzrosnąć w zależności od jakości materiałów i wyposażenia wnętrza, ale zawsze pozostanie niższa niż w przypadku budynku w technologii murowanej.
  • Mobilność – dom z kontenera można łatwo przenieść w inne miejsce, jeśli zmienią się nasze potrzeby lub preferencje. Wystarczy zadbać o odpowiedni transport i demontaż instalacji. Możemy także modyfikować układ budynku, dodając lub odejmując moduły.
  • Ekologia – dom z używanego kontenera transportowego to sposób na ponowne wykorzystanie materiału, który inaczej trafiłby na złomowisko. Kontenery takie są wykonane ze stali nierdzewnej, która jest trwała i odporna na korozję. Ponadto dom z kontenera zużywa mniej energii niż dom tradycyjny, bo nie tylko jest bardziej kompaktowy, ale też jest lepiej wyizolowany.
  • Oryginalność – dom z kontenera może stać się niepowtarzalnym i ultranowoczesnym projektem, który wyróżni się na tle innych budynków. Wybierając współpracę z renomowanym producentem dostajemy szerokie możliwości personalizacji: możemy nadać mu dowolny styl i charakter, wybierając kolorystykę, elewację, okna, drzwi i inne elementy. Dom z kontenera może być zaprojektowany w dowolnym stylu: industrialnym, rustykalnym lub skandynawskim – wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Współczesne trendy w projektowaniu domów z kontenerów

Projektując dla siebie dom z kontenera warto poszukać inspiracji wśród zrealizowanych już na świecie projektów, ale też odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki styl wnętrz lubimy i w jakim otoczeniu czujemy się komfortowo. Wykończenie wnętrza domu z kontenerów (jak każdego innego) zależy od indywidualnych preferencji właściciela. Można zachować surowy charakter metalowych ścian lub pokryć je płytami gipsowo-kartonowymi i pomalować albo wybrać okładzinę drewnianą. Wykorzystując różne kolory, materiały i faktury, można nadać wnętrzu ciepły i przytulny klimat.

Światowe inspiracje

Jednym z najbardziej znanych projektów domu z kontenerów jest znajdujący się w Chile tzw. Manifesto House, zaprojektowany przez architektów z firmy James & Mau Arquitectura. Dom ten składa się z trzech kontenerów o łącznej powierzchni aż 160 m2, a tym, co wyróżnia go najmocniej jest drewniana elewacja. Nadaje mu ona nie tylko przytulny, naturalny charakter, ale również zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

Innym ciekawym projektem jest stworzony przez duńską pracownię Arcgency projekt o nazwie WFH House. Dom ten zbudowany jest z trzech kontenerów ustawionych w układzie na krzyż i ma powierzchnię mieszkalną 180 m2. Co ciekawe, jego konstrukcja została przemyślana w taki sposób, aby można go było łatwo transportować, a następnie dostosowywać do różnych warunków klimatycznych i lokalizacji. Dom ten odpowiada też współczesnym oczekiwaniom ekologicznym. Jest bowiem wyposażony w systemy pozwalające na zbieranie deszczówki i wykorzystywanie energii słonecznej.

Kolejną inspirację może stanowić niemiecki dom o uroczej nazwie Containerlove, zaprojektowany przez LHVH Architekten. Dom ten zbudowany jest zaledwie z jednego kontenera o długości 12 metrów i ma powierzchnię 40 m2. Wyróżnia się on niezwykle minimalistycznym stylem i dużymi przeszkleniami, które sprawiają, że wnętrze wydaje się większe.

Dom z kontenera w stylu industrialnym

Styl industrialny idealnie pasuje do domu z kontenera, ponieważ podkreśla jego surowy i minimalistyczny charakter. Dominują tu metal, beton, drewno i szkło, a także ciemne, jednolite kolory. W przypadku używanego kontenera transportowego można zachować jego oryginalne elementy, takie jak drzwi, uchwyty, a nawet napisy, następnie dodać designerskie akcenty takie jak metalowe lampy czy czy meble. Styl industrialny sprawia, że dom z kontenera wygląda nowocześnie i oryginalnie.

Styl skandynawski też pasuje

Styl skandynawski bywa czasem określany jako przeciwieństwo stylu industrialnego, choć jest to pewnym uproszczeniem. Wnętrza utrzymane w tym klimacie są jasne, ciepłe i przytulne, a także mocno nawiązują do natury, na przykład poprzez naturalne materiały wykończeniowe. W tym stylu skandynawskim dominują biel, odcienie beżu i brązu, a także drewno, wełna, len oraz tkaniny bawełniane. Warto dołożyć dodatkowe okna lub świetliki, aby wprowadzić więcej światła do wnętrza. Styl skandynawski sprawia, że dom z kontenera staje się bardziej przytulny.

A może rustykalnie?

Styl rustykalny to styl nawiązujący do klimatu wiejskich domków lub chat góralskich. Jest on ciepły, przytulny i pełen uroku. W projektach pojawiają się przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, glina czy wiklina, a w kolorystyce czerwień, brąz i zieleń. Obowiązkowo wykorzystywane są drewniane deski lub płyty do wykończenia ścian. W domach z kontenerów o większej powierzchni można pokusić się o dodanie kominka, czy nawet drewnianej werandy. Dom z kontenera w stylu rustykalnym wygląda klimatycznie i romantycznie.

Modny dom z kontenera – najnowsze trendy | Ultramodula

Domek kontenerowy

Praktyczne wskazówki dotyczące budowy domu z kontenera

Budowa domu z kontenerów wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania. Przed rozpoczęciem prac, warto wiedzieć, jakie etapy nas czekają, aby cała inwestycja przebiegała sprawnie i bezproblemowo.

Krok pierwszy: wybór działki

Odpowiednia działka pod budowę domu z kontenera musi mieć dobry dostęp do mediów, drogi i innych udogodnień. Koniecznie należy też sprawdzić, czy spełnia lokalne warunki zabudowy i czy nie ma na niej żadnych ograniczeń prawnych lub administracyjnych. Nie można zapomnieć o uzyskaniu pozwolenia na budowę od odpowiednich urzędów. Pamiętaj, że polskie prawo budowlane jest w tym względzie niejednoznaczne, więc warto skonsultować się z lokalnym urzędem.

Krok 2: dopasowanie kontenerów i projektu

Po zakupie działki, trzeba dopasować odpowiednie kontenery do budowy domu, biorąc pod uwagę ich rozmiar, stan techniczny, cenę i dostępność. Można kupić nowe lub używane kontenery od specjalistycznych firm. Warto postawić na współpracę ze sprawdzonym dostawcą, aby mieć pewność, że otrzymamy produkt dobrej jakości. Doświadczony producent pomoże Ci również zaprojektować wymarzony dom z kontenerów lub udostępni gotowy projekt. Pamiętaj, aby uwzględnić swoje potrzeby i preferencje co do układu, funkcjonalności i estetyki wnętrz.

Krok 3: budowa domu z kontenera

Choć ten etap jest bardzo krótki, warto być do niego dobrze przygotowanym. Po pierwsze trzeba zapewnić fundament pod dom z kontenera. Nie jest on tak duży i skomplikowany jak w przypadku tradycyjnego budownictwa, ale musi zapewnić stabilność i izolację budynku. Konieczne jest doprowadzenie odpowiednich instalacji – kupując kontener od renomowanego dostawcy, możesz liczyć na wsparcie w tym zakresie. Co ważne, tylko tacy producenci wyposażają swoje obiekty w instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz grzewcze dokładnie z oczekiwaniami inwestora.

Ostatnim krokiem budowy jest montaż na przygotowanych wcześniej fundamentach. Kontenery mieszkalne stawiane są na wskazanym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje to dosłownie kilkanaście minut.

Krok 4: wykończenie wnętrza

Dobierają materiały i elementy do wykończenia i wyposażenia wnętrza swojego domu, zadbaj o to, by czuć się w nim komfortowo. Dopasuj kolory, materiały, meble i inne sprzęty do wybranego przez siebie stylu.

Ostatnie wpisy