CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Kontenery mieszkalne – tanie, trwałe i mobilne rozwiązanie

gru 10, 2022 | Blog

Kupić czy wynająć? Wybrać mieszkanie w bloku czy własny dom? Mały domek parterowy i klasyczny dom z poddaszem użytkowym? Przed takimi wyborami stają najczęściej młodzi ludzie, urządzający swoje pierwsze własne lokum. Ale jest jeszcze inna opcja: szybka, tania, idealna na start. To kontenery mieszkalne – niskokosztowa alternatywa dla tradycyjnych opcji mieszkaniowych.

Dla kogo kontener mieszkalny?

Oferowane na rynku mieszkalne rozwiązania kontenerowe zaczynają się od powierzchni już 6 m2, popularne są rozmiary 12 oraz 15 metrowe. Kontener taki może przypominać klasyczny pokój hotelowy z łazienką oraz oknem lub być zaaranżowany jako kompletne mieszkanie z niewielkim aneksem kuchennym. Przeliczając na metr kwadratowy powierzchni, nie ma tańszego mieszkania – to z pewnością jeden z głównych względów, dla których warto zainteresować się zakupem kontenera mieszkalnego. Taka inwestycja może być pierwszym etapem na drodze do zbudowania w przyszłości własnego domu, a na starcie dorosłego życia da szansę na własny kąt. 

Ciasny, ale własny – to powiedzenie idealnie oddaje ideę budownictwa kontenerowego. Wspomniane już niskie koszty to jedna strona medalu, drugą jest niewielka przestrzeń potrzebna do postawienia takiego “domu”. To ważny argument w przypadku dużych, gęsto zaludnionych metropolii, gdzie każdy metr działek jest na wagę złota. Tworzenie osiedli z kontenerów mieszkalnych to kierunek, w którym powinna zwrócić się branża deweloperska w największych miastach. To dobre rozwiązanie na przykład dla obiektów takich jak miasteczka studenckie lub budownictwo socjalne. Mogą być też wykorzystywane jako kwatery pracownicze, przykładowo w dużych gospodarstwach rolnych, gdzie dodatkowych pracowników zatrudnia się sezonowo.

Kontener mieszkalny - Ultramodula

Kontener mieszkalny | Ultramodula

Stosując kontenery mieszkalne w najmniejszych rozmiarach, można zbudować też nieszablonowy, nowoczesny hotel. Konstrukcja wysokiej jakości kontenerów umożliwia ich piętrowanie, co daje możliwości ciekawej aranżacji takiego obiektu. Koszty budowy, jak i utrzymania, są niskie, i co ważne na start wystarczy zupełnie niewielka działka budowlana.

Kontener mieszkalny | Ultramodula

Kontener mieszkalny | Ultramodula

 

Zalety kontenerów mieszkalnych

Największą przewagą kontenerów nad innymi możliwościami mieszkaniowymi jest oczywiście cena. Jednak warto przyjrzeć się bliżej konstrukcji i wyposażeniu tych obiektów. Niesłusznie bowiem kojarzą się one z bardzo niskim standardem i nie są brane pod uwagę jako alternatywa na przykład pierwszego “dorosłego” mieszkania.

Aranżacja wnętrza

Kontenery mieszkalne oferowane przez renomowanych producentów są wyposażone we wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne, czyli toaletę, prysznic, umywalkę. Jest to w pełni funkcjonalna łazienka w wydzielonym pomieszczeniu. Osobna sypialnia daje możliwość aranżacji według indywidualnych oczekiwań, a możliwość uzupełnienia o dodatkowe ścianki pozwoli wydzielić miejsce na aneks kuchenny. W ten sposób w kontenerze powstaje wygodna kawalerka.

Kontener mieszkalny | Ultramodula

Kontener mieszkalny wewnątrz

 

Solidna konstrukcja

Co ważne, kontenery mieszkalne wysokiej jakości są odpowiednio ocieplone i wyizolowane akustycznie. Solidni producenci do tego celu wybierają wełnę mineralną, koniecznie w połączeniu z folią paroizolacyjną. Ocieplenie będzie odgrywało efektywnie swoją rolę, gdy zastosowana wełna będzie mieć grubość około 100 mm – warto zwrócić na to uwagę, analizują specyfikację techniczną produktu. Drugą warstwę izolacyjną stanowi, mocowana od wewnątrz, płyta laminowana. Zazwyczaj jest ona oferowana w kolorze białym, co rozjaśnia wnętrze i daje swobodę aranżacji przestrzeni mieszkalnej.

Aby kontener był naprawdę ciepły, liczy się również konstrukcja dachu. Jak wiadomo, górą ucieka najwięcej ciepła. Tak jak do ścian stosuje się tu wełnę mineralną wraz z folią. Odpowiednia izolacja ma ogromne znaczenie dla komfortu mieszkania. Liczy się nie tylko to, by zimą było ciepło, ale także, aby latem wewnątrz nie panował nieprzyjemny skwar.

Wyposażenie

Kontenery mogą zostać wyposażone przez producenta we wszystkie elementy konwencjonalnego mieszkania. Poza wymienionymi już łazienką i aneksem kuchennym jest to oczywiście cały system ogrzewania. Są to grzejniki elektryczne, mocą dopasowane do kubatury kontenera. Każdy obiekt jest również uzbrojony w pełni funkcjonalną instalację elektryczną wraz z oświetleniem. Dla ekonomicznego korzystania w kontenerach stosowane jest oświetlenie ledowe. To rozwiązanie tanie w użytkowaniu, a także dające możliwość wyboru barwy światła. W pomieszczeniach mieszkalnych typu sypialnia, lepiej postawić na odcienie ciepłe, natomiast w łazience lepiej sprawdza się światło zimne.

Czas realizacji

Oczekiwania na wprowadzenie się do kupionego nowego mieszkania, czy też budowa domu trwają od kilku do kilkunastu miesięcy. A czasem dłużej. Tymczasem postawienie kontenera mieszkalnego to kwestia tygodni, a nawet dni. Często najdłużej trwa dostosowanie układu funkcjonalnego wnętrza. Proces ten będzie przebiegał sprawniej, jeśli wybierze się współpracę z doświadczoną firmą. Po zamówieniu dopasowanej opcji wystarczy poczekać na realizację. W tym czasie należy przygotować fundament z gotowych bloczków fundamentowych, ale nie zajmie to z pewnością dłużej niż 1 dzień, a także doprowadzić odpowiednie instalacje: elektryczną i wodną. Kontenery mieszkalne stawiane są na wskazanym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje to dosłownie kilkanaście minut.

Kontener mieszkalny a pozwolenie na budowę

Wielką zaletą kontenerów jest możliwość postawienia ich bez skomplikowanych formalności. Producenci często przedstawiają tego typu obiekty jako przykład budynków, które można postawić bez pozwolenia na budowę. I faktycznie w wielu przypadkach jest to prawda. Jednak warto wiedzieć, że to nie sam kontener warunkuje taką wykładnię prawa, a szerokie spektrum czynników, które finalnie wpływają na to, czy pozwolenie będzie konieczne, czy też zgłoszenie do wyznaczonego organu administracyjnego wystarczy.

Niestety prawo budowlane jest skomplikowane w tym zakresie i choć daje wiele możliwości wykorzystania kontenerów bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, trzeba dokładnie przeanalizować sytuację. Nie jest to często tak jednoznaczne i proste, jak można przeczytać na stronach firm sprzedających kontenery. Dlatego warto skorzystać z usług renomowanych producentów. Nie tylko jest to pewność wysokiej jakości kontenera, co jest kluczowe, skoro ma służyć on jako mieszkanie, ale też można otrzymać wsparcie ekspertów, którzy wskażą, jak sprawnie i szybko zrealizować inwestycję zgodnie z prawem.

Zobacz ofertę kontenerów mieszkalnych:

Kontenery mieszkalne

 

Ostatnie wpisy