CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowaMARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Standardy kontenerów mieszkalnych

sty 7, 2023 | Blog

Standardy kontenerów mieszkalnych

Kontenery mieszkalne można dowolnie łączyć i modyfikować

Kontenery, zarówno te używane, jak i nowe dedykowane specjalnie celom mieszkaniowym stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Nic w tym dziwnego – jest to rozwiązanie ekonomiczne, ekologiczne (szczególnie, jeśli mowa o wtórnym wykorzystywaniu kontenerów morskich) i łatwo dostępne. Jakie powinny zatem być standardy kontenerów mieszkalnych, aby można w nim było komfortowo mieszkać przez cały rok?

Kontenery mieszkalne w świetle przepisów prawa

Gdy jest mowa o kontenerach mieszkalnych, często można spotkać się z opinią, że obiekty tego typu to budynki, które można postawić bez pozwolenia na budowę. I faktycznie w wielu przypadkach jest to prawda. Jednak koniecznie trzeba pamiętać o tym, że to nie sam kontener warunkuje wykładnię prawa. Na finalne określenie, czy pozwolenie będzie konieczne, czy też wystarczy zgłoszenie do wyznaczonego organu administracyjnego, ma wpływ szerokie spektrum czynników, m.in. czy kontener będzie wykorzystywany jako obiekt tymczasowy czy stały, a także to, czy trwale zostanie związany z gruntem oraz jaka będzie jego całkowita powierzchnia użytkowa. Decydując się na postawienie kontenera (czy to nowego, czy używanego) jako mieszkania, warto skonsultować się z ekspertem od prawa budowlanego, aby nie narazić się na wysokie kary.

Konstrukcja i wyposażenie kontenerów mieszkalnych

Oczywiste jest, że naszej strefie klimatycznej, aby obiekt mógł być zamieszkiwany całorocznie niezbędna jest odpowiednia konstrukcja, ze szczególnym uwzględnieniem ocieplenia. W tym zakresie znaczącą przewagę mają kontenery, które są produkowane właśnie z przeznaczeniem mieszkalnym. Kontenery morskie służące do transportu mogą być odpowiednio zmodyfikowane, aby zapewnić komfort, jednak wymaga to specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Łatwiej i szybciej jest kupić obiekt nowy, dedykowany do całorocznego mieszkania.

Izolacja to podstawa

Każdy kontener mieszkalny musi zostać doskonale ocieplony. Standardem, jakiego trzymają się renomowani producenci, jest wełna mineralna o grubości 100 mm w połączeniu z folią paroizolacyjną. Kluczowa jest właśnie grubość warstwy izolacyjnej: ocieplenie będzie bowiem odgrywało efektywnie swoją rolę tylko przy zachowaniu odpowiednich parametrów.

Dodatkową warstwę izolacyjną stanowi płyta laminowana, która jest mocowana od wewnątrz. Standardowo dostępna w kolorze białym, co rozjaśnia wnętrze i ułatwia późniejszą aranżację przestrzeni mieszkalnej.

Aby kontener mieszkalny spełniał wysokie standardy, musi również mieć właściwą konstrukcję dachu. Nie można zapominać, że górą ucieka najwięcej ciepła. Tak jak w przypadku konstrukcji ścian standardy kontenerów mieszkalnych to wełna mineralna oraz folia. Właściwa izolacja to podstawa dla komfortu mieszkania. To ona sprawia, że zimą będzie ciepło, a wiosną i latem wewnątrz nie zapanuje nadmierny upał.

Trwała konstrukcja

Konstrukcja kontenerowa – czy to kontenerów przeznaczonych do transportu, czy tych dedykowanych innym celom, opiera się na stalowej ramie spawanej z kształtowników zimnogiętych. Aby kontener mieszalnym spełniał wysokie standardy, ich grubość powinna wynosić 4 mm. Zapewnia to nie tylko stabilność, ale też daje możliwość piętrowania, co jest ciekawą opcją w przypadku obiektów przeznaczonych na mieszkania, bo pozwala zbudować dwa razy większy dom na tej samej, niewielkiej działce. Warto zwrócić również uwagę na zabezpieczenia antykorozyjne całej konstrukcji.

Funkcjonalne wyposażenie

Kontenery mieszkalne mogą zostać wyposażone przez producenta we wszystkie elementy konwencjonalnego mieszkania. Spełniające najwyższe standardy kontenerów mieszkalnych obiekty mają od razu zapewnione wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne, czyli toaletę, prysznic, umywalkę. W ten sposób powstaje w pełni funkcjonalna łazienka w wydzielonym pomieszczeniu. Aneks kuchenny można wydzielić stawiając w przestrzeni sypialni dodatkowe ścianki działowe. Efektem będzie wygodna kawalerka.

Ważnym elementem, poza łazienką i kuchnią, jest oczywiście system ogrzewania. Jakie standardy w tym zakresie powinien spełniać kontener mieszkalny? Najlepiej, gdy producent stosuje grzejniki elektryczne i dobiera ich moc odpowiednio do kubatury pomieszczenia.

Każdy kontener musi być również uzbrojony w niezawodną instalację elektryczną wraz z oświetleniem. Dla ekonomicznego korzystania w kontenerach stosowane jest oświetlenie ledowe. To rozwiązanie tanie w użytkowaniu, a także dające możliwość wyboru barwy światła. W pomieszczeniach mieszkalnych typu sypialnia lepiej postawić na odcienie ciepłe, natomiast w łazience lepszym wyborem jest światło o chłodnej barwie.

Czy wykończenie pod klucz i klimatyzacja to standardy kontenerów mieszkalnych?

Kupując kontener transportowy i chcąc zaadaptować go do funkcji mieszkalnej trzeba liczyć się z nieco niższym standardem. Natomiast kupując nowy obiekt, od renomowanego producenta, nie tylko można oczekiwać doskonałej izolacji, nowoczesnej stolarki drzwiowej i okiennej czy też wyposażenia sanitarno-kuchennego. Można otrzymać piękne, wykończone pod klucz mieszkanie w cenie nieporównywalnie niższej niż jakakolwiek inna opcja.

Standardem kontenerów mieszkalnych dobrej jakości jest wyposażanie ich od razu w gniazdka, lampy, włączniki. Podłoga pokryta jest wykładziną wysokiej jakości, a ściany są wykonane z płyty laminowanej, łatwej do utrzymania w czystości. Aranżując mieszkanie w kontenerze, można zmieniać układ okien, ścianek działowych, a także drzwi wewnętrznych. Dostawcy oferują nawet klimatyzację i wiele innych udogodnień.

Sprawdź nasze:

DOMKI KONTENEROWE

 

Ostatnie wpisy