CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Kontenery mieszkalne w świetle prawa

kwi 26, 2023 | Blog

domek letniskowy z kontenera

Niska cena zakupu oraz użytkowania kontenerów mieszkalnych sprawia, że są one coraz częstszym wyborem pośród osób chcących w końcu “przejść na swoje” – szczególnie w dobie ekonomicznej niepewności i bardzo wysokich cen na rynku mieszkaniowym. Rozwiązanie to, oprócz niższych kosztów, posiada również szereg innych zalet, jak np. możliwość przeniesienia w inne miejsce lub łatwość rozbudowy. Jak kontenery mieszkalne postrzegane są w świetle polskiego prawa i o czym musisz pamiętać, decydując się na to rozwiązanie? Dowiesz się o tym z tego artykułu.

Czym jest kontener mieszkalny?

Kontener mieszkalny to specjalnie zaprojektowany i wyposażony kontener morski, zaadaptowany do potrzeb mieszkalnych. Tak samo jak klasyczne mieszkanie, posiada izolacje: termiczną, akustyczną, elektryczną i wodno-kanalizacyjną, okna i drzwi oraz wykończenie wnętrza. Jest łatwy w transporcie i montażu, a także elastyczny w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni – kontenery można łączyć ze sobą w różnych konfiguracjach i dostosowywać do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki temu spełniają szereg różnych potrzeb i są łatwe do zaadaptowania do różnorodnych zastosowań – sprawdzają się zarówno jako w pełni komfortowe i jakościowe domy jednorodzinne, jak i tymczasowe, tanie miejsce zamieszkania dla singla. Ich zalety doceniają również przedsiębiorcy, wykorzystując je na przykład jako kwatery pracownicze.

Kontenery mieszkalne spełniają wszelkie standardy, jakie powinien spełniać dom – od komfortu termicznego, poprzez dobrą izolację akustyczną, po dostęp do wody i nadają się do użytku przez cały rok.

Czy kontener mieszkalny wymaga pozwolenia na budowę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy rozróżnić kontenery tymczasowe i stałe. Kontenery tymczasowe to takie, które nie są trwale połączone z gruntem i są przeznaczone do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki w określonym terminie. Kontenery stałe to takie, które są trwale związane z gruntem i pełnią funkcję budynku mieszkalnego na stałe.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. W takim przypadku wystarczy zgłosić stawianie kontenera do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej i uzyskać jego akceptację. W takim przypadku ważne jest, żeby przed upływem 180 dni przenieść lub rozebrać obiekt i przywrócić stan poprzedni działki lub terenu.

Natomiast jeśli kontener ma być używany jako budynek mieszkalny dłużej niż 180 dni, nie jest on uznawany za obiekt tymczasowy i zazwyczaj wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Jedyną sytuacją, w której nie będziesz potrzebować pozwolenia na budowę w przypadku użytkowania kontenera dłużej, niż 180 dni, jest kiedy nie spełnia on definicji określonej przez prawo budowlane. To, czy kontener mieszkalny spełnia tą definicję – nie zawsze jest jasne, a przepisy mogą podlegać indywidualnej interpretacji organu podejmującego decyzję. 

Jak uzyskać pozwolenie na budowę kontenera mieszkalnego?

Wniosek o pozwolenie na budowę należy zgłosić do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej, czyli starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Poszczególne urzędy niekiedy mają różne wymagania co do tego, jakie dokumenty należy złożyć ubiegając się o pozwolenie, dlatego najlepiej skontaktować się z urzędem jeszcze przed złożeniem wniosku, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i potencjalnej straty czasu związanej z niedostarczeniem wszystkich niezbędnych dokumentów.

Pomimo indywidualnych wymagań urzędów, w większości przypadków niezbędne będzie dostarczenie następujących dokumentów:

  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • projekt budowlany kontenera mieszkalnego z zaświadczeniem o jego zgodności z prawem budowlanym i warunkami technicznymi
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu
  • decyzje i opinie wymagane przepisami prawa, np. decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, opinia sanepidu
  • zgoda właściciela sieci uzbrojenia terenu
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej

Po złożeniu wniosku, właściwy organ ma 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub odmowie jego wydania, a decyzja jest ważna przez 3 lata od dnia jej uprawomocnienia się. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę należy zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych co najmniej 7 dni przed ich rozpoczęciem.

Czy kontener mieszkalny podlega podatkowi od nieruchomości?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna. W teorii zależy od tego, czy kontener spełnia kryteria obiektu budowlanego oraz wpisuje się w definicję budowli lub budynku.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r, obiektem budowlanym jest budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Podatek od nieruchomości dotyczy tylko tych obiektów budowlanych, które są uznane za budynki lub budowle. Budynek to obiekt budowlany o ścianach i dachu, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych i trwale połączony z gruntem. Budowla to obiekt budowlany inny niż budynek lub obiekt małej architektury.

W praktyce jednak prawo w tym zakresie nie jest do końca jasne, a decyzja o uznaniu kontenera mieszkalnego za budynek lub budowle często podlega indywidualnej interpretacji organy podatkowego lub sądu administracyjnego. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy Twój kontener mieszkalny wymaga płacenia podatku od nieruchomości, najlepiej skontaktować się z radcą prawnym.

Jak uniknąć podatku od nieruchomości za kontener mieszkalny?

Jeśli chcesz uniknąć bycia obciążonym podatkiem od nieruchomości za kontener mieszkalny, musisz zadbać o to, aby nie był on trwale połączony z gruntem i nie miał cech budynku lub budowli – najskuteczniejszym rozwiązaniem często jest umieszczenie kontenera na kółkach lub podporach.

Musisz jednak pamiętać, że rozwiązanie takie nie daje żadnej gwarancji, a decyzja o obciążeniu kontenera mieszkalnego podatkiem od nieruchomości bądź nie wciąż będzie zależeć od indywidualnej interpretacji organu podejmującego decyzję.

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat kontenerów mieszkalnych w świetle prawa – które niestety nie zawsze jest jednoznaczne. To, czy kontener mieszkalny wymaga pozwolenia na budowę oraz płacenia podatku od nieruchomości zależy przede wszystkim od tego, czy spełnia on definicję budynku lub budowli. To jednak często podlega indywidualnej interpretacji organu podejmującego decyzję.

Niezależnie od decyzji organu podatkowego lub sądu administracyjnego – zakup, instalacja oraz użytkowanie kontenera mieszkalnego tak czy inaczej jest znacznie tańsze i prostsze, niż w przypadku klasycznego domu. Jeśli rozważasz zakup i nie jesteś pewien, czy kontener mieszkalny to wybór dla Ciebie – skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy w podjęciu właściwej, dopasowanej do Twoich potrzeb decyzji.

Sprawdź naszą ofertę kontenerów mieszkalnych:

Kontenery mieszkalne

 

Ostatnie wpisy