CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowaMARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Kontener mieszkalny z kuchnią i łazienką

gru 29, 2022 | Blog

Kilka lat temu określenie kontener mieszkalny kojarzyło się jednoznacznie pejoratywnie i traktowane było przez większość raczej jako żart niż poważną alternatywę dla innych rozwiązań na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Jednak jak wiadomo, w dzisiejszym świecie stała jest jedynie zmiana, więc i tu wiele się zmieniło. W wielkich metropoliach każdy metr nie jest na wagę złota, liczba ludności i gęstość zaludnienia rosną, a koszty budowy tradycyjnego mieszkania są coraz wyższe. Wszystkie te czynniki przekładają się na wzrost zainteresowania nietypowymi formami lokali mieszkalnych – także kontenerów mieszkalnych.

Jak zbudowany jest kontener mieszkalny?

Krytyka rozwiązania, jakim jest kontener mieszkalny z kuchnią i łazienką, wynika często z nieznajomości jego konstrukcji. Wielu krytyków jako koronny argument podnosi właśnie budowę kontenerów. Uważają, że są to konstrukcje nienadające się do stałego zamieszkania. A to nieprawda.

Doskonała izolacja

Każdy kontener mieszkalny jest doskonale ocieplony. Solidni producenci stosują do tego celu wełnę mineralną, koniecznie w połączeniu z folią paroizolacyjną. Kluczowa jest grubość warstwy izolacyjnej: ocieplenie będzie bowiem odgrywało efektywnie swoją rolę, tylko wówczas gdy zastosowana wełna ma około 100 mm. Wybierając kontener mieszkalny koniecznie należy zwrócić na to uwagę, analizując specyfikację techniczną produktu. Drugą warstwę izolacyjną stanowi, mocowana od wewnątrz, płyta laminowana. Zazwyczaj jest ona oferowana w kolorze białym, co rozjaśnia wnętrze i daje swobodę aranżacji przestrzeni mieszkalnej.

izolacja cieplna

Domki kontenerowe ocieplamy wełną mineralną 150mm + folia paraizolacyjna

Aby kontener mieszkalny z kuchnią i łazienką był naprawdę ciepły, liczy się również konstrukcja dachu, bo jak każdy wie, górą ucieka najwięcej ciepła. Tak jak w przypadku konstrukcji ścian stosuje się tu wełnę mineralną wraz z folią. Odpowiednia izolacja ma ogromne znaczenie dla komfortu mieszkania. Kluczowe jest nie tylko to, by zimą było ciepło, ale także, aby wiosną i latem wewnątrz nie panował nadmierny skwar.

Modułowość kontenerów mieszkalnych z kuchnią i łazienką

Co tak naprawdę oznacza, że konstrukcja kontenerów jest modułowa i jaki ma to wpływ na możliwość stałego mieszkania? Po pierwsze modułowość pozwala na łączenie ze sobą kontenerów – daje to możliwość zbudowania zarówno niewielkiej “kawalerki”, jak i kilku pokojowego domu. A to wszystko na bardzo niewielkiej działce, gdyż kontenery można łączyć ze sobą nie tylko “w poziomie”, ale również “w pionie”. Stawianie jednego elementu na drugim może być realizowane dzięki wytrzymałej ramie. Taka rama, aby miała odpowiednią nośność, powinna być spawana z kształtowników zimno-giętych o grubości 4 mm. Natomiast aby całość pawilonu była wystarczająco mocna, słupy skręcane do ramy górnej i dolnej muszą być zrobione z solidnych kształtowników (najlepiej zimno-giętych, również o grubości 4 mm).

kontener mieszkalny

Kontener mieszkalny wewnątrz (kuchnia) | Ultramodula

Modułowość to również możliwość dostosowania wnętrza kontenera do indywidualnych oczekiwań. Klasyczny kontener mieszkalny z kuchnią i łazienką jest podzielony na dwie strefy: przestrzeń mieszkalną z aneksem kuchennym oraz wydzieloną łazienkę. Jednak można to zmienić, dostawiając dodatkowe ścianki działowe i uzupełniając mieszkanie o dodatkowe wyposażenie.

Kontener mieszkalny z kuchnią i łazienką to niskie koszty…

Niejeden krytyk kontenerów mieszkalnych zmienia zdanie po przeliczeniu kosztów. Przeliczając bowiem na metr kwadratowy powierzchni, nie ma tańszego mieszkania, co w dobie trudnego rynku finansowego ma ogromne znaczenie. Warto potraktować taką inwestycję jako pierwszy etap na drodze do zbudowania w przyszłości własnego domu lub zakupu tradycyjnego mieszkania. Natomiast na starcie dorosłego życia może być dla wielu osób jedyną szansą na własny kąt.

kontener mieszkalny

Kontener mieszkalny wewnątrz | Ultramodula

Nie bez znaczenia jest również dostępność różnych rozmiarów kontenerów. Mieszkalne rozwiązania kontenerowe można kupić już od powierzchni 6 m2, popularnością cieszą się też nieco większe rozmiary: 12 oraz 15 metrowe. Kontener mieszkalny może przypominać klasyczny pokój hotelowy z łazienką oraz oknem lub być zaaranżowany jako kompletne mieszkanie z aneksem kuchennym. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze przekona nawet największego sceptyka. Zwłaszcza jeśli weźmie pod uwagę niskie koszty użytkowania takiego mieszkania.

Kontener mieszkalny nie generuje wysokich kosztów: oświetlenie jest oparte o energooszczędne LEDy, a ogrzewanie realizują grzejniki elektryczne o optymalnie dobranej mocy.

…i krótki czas realizacji

We współczesnym świecie jednym z najcenniejszych zasobów jest czas. A budowa “domu” z wykorzystaniem kontenerów mieszkalnych z kuchnią i łazienką zajmuje z pewnością mniej czasu niż jakakolwiek inna inwestycja. Zamawiając kontener u renomowanego producenta, wystarczy wybrać wersję, dopasować układ wnętrza do swoich oczekiwań i czekać na montaż. W tym czasie na działce wystarczy postawić fundament z bloczków, co zajmie maksymalnie jeden dzień. Należy też zadbać o podłączenie odpowiednich instalacji. Kontenery mieszkalne stawiane są na wskazanym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje to dosłownie kilkanaście minut.

Kontener mieszkalny

Kontener mieszkalny | Ultramodula

 

Dla kogo kontener mieszkalny z kuchnią i łazienką?

W pierwszej kolejności to doskonałe rozwiązanie dla młodych ludzi startujących w dorosłe życie. Ideę budownictwa kontenerowego idealnie oddaje stwierdzenie ciasny, ale własny. Dla każdego młodego człowiek własne “cztery kąty” to ważny etap w życiu i często trudne do osiągnięcia marzenie. Poza niskimi kosztami zakupu takiego kontenera także niewielka działka potrzebna do postawienia sprawia, że rozwiązanie to jest w zasięgu ręki znacznie większej grupy osób niż tradycyjne mieszkanie.

Mniej typowym przeznaczeniem kontenerów mieszkalnych z kuchnią i łazienką mogą być awangardowe hotele. Koszty budowy, a później utrzymania takiego obiektu, są znacząco niższe niż jakiejkolwiek innej konstrukcji. Ponadto modułowa budowa wysokiej jakości kontenerów umożliwia ich piętrowanie, co daje możliwości ciekawej aranżacji takiego obiektu.

Na kontenery mieszkalne powinny zwrócić uwagę także osoby zarządzające polityką mieszkaniową w dużych miastach, gdzie każdy metr terenu jest na wagę złota. Budowanie osiedli z kontenerów mieszkalnych to kierunek, w którym powinna zwrócić się branża deweloperska. Z kontenerów mogą powstawać obiekty budownictwa socjalnego czy też miasteczka studenckie.

Kontenery mieszkalne to poważna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa

Warunki ekonomiczne, niskie koszty, a także solidna konstrukcja kontenerów mieszkalnych sprawiają, że stały się one nie tylko realną, a też poważną alternatywą dla pozostałych rozwiązań na rynku mieszkaniowym. Ich popularność stale rośnie, a producenci wciąż ulepszają oferowane rozwiązania, aby mieszkanie w kontenerach było coraz bardziej komfortowe.

Zobacz nasze:

DOMKI KONTENEROWE

 

 

Ostatnie wpisy