CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Jaki kontener na budowę? Poznaj rozwiązania dostępne na rynku.

gru 12, 2022 | Blog

Tak jak każdy budynek powstaje z tysięcy elementów, tak każda inwestycja to projekt, na który składa się wiele etapów i procesów. Ich skoordynowanie to nie lada wyzwanie, niezależnie od skali przedsięwzięcia budowlanego. Czy mowa o wielomilionowej inwestycji drogowej, czy o budowie jednorodzinnego domku na zgłoszenie, tematów do przypilnowania jest zawsze bez liku i łatwo o czymś zapomnieć. Często takim “zapomnianym” elementem staje się organizacja zaplecza – a to bardzo ważny element, ponieważ zapewnia komfort pracy dla wykonawcy oraz usprawnia codzienne działania. Jak najszybciej stworzyć wygodne zaplecze inwestycji budowlanej, niezależnie od jej skali i czasu trwania? Wybierając kontenery budowlane. 

Kontener | Ultramodula

Kontener na budowę | Ultramodula

 

Bez niego ani rusz: kontener na budowę

Kontenery budowlane to proste i sprawdzone przez wiele firm rozwiązanie. Jest nie tylko funkcjonalne, ale też ekonomiczne, a to podczas każdej budowy ma ogromne znaczenie. Każdy wydatek, którego można uniknąć lub go zredukować finalnie pozwoli zoptymalizować zaplanowany budżet (a ten jak wiadomo, zwykle nieplanowanie rośnie). Poza atrakcyjną ceną kontenery mają wiele innych zalet, takich jak szybkość montażu, modułowość czy wielofunkcyjność. Pozostaje pytanie, jaki kontener na budowę będzie najlepszy i dlaczego?

Na początek: kontener sanitarny

Kontener sanitarny wewnątrz | Ultramodula

Kontener sanitarny wewnątrz | Ultramodula

Bez zaplecza sanitarno-socjalnego nie może się obejść żadna, nawet najmniejsza budowa. Odpowiedzią na tę potrzebę są kontenery sanitarne. Mogą być one bardzo niewielkie i pełnić wyłącznie rolę toalety, ale można również postawić na nieco większy metraż, który pomieści także szatnię wraz z prysznicami dla pracowników. To druga opcja jest dedykowana dla inwestycji o większej skali niż budowa domku jednorodzinnego – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się kontener uniwersalny, który poza toaletą, będzie miał miejsce na aneks kuchenny oraz przestrzeń do odpoczynku i schronienia się w razie niepogody. Największe pojedyncze kontenery sanitarne mogą mieć powierzchnię do 16 m2, gdzie bez problemu można ulokować nawet kilka kabin prysznicowych oraz toalet wraz z umywalkami. Warto pamiętać, że budowa modułowa umożliwia łączenie kontenerów, także przestrzeń z łatwością da się rozbudowywać.

Krok drugi: socjalny kontener na budowę

Kontener z oknami

Kontenery socjalne | Ultramodula

W przypadku małych, prywatnych inwestycji oddzielny kontener o przeznaczeniu socjalnym nie będzie potrzebny – spokojnie wystarczy obiekt uniwersalny. Inaczej wygląda sprawa, gdy mowa o kilkudziesięciu osobowych ekipach budowlanych pracujących na dwie zmiany. W takiej sytuacji rozbudowane zaplecze socjalne jest niezbędne. Konieczne są szatnie (mogą być połączone z łazienkami, jak wspomniane powyżej), a także stołówki z aneksami kuchennymi, w których pracownicy mogą spędzić przysługującą im przerwę, odgrzać sobie posiłek czy ukryć się w razie gwałtownej zmiany warunków atmosferycznych. Kupując kontener na budowę u renomowanego producenta, można zamówić produkt w pełni wyposażony, nawet w takie drobiazgi jak czajnik elektryczny. To ułatwia optymalne prowadzenie projektu – jeden z tysiąca drobiazgów, o których już nie będzie trzeba pamiętać.

Dla bezpieczeństwa: kontener magazynowy

Na budowę przyda się także kontener przeznaczony na magazyn drobnego sprzętu. Po pierwsze, dla bezpieczeństwa, czyli zmniejszenia ryzyka kradzieży bądź zagubienia wartościowych narzędzi, takich jak na przykład młoty pneumatyczne czy wiertarki. Drugą wartością dodaną kontenera magazynowego jest ułatwienie utrzymania porządku w sprzęcie budowlanym, a także lepsze warunki jego przechowywania, co z kolei redukuje ryzyko awarii narzędzi. Ma to znaczenie z punktu widzenia płynności pracy – każda awaria spowalnia, a czasem nawet uniemożliwia wykonanie zaplanowanych na dany dzień zadań.

Kontener magazynowy | Ultramodula

Kontener magazynowy | Ultramodula

 

Odpowiednia wielkość kontenera na budowę

Wybierając kontener na budowę, niezależnie od jego przeznaczenia, należy zastanowić się nad optymalną dla danej inwestycji wielkością. Nie warto przepłacać za zbyt duży kontener ani zajmować nim zbędnej przestrzeni na budowie. Jednak nie powinien być on zbyt mały – zaplecze sanitarno-socjalne trzeba dopasować do liczby zatrudnionych pracowników, a magazyn do ilości posiadanego sprzętu.

Wielką zaletą kontenerów jest ich modułowość oraz możliwość łączenia, zarówno “w poziomie”, jak i “w pionie”. Dobrej jakości kontenery można piętrować, co daje prawie dwukrotnie większą powierzchnię użytkową bez straty dodatkowego terenu na placu budowy. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kontener ma opcję piętrowania. Aby było to możliwe, rama powinna być wykonana z kształtowników zimno-giętych o grubości 4 mm. Całość kontenera będzie finalnie naprawdę mocna, gdy słupy skręcane do ramy górnej i dolnej również będą zrobione z wytrzymałych kształtowników, najlepiej zimno-giętych. Takie rozwiązania oferują wyłącznie doświadczeni producenci.

Kontener na budowę na własność czy wynajęty?

Kolejnym pytanie, które łączy się z kwestią wyboru kontenera na budowę, jest odwieczne kupić czy wynająć. Tu oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Opcja wynajmu to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów prywatnych. Planując budowę wymarzonego domu, dobrze jest w najpierw postawić na działce niewielki, wielofunkcyjny kontener, który będzie odgrywał rolę łazienki, kuchni i kącika do odpoczynku, gdy będziemy planować i doglądać prac.

Z kolei dla dużych firm budujących drogi czy też deweloperów, zakup kontenerów jest sprawą oczywistą. Warto pamiętać, że do niekwestionowanych zalet kontenerów należą ich mobilność i łatwość adaptacji. W praktyce oznacza to, że dany egzemplarz nie zawsze musi mieć to samo przeznaczenie. Podczas jednej budowy może być zapleczem socjalnym dla pracowników, a podczas kolejnej biurem lub magazynem drobnego sprzętu budowlanego. Ponadto kontenery mogą (a nawet powinny) być przenoszone z jednej inwestycji na drugą. Ich transport jest szybki, niedrogi, a montaż na miejscu docelowym trwa zaledwie kilkanaście minut.

Jaki kontener na budowę? Od sprawdzonego producenta

Kontenery

Chcąc kupić lub wynająć kontener na budowę, warto wybrać produkt od renomowanego dostawcy. To nie tylko gwarancja jakości wykonania, ale także pewność, że wybrany model zostanie dostarczony na czas, co jest niezwykle ważne podczas realizacji budowy. Co ważne, dobry producent daje większe możliwości dopasowania kontenera do potrzeb inwestora – bez problemu doda ścianki działowe, dodatkową toaletę czy prysznic, a także rozbuduje aneks kuchenny o potrzebne wyposażenie. Ponadto materiały, z jakich będzie wykonany, pozwolą na długie użytkowanie lub odsprzedaż po zakończonej inwestycji.

Ostatnie wpisy