CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



PROJEKT UE

MARKA

SKLEP

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

LOGOWANIE

CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian

Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa

Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa

Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa

 

Ostanie kilkadziesiąt lat były na całym świecie okresem silnego trendu urbanizacji, wraz z którym zapotrzebowania na mieszkania oraz infrastrukturę w obszarach miejskich znacząco wzrosły. Tradycyjne metody budowlane stanęły w obliczu wielu wyzwań, takich jak wysokie koszty materiałów, robocizny, a także długi czas budowy oraz ograniczona przestrzeń. W efekcie nastąpił rozkwit alternatywnych metod budownictwa, a najpopularniejszą z nich stało się z pewnością budownictwo kontenerowe. Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa ma bowiem same zalety: jest niedrogi, trwały, do tego niewielki i szybki w produkcji oraz montażu.

Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa

Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa

 

Budynki z kontenerów to rozwiązanie ekonomiczne

Jedną z najważniejszych zalet wykorzystania konstrukcji kontenerowych w budownictwie jest ich niższy koszt w porównaniu z tradycyjnymi materiałami budowlanymi. Koszt kontenera jest znacznie niższy niż koszt budowy tradycyjnego budynku od podstaw. Kontenery są również łatwo dostępne i można je szybko dostarczyć na plac budowy, co skraca czas budowy i zmniejsza koszty robocizny. Co ważne, obiekty są w całości produkowane w fabryce, a na miejsce inwestycji dowożone jako gotowe elementy do montażu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że finalna cena budynków z kontenerów jest atrakcyjna w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

Ekonomiczność budownictwa kontenerowego wynika również z łatwości rozbudowy i modyfikacji. Decydując się na dom realizowany metodą tradycyjną, np. murowany od razu trzeba postawić jego ostateczną wersję, późniejsze modyfikacje bryły i metrażu budynku są skomplikowane i kosztochłonne. Zupełnie inaczej ma się ta kwestia w przypadku kontenerów mieszkalnych – dołączanie kolejnych modułów jest proste, szybkie i niedrogie.

 

Krótki czas realizacji

Analizując kontenery jako alternatywę dla klasycznego budownictwa nie sposób nie wspomnieć o czasie realizacji. Proces budowy czy to domu, czy budynku wielomieszkaniowego trwa około 1,5-2 lat. To bardzo długo, jeśli przez ten okres trzeba ponosić koszty wynajmu mieszkania – a przecież gdzieś trzeba mieszkać. 

W przypadku budynku kontenerowego wszystko trwa znacznie krócej, wręcz błyskawicznie. Postawienie małego domku w tej technologii to często kwestia kilku tygodni, a czasem nawet dni. Zazwyczaj najdłużej trwa dostosowanie układu funkcjonalnego wnętrza do potrzeb i oczekiwań inwestora. 

Sam proces “budowy” w miejscu docelowym jest wręcz ekspresowy. Wystarczy przygotować fundament z gotowych bloczków fundamentowych oraz dostosować niezbędne instalacje: elektryczną i wodną. Domki kontenerowe stawiane są na wskazanym miejscu za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje to dosłownie kilkanaście minut. Oczywiście w przypadku większych obiektów powstających z kilku czy nawet kilkudziesięciu kontenerów trwa dłużej, ale wciąż bez porównania krócej niż budowla z cegieł.

Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa

Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa

Jakość i trwałość wykonania

Osoby poszukują alternatywnego rozwiązania przy budowie domu czy też obiektu usługowego, często mają obawy co do jakości i trwałości budynków kontenerowych. Jest to zrozumiałe, jeśli uświadomimy sobie, że kontener jest kojarzony zwykle z “blaszakiem” wykorzystywanym jako garaż lub składzik na działce. Współczesne kontenery to jednak rozwiązania dużo wyższej jakości, którą zawdzięczają przede wszystkim procesowi produkcji poza terenem budowy.

 

Produkcja w kontrolowanych warunkach 

Produkcja poszczególnych elementów kontenerów odbywa się w halach produkcyjnych w pełni kontrolowanych warunkach, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, oraz co niezwykle ważne, z zachowaniem wszystkich norm budowlanych. Cała konstrukcja powstaje zatem w środowisku o kontrolowanej temperaturze, wilgotności i braku zapylenia. Wszystko to ogranicza ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości budowlanych do minimum. Dodatkowo montowanie komponentów takich jak drzwi czy okna w warunkach fabrycznych gwarantuje większą precyzję i lepszą kontrolę jakości.

Nie bez znaczenia dla jakości i trwałości budynków z kontenerów jest fakt, że są one dostarczane na docelowe miejsce montażu wyposażone już we wszelkie instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Każdy z ich elementów jest wykonywany w bezpiecznych warunkach fabrycznych, przez zespół doświadczonych fachowców.

 

Wytrzymała konstrukcja i materiały

Największym wyzwaniem w przypadku budynków kontenerowych jest zapewnienie odpowiednich warunków mieszkalnych podczas mroźnej zimy. Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa musi gwarantować komfort cieplny na optymalnym poziomie. Dobrej jakości kontenery nie generują w tym zakresie żadnych problemów. 

Obiekty oferowane przez solidnych producentów są dobrze ocieplone i wyizolowane akustycznie. Najczęściej stosuje się do tego wełnę mineralną (grubości około 100 mm), koniecznie w połączeniu z folią paroizolacyjną. Kolejną warstwę izolacyjną stanowi zazwyczaj płyta laminowana mocowana od wewnątrz. Ważna jest także konstrukcja oraz izolacja dachu, ponieważ jak wiadomo, górą ucieka najwięcej ciepła. Tak jak w przypadku ścian wykorzystywana jest wełna mineralna wraz z folią. Właściwa izolacja ma kluczowe znaczenie dla komfortu mieszkania. Sprawia, że zimą jest ciepło, ale także, aby latem wewnątrz nie panuje nieprzyjemny skwar.

Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa

Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa

Ciasny, ale własny

Kontener jako alternatywa dla klasycznego budownictwa ma oczywiście pewne ograniczenia. W podstawowych opcjach są to obiekty o stosunkowo niewielkich metrażach. Oczywiście możne je z łatwością łączyć w budynki o większych rozmiarach, jednak pojedyncze moduły pozostają małymi przestrzeniami. Równocześnie rozmiary są też wielką zaletą w obszarach gęsto zaludnionych, gdzie minimalizm mieszkaniowych jest koniecznością. Świetnie też sprawdzają się jako obiekty usługowe, handlowe czy też budynki użyteczności publicznej, nawet szpitale w miejscach, gdzie brakuje wolnej przestrzeni, np. wielkich metropoliach.

 

Opłacalna alternatywa dla klasycznego budownictwa

Architektura kontenerowa jest z pewnością dobrą alternatywą dla tradycyjnych metod budowy. Niższy koszt, krótszy czas budowy i dostępność sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla poszukujących tańszych oraz szybszych rozwiązań budowlanych. Zalety budynków w technologii kontenerowej są niepodważalne. Planując inwestycję warto wziąć pod uwagę właśnie kontenery – z pewnością każdemu się to opłaci.

Ostatnie wpisy