CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Przekształcanie kontenerów w samowystarczalne jednostki mieszkalne

lip 18, 2023 | Blog

Przekształcanie kontenerów w samowystarczalne jednostki mieszkalne

Przekształcanie kontenerów w samowystarczalne jednostki mieszkalne

 

Coraz większe zaludnienie miast, szalejące ceny nieruchomości, ekologia i zmiany klimatyczne… wszystkie te czynniki sprawiają, że wiele osób poszukuje alternatywnych form obiektów mieszkalnych. Jednym z takich rozwiązań są kontenery. Dawniej kojarzone transportem towarów, dzisiaj coraz częściej wykorzystywane są jako materiał do budowy domów, apartamentów czy biur

Potencjał przekształcania kontenerów w samowystarczalne jednostki mieszkalne jest ogromny. Dzięki swojej modułowej budowie pozwalają one na łatwe i szybkie tworzenie domów o różnych rozmiarach i konfiguracjach. Jednym z ważniejszych aspektów wykorzystywania kontenerów jest ich ekologia. Wyprodukowane są bowiem z materiałów, które można łatwo odzyskać i przetworzyć, co przekłada się na mniejsze zużycie surowców naturalnych. Ponadto, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w budowie kontenerów pozwala na zmniejszenie zużycia energii i wody, co z kolei wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.

 

Po pierwsze korzyści ekonomiczne

Nie jest tajemnicą, że ceny mieszkań i domów są obecnie bardzo wysokie, a dodatkowo finansowanie w postaci kredytu – niestabilne. Dlatego pierwszą korzyścią, a właściwie zbiorem korzyści, jakie daje przekształcanie kontenerów w lokale mieszkalne, są aspekty ekonomiczne. 

Przede wszystkim budowa takiego obiektu jest znacznie tańsza niż w przypadku tradycyjnego domu. Koszt kontenera jest znacznie niższy niż budowa jakiegokolwiek innego budynku od podstaw. Co jeszcze? Kontenery są łatwo dostępne i można je szybko dostarczyć na plac budowy, co skraca czas budowy i obniża koszty robocizny. Co ważne, moduły są w całości produkowane w fabryce, a następnie dostarczane na miejsce jako gotowe elementy do montażu. Również dzięki temu całkowita cena budynków z kontenerów jest atrakcyjna w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

Kontenery mieszkalne są też bardzo elastyczne. W przypadku tradycyjnego budownictwa np. murowanego, postawienie ostatecznej wersji domu to rozwiązanie długoterminowe, a nawet “na całe życie”. W przypadku budownictwa modułowego dołączanie kolejnych elementów jest proste, szybkie i niedrogie. Oznacza to, że można zmienić swoje wymagania i potrzeby w dowolnym momencie, bez wysokich kosztów i komplikacji.

 

Po drugie krótki czas realizacji

Kontenery mogą stanowić alternatywę dla klasycznego budownictwa, ponieważ proces ich przekształcenia w samowystarczalne jednostki mieszkalne jest znacznie krótszy niż postawienie “zwykłego” budynku. Przykładowo budowa domu lub budynku wielorodzinnego trwa zazwyczaj od 1,5 do 2, a nawet 3 lat, co może być uciążliwe, gdy trzeba wynajmować mieszkanie w tym czasie. W przypadku budynków kontenerowych wszystko trwa zdecydowanie krócej, nawet zaledwie kilka tygodni lub dni, jeśli chodzi o małe domki. Najwięcej czasu zazwyczaj zajmuje dostosowanie układu wnętrza do potrzeb i oczekiwań inwestora.

Proces “budowy” w miejscu docelowym jest bardzo krótki. Wystarczy postawić fundament z gotowych bloczków fundamentowych i dostosować instalacje elektryczne oraz wodne. Kontenery są następnie stawiane na wskazanym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, co zajmuje kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Przy większych obiektach, złożonych z kilku lub kilkudziesięciu kontenerów, proces trwa odpowiednio dłużej, ale wciąż znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnej budowli z cegieł.

 

Po trzecie trwałość na lata

Szukając alternatywnych form mieszkania, czy domu wiele osób rozważa obiekty kontenerowe, ale ma obawy co do jakości i trwałości takich budynków. Są one często kojarzone z “blaszakami” wykorzystywanymi jako garaże lub składziki na działce. Współczesne kontenery są jednak rozwiązaniem dużo wyższej jakości, wykonanym z komponentów o odpowiedniej trwałości.

Wytrzymałość kontenerów wynika także z tego, że poszczególne elementy produkowane są w halach produkcyjnych w kontrolowanych warunkach z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu i z zachowaniem norm budowlanych. Minimalizuje to ryzyko błędów. Montaż drzwi czy okien w fabryce gwarantuje większą precyzję i podlega drobiazgowej kontrolę jakości. Kontenery są dostarczane z kompletnymi instalacjami elektrycznymi, wodno-kanalizacyjnymi i grzewczymi wykonanymi przez doświadczonych fachowców.

Inną, nierzadko podnoszoną kwestią jest izolacja budynków kontenerowych. Tak jak każde inne lokale mieszkalne muszą one zapewniać komfort cieplny w czasie zimy. Wybierając produkt od renomowanego producenta, ma się pewność, że kontener jest dobrze ocieplony i wyizolowany akustycznie. Stosuje się do tego celu wełnę mineralną i folię paroizolacyjną.

Przekształcanie kontenerów w samowystarczalne jednostki mieszkalne

Przekształcanie kontenerów w samowystarczalne jednostki mieszkalne

 

Etapy przekształcenia kontenera w samowystarczalną jednostkę mieszkalną

Budowa obiektu mieszkalnego z wykorzystaniem kontenerów nie jest skomplikowana, ale warto wiedzieć, jakie etapy czekają każdego inwestora. Każdy z  tych kroków jest ważny i nie da się go pominąć, jednak gdy wesprzemy się pomoc doświadczonego producenta, ich realizacja będzie prosta i szybka.

  1. Projektowanie

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie przestrzeni mieszkalnej. Na tym etapie trzeba rozplanować układ pomieszczeń, dobrać urządzenia oraz opracować plan instalacji. Podstawą jest podjęcie decyzji o docelowym metrażu budynku. Następnie należy zaprojektować układ funkcjonalny i styl wnętrza, biorąc pod uwagę zagadnienia, takie jak:

  • ilość kontenerów-modułów, które mają tworzyć dom,
  • wielkość poszczególnych modułów,
  • przeznaczenie funkcjonalne poszczególnych pomieszczeń (np. ilość sypialni czy łazienek),
  • ustawienie kontenerów na działce oraz względem siebie,
  • rozmieszczenie drzwi i okien.

Warto skorzystać z pomocy ekspertów, takich jak architekt lub projektant zatrudniony po stronie producenta, aby dom był funkcjonalny i spełniał wymagania bezpieczeństwa.

Modułowa budowa kontenerów pozwala na szerokie dostosowanie wyposażenia oraz układu funkcjonalnego wnętrza do potrzeb każdego inwestora. W kontenerze można stworzyć kawalerkę, która składa się z sypialni, aneksu kuchennego i łazienki. Łącząc kilka obiektów, można zaprojektować nawet ponad 100-metrowy dom.

Zakup kontener od doświadczonego producenta daje możliwość dopasowania rozmiarów i ilości okien, dobudowania ścianek działowych czy rozbudowy strefy sanitarnej, np. o dodatkową toaletę.

  1. Formalności i przygotowanie działki

Jedną z głównych zalet domów kontenerowych jest możliwość ich postawienia bez zbędnych formalności. Producenci często prezentują je jako budynki mieszkalne, na budowę których nie potrzeba uzyskiwać pozwolenia. W niektórych przypadkach jest to prawda, jednak trzeba pamiętać, że jest to zależne od wielu czynników, które wpływają na wymagania formalne. Przed rozpoczęciem budowy należy dokładnie przeanalizować sytuację, ponieważ prawo budowlane w Polsce jest skomplikowane. Na stronach firm sprzedających kontenery można czasem natrafić na uproszczone informacje na temat przepisów, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonych producentów, mających pełną wiedzę w tym zakresie. Eksperci z takiej firmy pomogą w realizacji inwestycji zgodnie z prawem.

W trakcie realizacji formalności warto skupić się na odpowiednim przygotowaniu działki, na której ma stanąć budynek z kontenerów. Prace w tym zakresie obejmują głównie oczyszczanie i wyrównywanie terenu. Jest to bardzo ważne, ponieważ kontenery mieszkalne są umieszczane na niewielkim fundamencie, a więc odpowiednie wypoziomowanie terenu jest kluczowe. Konstrukcja fundamentu będzie różna w zależności od warunków gruntowych. Warto skorzystać z opinii producenta, ponieważ wymagania dotyczące podstawy domu będą zależały również od konstrukcji kontenerów oraz projektu całego obiektu, takiego jak to, czy będzie to budynek parterowy, czy wielopoziomowy.

  1. Montaż instalacji, w tym rozwiązań ekologicznych

Montaż instalacji podczas budowy lokalu mieszkalnego z kontenera, stanowi kolejny kluczowy element procesu. W tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich rozwiązań, które sprawią, że użytkowania obiektu będzie komfortowe, a przy tym na minimalizację wybranych rozwiązań wpływu na środowisko naturalne.

W kontenerach można stosować wiele innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań, które pozwolą na oszczędność energii. Jednym nich jest instalacja paneli fotowoltaicznych, które pozyskują energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest osiągnięcie samowystarczalności energetycznej. Warto pamiętać, że najczęściej stosowaną formą ogrzewania obiektów kontenerowych są instalacje oparte o grzejniki elektryczne. Tak więc pozyskiwanie prądu ze źródeł odnawialnych jest szczególnie istotne.

Na tym etapie projektu ważnym elementem są również instalacje wodno-sanitarne. Odpowiednio zaprojektowana łazienka, toaleta i kuchnia są kluczowe dla codziennego komfortu życia.

  1. Montaż na działce

Jest to najkrótszy etap w stworzeniu jednostki mieszkalnej z kontenera. W zależności od projektu przebiega on na różne sposoby. W przypadku domu jednomodułowego cała operacja trwa zaledwie chwilę. Takie budynki są stawiane we wskazanym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje to dosłownie kilkanaście minut. Następnie pozostaje już tylko podłączyć prąd i wodę. W przypadku projektu składającego się z kilku lub kilkunastu modułów, połączenie ich zajmuje nieco więcej czasu i wymaga specjalistycznych umiejętności. Dlatego warto pozostawić tę operację doświadczonemu producentowi, który będzie czuwał nad całym procesem montażu, piętrowania i łączenia kontenerów.

  1. Wyposażenie wnętrza

Po montażu pozostaje już tylko zająć się wykończeniem wnętrza. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na końcowy komfort i wygląd przestrzeni mieszkalnej. Obejmuje to ułożenie wybranej podłogi, pomalowanie ścian i sufitów oraz urządzenie kuchni i łazienki, dokładnie tak jak w tradycyjnym mieszkaniu. W przeciwieństwie do budynków w technologii tradycyjnej, obiekty z kontenerów nie potrzebują wykończenia zewnętrznego. Gotowe moduły są bowiem dostarczane w wybranym wcześniej wykończeniu, najczęściej w postaci ścian z blachy malowanej lub z elewacją drewnianą. Kolejnym krokiem w tym procesie jest umieszczenie elementów wyposażenia, takich jak meble czy sprzęty AGD. Ważne jest, aby wybierać elementy, które charakteryzują się niskim poborem mocy i jednocześnie zapewniają wysoką wydajność. 

 

Przekształcanie kontenerów w samowystarczalne jednostki mieszkalne | Ultramodula

Zaprojektowany przez W. Sobka, ten czteropiętrowy obiekt mieszkalny o powierzchni 200 m2, harmonijnie wkomponowany został w obszar gęsto pokryty drzewami na stromym zboczu. Przezroczyste mury doskonale integrują budynku z otoczeniem, kreując naturalny krajobraz jako tło do codziennego życia mieszkańców. Struktura oparta jest na lekkiej konstrukcji stalowej z elementami szklanymi na elewacji. Modułowa charakterystyka wszystkich składników obiektu ułatwia proces prefabrykacji, montażu i demontażu, co skutkuje skróceniem czasu budowy i umożliwia pełne przetworzenie budynku w przyszłości. Szklane panele fasady, wypełnione gazem, skutecznie chronią przed przegrzaniem i mrozem, natomiast możliwość otwarcia niektórych paneli okiennych gwarantuje naturalną cyrkulację powietrza w budynku. Ponadto, rezydencja została zaopatrzona w czterdzieści sześć paneli solarnych i pompę ciepła, co zapewnia jej niezależność energetyczną. Struktura budynku składa się z czteropiętrowego rusztu wykonanego z elementów stalowych o wysokości 11,2 m. Wszystkie połączenia konstrukcyjne zostały zaprojektowane jako złącza typu wpust-wypust lub przy użyciu śrub oraz dokładnie zaprojektowanych otworów, co przyspieszyło proces montażu (4 dni), ułatwiło demontaż i pozwoliło zminimalizować ilość zużytego materiału. Zgodnie z koncepcją odwracalności konstrukcji, wszystkie zastosowane materiały budowlane, takie jak stal, aluminium, szkło i drewno, mogą być poddane recyklingowi.

 

Ciekawa alternatywa

Przekształcenie kontenerów w samowystarczalne jednostki mieszkalne to warta uwagi alternatywa dla tradycyjnego budownictwa i staje się coraz bardziej popularna na rynku budowlanym. Z wykorzystaniem kontenerów można szybko i niedrogo (a także ekologicznie) zbudować własne miejsce zamieszkania. 

Aby inwestycję przeprowadzić bezproblemowo, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami formalnymi oraz skorzystać ze wsparcia doświadczonych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że projekt zostanie zrealizowany zgodnie z normami jakościowymi i bezpieczeństwa.

Ostatnie wpisy