CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Wynajem czy zakup kontenera?

gru 1, 2022 | Blog

Kontenery sanitarne

Kontenery sanitarne – Ultramodula

Wynajem czy zakup kontenera? | Ultramodula

Kontenery sanitarne – Ultramodula

Kupić czy wynająć? Takie pytanie pada zwykle w kontekście pierwszego własnego mieszkania lub biura dla firmy. Tymczasem jest ono równie zasadne w przypadku kontenerów: transportowych, usługowych czy też socjalno-sanitarnych. Odpowiedź nie jest jednak prosta i jednoznaczna, jak często bywa, brzmi: to zależy. Po pierwsze od czasu, przez jaki kontener będzie użytkowany, poza tym od rodzaju działalności firmy i jej budżetu, ale najważniejsze od przeznaczenia funkcjonalnego.

 

Rodzaje kontenerów a wynajem

Od czasu wprowadzenia kontenerów, jakie znamy do dziś, czyli od połowy XX wieku, ich pierwotne przeznaczenie mocno się zmieniło. Jak wiadomo, już dawno przestały pełnić wyłącznie rolę transportową – obecnie mogą być biurami, sklepami, zapleczem socjalnym na budowie, a nawet salonem fryzjerskim czy szpitalem. Decyzja o zakupie bądź wynajmie jest mocno związana z planowanym wykorzystaniem kontenera.

 

Kontenery transportowe

Najpopularniejszą formą zastosowania kontenerów pozostaje wciąż transport. Decyzja o zakupie rozwiązania do przewozu towarów wynika przede wszystkim z prostej matematyki. Jeśli firma często potrzebuje transportu morskiego czy kolejowego, warto postawić na zakup własnych kontenerów. Wydatek ponoszony jest jednorazowo, a amortyzację każdego egzemplarza rozlicza się w comiesięcznych kosztach. Przy założeniu, że kontener będzie odpowiednio eksploatowany oraz zadbany, praktycznie bez straty można odsprzedać go nawet po kilku latach użytkowania. Ważną sprawą przy podejściu zakupowym jest optymalne planowanie transportów. Jeśli firma posiada już kontenery na własność, musi zatroszczyć się o jak najczęstsze ich wykorzystywanie. Gdy będą stały puste, zakup przestaje być opłacalny.

W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zleca transporty kontenerowe okazjonalnie, opcja wynajmu jest korzystniejsza. Nie trzeba mieć miejsca na “parkowanie” kontenera, gdy nie jest on w trasie ani też martwić się o jego zabezpieczenie. Na rynku jest wiele firm, które oferują usługi wynajmu kontenerów morskich, zarówno 20, jak 40 stopowych.

 

Kontenery na budowę

W przypadku kontenerów stosowanych na budowach, sprawa wydaje się mniej skomplikowana. Dla dużych firm deweloperskich, czy też budujących drogi, zakup kontenerów jest sprawą oczywistą. Warto pamiętać, że jedną z kluczowych zalet kontenerów jest ich mobilność i łatwość adaptacji. Co to oznacza w praktyce? Że dany egzemplarz nie zawsze musi mieć to samo przeznaczenie. Podczas jednej inwestycji może służyć jak zaplecze socjalne dla pracowników, a podczas kolejnej jako biuro lub przechowalnia drobnego sprzętu budowlanego. Ponadto kontenery mogą (a nawet powinny) być przenoszone z jednej budowy na drugą. Ich transport jest niedrogi, szybki, a montaż na miejscu docelowym trwa zaledwie kilkanaście minut.

Wynajem kontenera na budowę to z kolei idealne rozwiązanie dla inwestorów prywatnych. Planując budowę wymarzonego domu, dobrze jest w pierwszej kolejności postawić na działce kontener, który będzie odgrywał rolę tymczasowego lokum, gdy będziemy planować i doglądać prac.

 

Biuro w kontenerze

Coraz popularniejsze stają się biura w kontenerach. Ich zaletą jest przede wszystkim cena, ale też modułowość, mobilność i nowoczesność, szczególnie ważna dla firm typu startupy czy agencje marketingowe. Pytanie pozostaje jednak wciąż to samo: wynajem czy zakup kontenera na biuro? Za pierwszą opcją przemawiają niższe koszty startowe, można zacząć działalność, nie ponosząc praktycznie żadnych opłat za powierzchnię biurową, ponadto w kolejnych miesiącach czynsz i tak będzie znacząco niższy niż w przypadku tradycyjnego biura. Wynajem to także dobry pomysł, gdy firma nie jest przekonana do pomysłu pracy w kontenerze. Kilkumiesięczny test pozwoli zweryfikować tę ideę przed zakupem obiektu na własność.

Kupno własnego kontenera ma też swoje przewagi nad wynajmem. Należą do nich pełne dopasowanie do potrzeb danej organizacji, brak comiesięcznych opłat stałych czy też możliwość łatwej relokacji biura.

 

Zakup kontenera a planowany czas użytkowania

Decyzja o tym, czy kupić, czy wynająć kontener jest uwarunkowana w pierwszej kolejności przewidywanym czasem jego użytkowania. Jeżeli działalność firmy wykorzystuje kontenery, w dowolnym przeznaczeniu, w codziennej pracy, to najbardziej optymalną opcją będzie zakup obiektów na własność. W wersjach najlepiej dopasowanych do oczekiwań, w jakości i ilości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Natomiast, gdy kontener jest potrzebny na jasno określony, niedługi okres, na przykład na czas remontu stałego biura lub na dodatkowy magazyn towarów w okresie wzmożonego handlu przedświątecznego, inwestycja w zakup jest zbędna. Wynajem kontenerów to popularna usługa i bez problemu można znaleźć profesjonalne firmy, które pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie.

 

Jakie firmy powinny kupić, a jakie wynająć kontener?

Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej również może być wyznacznikiem tego, czy lepszy będzie wynajem czy zakup kontenera. Na kupno na własność powinny decydować się przede wszystkim przedsiębiorstwa produkcyjne, które przez cały czas transportują towar do odbiorców drogą morską lub kolejową. Inwestycję w kontenery mogą też rozważyć firmy handlowe – magazyn zbudowany w ten sposób z pewnością będzie tańszy w zakupie i późniejszym użytkowaniu niż tradycyjny budynek. Zakup jest koniecznością dla deweloperów oraz firm budowlanych realizujących duże inwestycje. Obecnie ciężko wyobrazić sobie sprawną organizację placu budowy bez kontenerów jako biura, przechowalnie sprzętu czy zaplecze socjalne.

Opcja wynajmu skierowana jest natomiast w stronę mniejszych firm, na przykład usługowych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i nie chcą od razu inwestować większych kwot. Forma wypożyczenia kontenerów jest to też dobrym rozwiązaniem dla branż o dużej sezonowości sprzedaży. Jeśli wiadomo, że przez pół roku magazyn stałby pusty, nie ma sensu ponosić kosztów jego utrzymania.

 

A więc: wynajem czy zakup kontenera?

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Niezależnie od formy, która będzie najlepsza dla danej firmy, kluczowe jest, aby wybrać kontener dobrej jakości od renomowanego producenta. Najlepiej od takiego, który dodatkowo doradzi i pomoże dopasować optymalne rozwiązanie dla konkretnej firmy i obszaru działalności.

Sprawdź naszą ofertę kontenerów:

Kontenery

Ostatnie wpisy