CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Budynki kontenerowe jako obiekty sezonowe – wszystko co warto o nich wiedzieć

sty 10, 2023 | Blog

Sezon na misia, sezon na grzyby, sezon narciarski, sezon grzewczy… co mają wspólnego z kontenerami? To oczywiście wstęp z przymrużeniem oka, ale wiele branż w gospodarce funkcjonuje w cyklach sezonowych, najczęściej związanych z porą roku. Jest to oczywiście bardzo szeroko pojmowana turystyka, ale również branża budowlana czy kulturalna oraz gastronomiczna. Dla każdej z nich doskonałym rozwiązaniem są budynki kontenerowe jako obiekty sezonowe, takie jak biura obsługi, sklepiki, bary i wiele, wiele innych.

PAWILON GASTRONOMICZNY

Pawilon gastronomiczny | Ultramodula

 

Dlaczego warto wybrać budynki kontenerowe?

Kontenery jako obiekty sezonowe mają wiele zalet wynikających bezpośrednio z ich konstrukcji. Są to przede wszystkim:

  • mobilność
  • łatwość montażu i demontażu
  • niska cena zakupu lub też wynajmu
  • niskie koszty utrzymania (w czasie użytkowania i przechowywania)

Bo liczy się mobilność

Kontener socjalny

Mobilność kontenerów | Ultramodula

Podstawowym założeniem budynków sezonowych jest… ich sezonowość, czyli użytkowanie jedynie przez pewien określony (zazwyczaj nie bardzo długi) czas. Po tym okresie obiekt zostaje przeniesiony w miejsce składowania aż do kolejnego sezonu. Z tego powodu kluczową cechą, jaką musi posiadać budynek przeznaczony do działalności krótkoterminowej, jest mobilność. Łatwość transportu, która przekłada się na jego koszty, jest najważniejszą przewagą kontenerów nad innymi rozwiązaniami. Przewiezienie kontenera z miejsca na miejsce nie wymaga bardzo specjalistycznego sprzętu – wystarczy samochód z HDS.

Bo są łatwe w montażu i demontażu

Drugim, po mobilności, podstawowym wymogiem wobec obiektów wykorzystywanych sezonowo jest możliwość prostego i szybkiego montażu oraz demontażu. Kontenery niestety takie właściwości nie mają, a to dlatego, że nie ma takiej potrzeby. Ich wspaniałą cechą jest łatwy transport w całości. Dodatkowo można składować je piętrowo, ale tylko pod warunkiem odpowiedniej konstrukcji. Renomowani producenci stosują ramy spawane z kształtowników zimno-giętych o grubości 4 mm, a aby całość pawilonu była mocna, słupy skręcane do ramy górnej i dolnej robione są z solidnych kształtowników (najlepiej zimno-giętych, również o grubości 4 mm).

Bo cena zakupu (lub wynajmu) jest atrakcyjna

Inwestycja w infrastrukturę sezonową musi być dobrze przemyślana – stosunkowo krótki okres jej eksploatacji w ciągu roku sprawia, że zwrot kosztów kalkuluje się inaczej niż w przypadku obiektów wykorzystywanych w trybie ciągłym. Przewagą kontenerów jest ich cena, zarówno zakupu, jak i wynajmu. Za naprawdę niewielkie pieniądze można otrzymać w pełni funkcjonalny budynek z zapleczem sanitarnym i pełną instalacją elektryczną. 

Sprawdź ofertę naszego sklepu: https://ultramodula.pl/sklep/

Bo ich koszty utrzymania są niskie

Obiekty sezonowe niezależnie od branży łączy zawsze jedno: przez sporą część czasu są niewykorzystywane. Dlatego tak ważne jest, aby ich składowanie w okresie “uśpienia” było niewymagające, a także tanie. Tu szczególne znaczenie mają kwestie ogrzewania – gdy budynek jest eksploatowany wyłącznie w okresie letnim, powinno dać się go przezimować bez ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem dodatniej temperatury. To założenie z łatwością spełniają budynki kontenerowe. Ich stalowa konstrukcja oraz ściany z blachy trapezowej są odporne na warunki atmosferyczne i w przeciwieństwie do na przykład domków drewnianych, nie wymagają ogrzewania w okresie zimowym.

A co jeśli budynek kontenerowy jest użytkowany właśnie w zimie? Wówczas koszty nadal będą niskie. Jednak tylko, gdy wybierzemy rozwiązanie od sprawdzonego producenta: odpowiednio ocieplone, z nowoczesną, czyli szczelną stolarką drzwiową i okienną. Optymalna pod względem ocieplenia konstrukcja powinna uwzględniać około 100 mm wełny mineralnej połączonej z folią paroizolacyjną.

Pawilon | Ultramodula

Pawilon | Ultramodula

 

Kontenery jako obiekty sezonowe a pozwolenie na budowę

Budynki kontenerowe często uznawane są – w obiegowej opinii – za budynki, które można postawić bez pozwolenia na budowę. I rzeczywiście w wielu przypadkach jest to prawda. Trzeba mieć jednak świadomość, że to nie sam kontener warunkuje taką wykładnię prawa. Wpływ na to ma szerokie spektrum czynników, które finalnie określają, czy pozwolenie jest wymagane, czy też wystarczy zgłoszenie do wyznaczonego organu administracyjnego.

W przypadku obiektów sezonowych kluczowe jest to, że jeśli kontener będzie użytkowany tymczasowo, pozwolenie na budowę nie będzie wymagane. Miano tymczasowości zostało przez prawodawcę jasno określone. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 7 prawa budowlanego: nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, (…) budowa tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce – w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Jasno wynika z tego, że kontenery mogą być stawiane bez pozwolenia na budowę, a jedynie poprzez zgłoszenie, wyłącznie jeżeli zostaną przeniesione w inne miejsce przed upływem 6 miesięcy. Co ważne, może być to miejsce w obrębie tej samej działki. Zatem większość obiektów sezonowych spełni to kryterium.

 

Ostatnie wpisy