CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Przenośne biuro kontenerowe – elastyczność, mobilność i atrakcyjna cena

maj 15, 2023 | Blog

kontener mini

Przenośne biuro kontenerowe – elastyczność, mobilność i atrakcyjna cena

Rynek najmu i nieruchomości jest coraz bardziej wymagający, a ceny dotkliwe – nie tylko dla klientów prywatnych, ale również przedsiębiorców. Oprócz wysokich kosztów, klasyczne rozwiązania coraz gorzej spełniają oczekiwaniom stawianym przez firmy i współczesny rynek pracy – który ulega nieustannym zmianom, a jego realia są obecnie zupełnie inne, niż przed pandemią. Dla przedsiębiorstw coraz ważniejszymi cechami są mobilność i elastyczność, korzyści niezwykle trudne do uzyskania przypadku korzystania z klasycznych biur. Istnieje jednak rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb nowoczesnych przedsiębiorców idących z duchem czasu – kontenery biurowe! W tym artykule dowiesz się, czym są i w jaki sposób mogą wesprzeć działalność i rozwój Twojej firmy.

 

Czym jest kontener biurowy i jak jest zbudowany?

Słowo kontener może kojarzyć Ci się z transportem – i słusznie! To właśnie z branży logistycznej wywodzi się ta konstrukcja i to jej zawdzięcza swoje niezwykłe cechy. Transport to ogromna gałąź naszej gospodarki, bez której zapadłyby się wszystkie inne – brak swobodnego przepływu dóbr i towarów zatrzymałby produkcję, a tym samym sprzedaż.
Kontener i jego współczesna forma to rezultat długich poszukiwań metodą prób i błędów idealnego narzędzia do transportu – trwałego i wytrzymałego, nadającego się do długotrwałej pracy w trudnych i zmiennych warunkach; ale jednocześnie taniego i prostego w produkcji.
W rezultacie obiekty te sprawdzają się nie tylko w transporcie. Dzięki wytrzymałości i niskim kosztom produkcji, z powodzeniem mogą być zaadaptowane do celów użytkowych i pełnić funkcję domu, pomieszczenia sanitarnego, oraz oczywiście – biura!
Surowy kontener to metalowa konstrukcja ze ścianami wykonanymi z blachy. W procesie dostosowywania do potrzeb klienta montuje się w nim izolację, okna, drzwi, instalację elektryczną, kanalizacyjną i wszystkie inne elementy niezbędne do korzystania z niego w celach mieszkaniowych lub biurowych.
Kontener możesz zakupić w surowej wersji i samodzielnie dostosować go tak, aby spełniał wszystkie wymagania normy. Proces ten jest jednak czasochłonny i w większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest wybór firmy, która oferuje kontenery zaadaptowane do potrzeb biurowych i od razu gotowe do pracy. Takie kontenery znajdziesz między innymi w naszej ofercie!

 

Umieść swoje biuro kontenerowe dokładnie tam, gdzie chcesz

Kontener biurowy posiada wiele zalet w stosunku do klasycznych lokali – jednymi z nich są mobilność i prostota montażu.
Wyobraź sobie, że chcesz postawić biuro idealnie dopasowane do potrzeb Twojej firmy w wybranej przez siebie lokalizacji. Ile będzie to kosztować? 500000 zł? milion? dwa miliony? I kilka lat przygotowań, szukania wykonawców, budowy i dostosowywania budynku tak, aby nadawał się do wydajnej pracy orazi spełniał wszystkie wymagane przez prawy normy.
Proces ten nie musi tak wyglądać! Kontener biurowy gotowy do użytkowania zakupisz już w cenie 17000 – 27000 zł, a cały proces od wyboru interesującego cię modelu, do dnia w którym Twoi pracownicy mogą rozpocząć wykonywać w nim swoje obowiązki trwa zaledwie kilka tygodni!
Oprócz wyposażenia, w podobnie prosty dopasujesz wielkość przestrzeni użytkowej. Kontenery oparte są na budownictwie modułowym – co oznacza, że można je ze sobą dowolnie łączyć, dzięki czemu stworzysz zarówno bardzo małe biuro dla kilku pracowników, jak i rozbudowany kompleks gotowy pomieścić wiele dużych zespołów.
Oznacza to, że nie musisz od razu decydować się na duże biuro. Wybierając pojedynczy kontener, z czasem będziesz mógł bezproblemowo go rozbudować, kiedy np. zatrudnisz nowych pracowników. Wszystko to znacznie niższym nakładem środków i czasu niż w przypadku klasycznych rozwiązań.
Kontenery można rozbudowywać zarówno w poziomie, jak i pionie – co oznacza, że powiększysz swoje biuro nawet jeśli dysponujesz niewielkim kawałkiem terenu do zagospodarowania!

 

Przenoszenie biura kontenerowego – jak pomoże Ci zoptymalizować koszty?

Co w praktyce oznacza mobilność i elastyczność biur kontenerowych dla przedsiębiorców?
Wyobraź sobie, że nawiązałeś właśnie współpracę z dużym i ważnym klientem, praca z którym wymaga bliskiej współpracy między pracownikami waszych firm.
Możesz przeznaczyć setki tysięcy na wynajem hoteli i podróże… lub zainstalować tymczasowe biuro kontenerowe! Pozwoli Ci to na przeniesienie części swoich pracowników w okolice lokalizacji firmy klienta, umożliwiając znacznie efektywniejszy model pracy. W rezultacie oznacza to dostarczenie wyższej jakości usługi, a tym samym zdobycie istotnej przewagi nad konkurencją. Po zakończeniu współpracy biuro możesz po prostu przewieźć w inne miejsce, np. do kolejnego klienta lub po prostu do lokalizacji swojej stałej siedziby.
Innym scenariuszem jest potrzeba nagłej rozbudowy działalności i zatrudnienia nowych pracowników, wynikająca np. z sezonowego wzrostu zapotrzebowania na produkty lub usługi Twojej firmy. W przypadku klasycznych rozwiązań jest to proces na tyle kosztowny i czasochłonny, że dla wielu przedsiębiorców okaże się on po prostu nieopłacalny. Wykorzystanie biura kontenerowego pozwoli Ci na niemal natychmiastową i obciążoną niskimi kosztami odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie rynku, zapewniając komfortowe i wydajne miejsce pracy nowym pracownikom.
Jeśli zapotrzebowanie rynku nagle się zmniejszy, przechowanie kontenera wiąże się z niskimi kosztami, a w przypadku sprzedaży będzie to znacznie prostsze, niż przy klasycznym biurze. W końcu kupujący ma możliwość transportu kontenera i umiejscowienia go w wybranym przez siebie miejscu!

Kontener biurowy jakie miejsce pracy – jakie korzyści oferuje oprócz mobilności?

Oprócz elastyczności i mobilności, kluczowym czynnikiem jest oczywiście atrakcyjna cena – pozwalająca na ekspansję firmy niskim kosztem, redukując związane z tym ryzyko finansowe.
Kontener jest tani także w utrzymaniu – dzięki izolacji jest łatwy w ogrzaniu, a wytrzymała konstrukcja sprawia, że niezwykle rzadko wymaga renowacji.
Produkcja kontenerów wiąże się z niższą produkcją odpadów i zanieczyszczeń niż w przypadku klasycznych rozwiązań – co pozwoli Ci na budowanie wizerunku świadomej i zaangażowanej ekologicznie firmy.
Rozmiary kontenerów wahają się w granicach 6-16 metrów kwadratowych, jednak jak już wspomnieliśmy – możesz je dowolnie rozbudowywać dzięki zastosowaniu budownictwa modułowego. Wnętrze kontenerów zaaranżujesz zgodnie z indywidualnie potrzebami i oczekiwaniami, dopasowanymi do profilu i charakteru Twojej firmy.

 

Przepisy BHP, czyli kontener biurowy zgodny z prawem

Zanim zbudujesz biuro, musisz znać przepisy prawne, które obowiązują zarówno kontenery, jak i tradycyjne budynki. Twoi pracownicy powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki w miejscu pracy: naturalne i sztuczne oświetlenie, temperaturę, wentylację, wilgotność, brak drgań i innych czynników niebezpiecznych dla zdrowia lub utrudniających pracę.
Nie zapomnij też o zapleczu socjalno-sanitarnym, takim jak kuchnia, łazienka czy prysznic. Jeśli sam chcesz dostosować kontener do norm BHP – może okazać się to dużym wyzwaniem! Jest to jednak niezbędne – nie spełniając wymagań określonych przez prawo narażasz się zarówno na niezadowolenie swoich pracowników, jak i dotkliwe kary z sanepidu. 

Oto jak zadbać o to, żeby Twoje biuro kontenerowe spełniało podstawowe kryteria: 

Oświetlenie

Podstawowym wymogiem pracy w biurze jest dostęp do światła naturalnego – kontener biurowy musi mieć okna o odpowiedniej wielkości i rozmieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem są okna PCV, zapewniające dobrą izolację zarówno cieplną, jak i akustyczną. Samo światło naturalne nie jest wystarczające, dlatego biuro trzeba wyposażyć też w oświetlenie sztuczne. Popularnym rozwiązaniem są lampy LED – przedsiębiorcy doceniają je za emisję światła barwą imitującą promienie słoneczne oraz energooszczędność.

Wilgotność, wentylacja i temperatura

Kontener biurowy musi być skutecznie izolowany i chroniony przed wpływem pogody. Osiągniesz to stosując wełnę mineralną i folię paroizolacyjną, pełniące funkcję warstwy izolacyjnej ścian i dachu kontenera. Zalecana grubość wełny to 100 mm, a folia musi być dobrze przymocowana. Ściany wewnętrzne kontenera pokrywa się płytą laminowaną – jej zastosowanie poprawia izolację i ułatwia urządzenie wnętrza. Właściwą wentylację w kontenerze biurowym osiągniesz poprzez zainstalowanie okien uchylanych lub nawiewników ścianowych, a jeśli to nie wystarczy, warto pomyśleć o klimatyzacji.

Pomieszczenie sanitarne

Każde biuro musi mieć zapewnione zaplecze socjalno-sanitarne, zgodnie z przepisami BHP. Twoim obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom dostęp do toalety z umywalką i aneksu kuchennego umożliwiającego przygotowanie posiłku i przechowywanie płaszcza lub plecaka. W zapleczu powinny znaleźć się lodówka, kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny i szafki do przechowywania. Pracownicy bez wątpienia docenią obecność również ekspresu do kawy.
Przy projektowaniu łazienki kluczowe jest wzięcie pod uwagę rozmiaru biura, ilości pracowników i ich indywidualnych potrzeb, np. w małym biurze wystarczy jedna toaleta, a na placu budowy warto zapewnić pracownikom również dostęp do prysznica.

Gotowe kontenery biurowe – czyli jak zaoszczędzić czas wybierając kompleksowe rozwiązanie

Jeśli wszystkie te wymagania brzmią przytłaczająco – pamiętaj, że nie musisz się nimi martwić! Wystarczy, że zakupisz gotowy kontener biurowy, który został przygotowany tak, aby spełniać wszystkie wymagania i normy określone przez Polskie prawo. Ten wybór pozwoli Ci zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze – samodzielne przygotowanie kontenera do potrzeb biurowych często okazuje się bardziej kosztowne, niż zlecenie tego profesjonalistom.

Biura kontenerowe producent

Biura kontenerowe | Ultramodula

Kontener biurowy jako miejsce pracy – pozwolenie na budowę i podatek od nieruchomości

Czy kontener biurowy wymaga pozwolenia na budowę? Odpowiedź na to pytanie jest prosta tylko w przypadku, kiedy planujesz korzystać z niego w jednej lokalizacji krócej, niż 180 dni. W takim przypadku wystarczy zgłoszenia postawienia konstrukcji do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej przed rozpoczęciem prac.
W przypadku użytkowania kontenera biurowego dłużej, niż 180 dni istotne będzie określenie, czy jest on połączony na stałe z gruntem – co nie zawsze jest łatwe i czasami podlega indywidualnej interpretacji urzędników.
Aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów z urzędami, zalecamy zdobycia pozwolenia na budowę zawsze, kiedy planujesz korzystać z kontenera dłużej, niż 180 dni. Wniosek o pozwolenie złożysz w  starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Zazwyczaj powinien on zawierać projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, zaświadczenie o warunkach zabudowy, opinię geotechniczną, sanepidu i straży pożarnej oraz zgodę właściciela sieci uzbrojenia terenu.
Lista wymaganych dokumentów może różnić się zależnie od urzędu, dlatego najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio u danego podmiotu jeszcze przed złożeniem wniosku.
Wniosek o pozwolenie na budowę jest rozpatrywany w ciągu 65 dni od daty złożenia. W przypadku rozpatrzenia go negatywnie możesz odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Podatek od nieruchomości

Podatkiem od nieruchomości objęte są wszystkie budynki i budowle wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej – w tym również kontenery biurowe, które zwykle mieszczą się w definicji budynku lub budowli.
Ewentualne niejasności z tym związane, podobnie jak w przypadku pozwolenia na budowę, dotyczą tego, czy jest on na trwale połączony z gruntem – i tu również interpretacja prawa często zależy od indywidualnej decyzji urzędnika.
Zalecamy założenie, że Twoje biuro kontenerowe w świetle prawa jest klasycznym biurem i wiąże się z takim samym podatkiem. Jeśli jednak masz co do tego wątpliwości, najlepiej skonsultować się z radcą prawnym, który będzie w stanie udzielić Ci porady w oparciu o analizę Twojego indywidualnego przypadku.

 

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje sposób na znacznie tańsze i efektywniejsze zarządzanie miejscem pracy i przestrzenią Twojej firmy. Wybór kontenera może pozwolić Ci nie tylko na zaoszczędzenie gotówki i redukcję ryzyka, ale także na znacznie efektywniejszą odpowiedź na szybko zmieniające się warunki rynku pracy. Jeśli chcesz zakupić kontener biurowy lub nie jesteś pewien, czy to wybór odpowiedni dla Twojej firmy – skontaktuj się z nami, a nasz doradca klienta odpowie na wszystkie Twoje pytania!

Ostatnie wpisy