CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Zastosowanie i cechy kontenerów sanitarnych

gru 17, 2022 | Blog

Zastosowanie i cechy kontenerów sanitarnych | Ultramodula

Zastosowanie i cechy kontenerów sanitarnych | Ultramodula

Kontener sanitarny – to określenie nie brzmi może zachęcająco, ale to nowoczesna, komfortowa i elegancka alternatywa dla popularnych toi-toi. Wszędzie tam, gdzie niezbędne są przenośne sanitariaty, warto wybrać nawet najmniejszy kontener zamiast “niebieskiej budki”. Jest on dużo wygodniejszy, bardziej przestronny, a nie zajmuje znacząco więcej miejsca. Ponadto może być wyposażony w prysznice i wraz z toaletami stworzyć w pełni funkcjonalne zaplecze sanitarne.

Popularność kontenerów sanitarnych na budowach

Najczęstszym zastosowaniem kontenerów sanitarnych są place budowy, zarówno tych dużych, wielomilionowych i długookresowych inwestycji, jak i prywatnych w sektorze budownictwa jednorodzinnego. Wynika to z obowiązku zapewnienia przez inwestora odpowiednich warunków dla pracowników. Przepisy BHP, a w szczególności załącznik nr 3 „Wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych” do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, jasno określają  wielkość, rodzaj oraz ilość poszczególnych pomieszczeń sanitarnych.

Kontenery sanitarne z prysznicem | Ultramodula

Kontenery sanitarne z prysznicem | Ultramodula

Można w nim przeczytać między innymi, że pomieszczenia higienicznosanitarne powinny być ogrzewane, oświetlone i wentylowane zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi i Polskimi Normami, a także, że wysokość pomieszczeń higienicznosanitarnych nie powinna być w  świetle mniejsza niż 2,5 m. Dopuszcza się zmniejszenie wysokości pomieszczeń higienicznosanitarnych do 2,2 m w świetle – w przypadku usytuowania ich w suterenie, piwnicy lub na poddaszu

Kontener sanitarny wewnątrz | Ultramodula

Kontener sanitarny wewnątrz | Ultramodula

 

Kontenery sanitarne na budowie a przepisy BHP

Wszystkie wymienione powyżej, podstawowe wymogi BHP mogą być bez najmniejszego problemu realizowane za pomocą kontenerów sanitarnych. Ogrzewanie w tego typu obiektach jest najczęściej zapewnione z wykorzystaniem grzejników elektrycznych – takie rozwiązanie jest najprostsze w implementacji w mobilnych budynkach, jakimi są kontenery. Instalacja oświetleniowa jest zwyczajowo projektowana z użyczeniem lamp ledowych, co jest bardzo oszczędne. Co ważne, nie generuje to potrzeby częstej wymiany żarówek – w przypadku wielu kontenerów na dużych budowach pilnowanie tego byłoby kłopotliwe i czasochłonne. Wysokiej jakości kontenery od renomowanych producentów mogą być nie tylko wentylowane, ale nawet wyposażone w klimatyzację.

Aby spełnić wymogi określone w przepisach, trzeba wybrać profesjonalny kontener sanitarny o wysokości około 2,8 m.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym elemencie wynikającym z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – pomieszczeniach do ogrzewania się pracowników. Zapis ten brzmi następująco: Przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanych pomieszczeniach należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsc pracy pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Pomieszczenia te powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków. (…) W pomieszczeniach do ogrzewania się pracowników powinna być zapewniona temperatura co najmniej 16 st.C.

Mając to na uwadze podczas wyboru kontenera na budowę należy sprawdzić, czy jest on odpowiednio ocieplony, aby zapewniał schronienie i utrzymywał wymaganą temperaturę. Solidni producenci stosują do tego celu wełnę mineralną w połączeniu z folią paroizolacyjną. Aby ocieplenie odgrywało efektywnie swoją rolę, wełna powinna mieć grubość około 100 mm.

Kontenery sanitarne jako alternatywna dla toi-toi

Poza branżą budowlaną, kontenery sanitarne znajdują zastosowanie w szeroko rozumianym biznesie eventowym – podczas imprez masowych, festiwali, w sezonowych kinach i innych plenerowych strefach rozrywki czy gastronomicznych. Każdy kontener może być dostosowany do potrzeb konkretnego miejsca. Dobrze zaprojektowane punkty przyłączeniowe będą łatwe do podłączenia a ich położenie może być uzgodnione na podstawie analizy mapy sieci wodnych oraz kanalizacyjnych. Aby jednak otrzymać tak profesjonalnie przygotowany kontener, trzeba zamówić go u doświadczonego producenta.

Kontenery sanitarne | Ultramodula

Kontenery sanitarne | Ultramodula

Jak wiadomo, jedną z kluczowych zalet kontenerów jest ich mobilność, co jest szczególnie ważne właśnie w branży, której praca jest z założenia krótkookresowa lub sezonowa. Festiwal muzyczny trwa kilka dni, letnie kino jest czynne trzy miesiące, a wielka impreza z okazji rozpoczęcia wakacji to zaledwie jeden wieczór – niezależnie od tego zaplecze sanitarne musi być zapewnione. Jakość i komfort korzystania z kontenerów sanitarnych jest nieporównywalnie większy niż w przypadku klasycznych toi-toi. Na rynku dostępne są kontenery sanitarne o naprawdę niewielkich rozmiarach, więc argument dostępnej przestrzeni również nie przemawia na korzyść “niebieskich budek”.

Mniej znane zastosowanie kontenerów sanitarnych

Nowoczesne i profesjonalnie wykonane kontenery sanitarne można wykorzystywać również w wielu innych miejscach, nie tylko na budowie czy podczas imprez plenerowych. Mogą one stanowić doskonałe uzupełnienie dużego, miejskiego placu zabaw czy parku. Są także popularne jako strefy prysznicowe i toalety przy odkrytych basenach, ponieważ koszty ich postawienia oraz utrzymania poza sezonem są niższe niż dla tradycyjnych budynków. Rzadziej spotkać można je w roli zaplecza przykładowo na poligonach podczas ćwiczeń wojskowych, ale i tu wciąż zyskują na popularności ze względu na swoją cenę i łatwość relokacji.

W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się kontenery sanitarne do budowania toalet na bezpłatnych parkingach przyautostradowych. Skala tego zastosowania rośnie, gdyż standard takich pawilonów jest lepszy niż klasycznych toi-toi. Również zachowanie czystości w takich obiektach jest znacznie łatwiejsze.

Cechy kontenerów sanitarnych, dla których warto je stosować

Warto wybrać kontenery sanitarne na budowę, jako zaplecze obiektów użyteczności publicznej czy też zamiast toi-toi podczas imprez plenerowych. Mają one wiele zalet, a przy tym są atrakcyjne cenowo. Do kluczowych przewag kontenerów nad innymi rozwiązaniami są:

  • krótki czas realizacji w pełni funkcjonalnego zaplecza sanitarnego w dowolnym miejscu,
  • zapewnienie warunków sanitarnych w wysokim standardzie, w każdym miejscu,
  • możliwość łatwej i szybkiej rozbudowy, gdy zajdzie taka potrzeba,
  • mobilność i możliwość wielokrotnego wykorzystywanie – kontenery łatwo można przewieźć, a montaż na nowym miejscu odbywa się za pomocą dźwigu lub HDS i trwa zaledwie kilkanaście minut,
  • możliwość dopasowania wyposażenia kontenera do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Sprawdź naszą ofertę kontenerów:

Kontenery

Ostatnie wpisy