CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowaMARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Różnice między domkiem kontenerowym a modułowym

sty 25, 2023 | Blog

domek modułowy czy kontenerowy

Różnice między domkiem kontenerowym a modułowym

W potocznym języku, gdy mowa o budownictwie modułowym określeń kontener oraz moduł używa się często zamiennie. I faktycznie w pewien sposób są one zamiennikami, jednak choć oba typy obiektów są formą budynków prefabrykowanych, istnieją między nimi wyraźne różnice pod względem konstrukcji, kosztów i możliwości projektowych.

 

Domki kontenerowe i domki modułowe – czy coś je łączy?

Aby lepiej zrozumieć różnice dzielące kontenery i moduły, na początek warto poznać podobieństwa między nimi. Najważniejszą cechą, która łączy budownictwo kontenerowe oraz modułowe jest funkcjonalność ich konstrukcji czyli możliwość budowania “jak z klocków”. Oba rozwiązania składają się ze zunifikowanych “klocków”, czyli modułów o określonych, zunifikowanych wymiarach, co pozwala na łatwe tworzenie obiektów o zróżnicowanych metrażach.

Ponadto zarówno domy kontenerowe, jak i domy modułowe są wysoce energooszczędne. Kontenery wykonane są ze stali, która jest materiałem bardzo wytrzymałym, a przy tym izolującym. Domy modułowe są również zaprojektowane tak, aby zużywały, jak najmniejszą ilość energii i są wyposażone w takie rozwiązania, jak okna z podwójnymi szybami czy solidna izolacja, która ma za zadanie utrzymać ciepło w domu zimą, a chłód latem.

 

Czym różni się kontener od modułu?

Mimo wielu cech łączących domki kontenerowe i modułowe nie są one systemami równoważnymi. Jest między nimi kilka kluczowych różnic, które znacząco wpływają na ich końcową formę i funkcjonalność. Zarówno domy kontenerowe, jak i domy modułowe oferują wyjątkowe zalety, które czynią je atrakcyjnymi dla osób szukających alternatywny dla tradycyjnego budownictwa, ale warto sprawdzić, czym tak naprawdę się różnią.

 

Konstrukcja

Zarówno kontenery, jak i moduły to rodzaj budownictwa prefabrykowanego, czyli ich proces produkcji odbywa się poza terenem budowy. Przyjeżdżają na docelowe miejsce montażu wyposażone już w drzwi, okna, a także w instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Każdy z ich elementów jest wykonywany w bezpiecznych warunkach fabrycznych, przez zespół doświadczonych fachowców.

Domy kontenerowe są wykonane w prostszej konstrukcji – ich ściany składają się z trzech warstw: blachy, ocieplenia oraz płyty laminowanej od wewnątrz. Są mocne i trwałe, odporne na trudne warunki atmosferyczne. Z kolei domy modułowe są dodatkowo wykończone od zewnątrz deską elewacyjną (lub innym materiałem wybranym przez inwestora), a ich warstwa izolacyjna jest znacznie grubsza. Co ważne, moduły oferowane przez renomowanych producentów zapewniają współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,2 W/(m²*K).

Ważną różnicą konstrukcyjną jest także sposób budowy dachu. W kontenerach jest on właściwie płaski, o 1% kącie spadku, tymczasem w przypadku obiektów modułowych jest to aż 30%. Inaczej jest też opracowana izolacja tej strefy budynku. Choć w obu przypadkach materiałem ociepleniowym jest wełna mineralna w połączeniu z folią paroizolacyjną, to domki modułowe są dodatkowo wyposażone w membranę dachową.

Domek modułowy

Domek modułowy maxi v1 | Ultramodula

 

Możliwości projektowe

Co do zasady, domki modułowe są zbudowane z dużych stalowych ram i paneli. Wszystkie elementy są wytwarzane i łączone w fabryce, a następnie transportowane na plac budowy. Takie moduły są bardziej estetyczne niż domy kontenerowe, ponieważ można je zaprojektować z różnymi wykończeniami i materiałami. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest naturalna deska elewacyjna, którą można malować na wiele kolorów, co daje projektantowi szerokie możliwości dopasowania budynku do gustu inwestora. Dodatkowym atutem jest kwestia wykończenia dachu. W przypadku kontenerów jest to blacha trapezowa, natomiast dachy domków modułowych są zazwyczaj wykończone blachą na tzw. rąbek. Zarówno jeden, jak i drugi typ wykończenia pozwala na wybór koloru zgodnie ze wzornikiem RAL.

Domy kontenerowe mają swój niepowtarzalny, industrialny wygląd – często właśnie ten styl jest głównym powodem wyboru tego rozwiązania. Są również bardziej kompaktowe i zajmują mało miejsca, dzięki czemu idealnie nadają się do konstruowania mniejszych nieruchomości. Z drugiej strony domy modułowe można zaprojektować tak, aby w ​​stylu i estetyce bardziej przypominały tradycyjne budownictwo, można je też łatwiej dostosować do konkretnych potrzeb właściciela.

Domek Ultramodula standard v2

Domek kontenerowy standard v2 | Ultramodula

Cena

Co do zasady, zarówno domki kontenerowe, jak i modułowe są tańszymi alternatywami dla budynków tradycyjnych. Jednak i między nimi pojawiają się znaczące różnice w cenie. Wynika to przede wszystkim ze wskazanych powyżej różnic w wykorzystanych materiałach oraz konstrukcji. Domki modułowe to z pewnością rozwiązania o lepszej estetyce i wyższym poziomie wykończenia, z kolei kontenery prezentują surowy styl industrialny, co przekłada się na niższe koszty produkcji. Ceny zarówno kontenerów mieszkalnych, jak i obiektów budownictwa modułowego są zróżnicowane i zależą od finalnie wybranej konfiguracji budynku. Jednak zawsze to rozwiązania kontenerowe będą tańsze niż domki modułowe.

 

Przeznaczenie użytkowe

Rozważając różnice pomiędzy budownictwem modułowym a kontenerowym, warto skupić się też na ich przeznaczeniu. Konstrukcje kontenerowe są częściej dedykowane budynkom tymczasowym, sezonowym czy zapleczowym, np. na budowach. Z kolei obiekty modułowe to raczej budowle, które mają być rozwiązaniem stałym: domem mieszkalnym (często rezydencją), hotelem lub budynkiem użyteczności publicznej.

 

Domki modułowe promocja

Do końca stycznia 2023 r obowiązuje promocja – 10% rabatu od ceny regularnej na każdy domek modułowy w naszej ofercie.

 

Domek kontenerowy czy domek modułowy – które rozwiązanie wybrać?

Trudno jednoznacznie wskazać lepszy wybór, ponieważ zależy on od potrzeb, oczekiwań i budżetu inwestora. Zarówno domy kontenerowe, jak i modułowe mają swój własny zestaw zalet, ale też i wad. Budownictwo kontenerowe z pewnością jest bardziej przystępne cenowo i ma swój unikalny industrialny wygląd, którego nie da się niczym zastąpić. Domki modułowe dają z kolei większe możliwości projektowe, pozwalają na tworzenie ciekawszych architektonicznie obiektów. Każde z tych rozwiązań jest dobre, energooszczędne, i co ważne optymalne kosztowo.

Sprawdź naszą ofertę na domki modułowe całoroczne:

DOMKI MODUŁOWE

Ostatnie wpisy