CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Budownictwo modułowe w Polsce

lut 26, 2023 | Blog

Historia budownictwa modułowego sięga znacznie dalej niż jest to postrzegane w obiegowej opinii. Zarówno na świecie, jak i w Polsce koncepcja budynków z gotowych “klocków” to co najmniej kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. Pierwszym znanym wśród architektów projektem budynku modułowego jest szpital Renkioi autorstwa Isambarda Kingdom Brunela.  Wykonany w całości z drewna jako szpital wojskowy armii brytyjskiej do użytku podczas wojny krymskiej został wybudowany w 1885 roku. Budownictwo modułowe w Polsce nie ma aż tak długiej historii, ale jeśli spojrzymy na kontenery-moduły jako na prefabrykaty przestrzenne (w odróżnieniu od form płaskich) to można śmiało stwierdzić, że lata 70-te oraz 80-te i tzw. wielka płyta były szczytem popularności tego rodzaju systemów w naszym kraju. 

 

Co sprawia, że budownictwo modułowe w Polsce i na świecie staje się coraz popularniejsze?

Budownictwo modułowe zyskuje na popularności w Polsce z kilku powodów. Po pierwsze jest to rozwiązanie efektywne umożliwiające szybką i łatwą budowę nowych budynków. Ponadto, jest to ekonomiczne, ponieważ produkcja modułów jest powtarzalna i odbywa się według ustalonego procesu, a to przekłada się na jej niższe koszty produkcji. Wpływ na niską cenę ma też transport. Kolejnym powodem jest to, że budownictwo modułowe jest przyjazne dla środowiska, co od kilku lat jest coraz ważniejsze dla użytkowników.

Krótki czas realizacji

W dzisiejszych czasach wszystko odbywa się dynamicznie, zarówno w biznesie, jak i w strefie życia prywatnego. Konsumenci oczekują rozwiązań tu i teraz, a przedsiębiorcy szukają takich, które pozwolą im z łatwością dopasowywać się do zmieniającego się otoczenia. Budownictwo modułowe to doskonałe rozwiązanie właśnie ze względu na bardzo krótki czas realizacji. 

Komponenty są wytwarzane poza terenem budowy, a zatem ich produkcja może rozpocząć się, zanim ostateczna lokalizacja będzie jeszcze gotowa, np. nim w działce zostanie podłączona woda lub nawet gdy nie udało się uzyskać wszystkich niezbędnych dokumentów. Co ważne, prowadzenie prac może odbywać się równolegle – gdy w hali produkcyjnej składane są poszczególne elementy projektu, na placu budowy mogą być przygotowywane fundamenty. W efekcie przekłada się to na znacząco krótszy czas trwania całego procesu. Warto zwrócić uwagę na to, że wyprodukowanie w fabryce obiektu kontenerowego trwa dużo, dużo krócej niż w przypadku tradycyjnego budynku. I co ważne, w przypadku obiektów montowanych w fabrykach nie ma właściwie opóźnień związanych z pogodą.

Ekspresowy jest także sam montaż obiektów w finalnej lokalizacji. Gotowe elementy transportowane są samochodem wyposażonym w HDS i za jego pomocą stawiane na przygotowanych wcześniej fundamentach. Cała operacja trwa kilkanaście minut dla jednego elementu, a na końcu pozostaje już wyłącznie podłączenie instalacji do infrastruktury.

Cena nieporównywalna do tradycyjnych budynków

Na popularność budownictwa modułowego w Polsce kluczowy wpływ ma cena. Koszty budowy dowolnego obiektu w tej technologii są znacząco niższe niż jakiegokolwiek innego budynku. Taka oszczędność wynika między innymi z krótszego czasu potrzebnego do ich wytworzenia, czyli niższych kosztów pracy, a także z optymalnej kosztowo technologii produkcji i materiałów. Dodatkowo produkcja w kontrolowanym środowisku to większa wydajność, zoptymalizowana ilość potrzebnych materiałów i mniejsza liczba popełnianych błędów.

Wysoka jakość

Budownictwo modułowe w ostatnich latach zdobyło również dobrą opinię w obszarze jakości. Użytkownicy przekonali się, że nowoczesne obiekty z gotowych modułów nie mają nic wspólnego z kiepskiej jakości blaszakami sprzed kilkudziesięciu lat. Swoją wysoką jakość zawdzięczają przede wszystkim kontrolowanemu procesowi produkcji poza terenem budowy. 

Produkcja poszczególnych obiektów-modułów odbywa się w hali produkcyjnej z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, w pełni kontrolowanych warunkach, i co niezwykle istotne, z zachowaniem wszystkich norm budowlanych. Całość budynku jest zatem wykonywana w środowisku o kontrolowanej temperaturze, wilgotności, braku zapylenia, co ogranicza do minimum ryzyko nieprawidłowości budowlanych. Istotne jest również to, że montowanie komponentów takich jak drzwi czy okna w warunkach fabrycznych pozwala na większą precyzję i lepszą kontrolę jakości.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że budynki modułowe przyjeżdżają na docelowe miejsce montażu wyposażone już we wszelkie instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Każdy z ich elementów jest wykonywany w bezpiecznych warunkach fabrycznych przez zespół doświadczonych fachowców. Gwarantuje to wysoką jakość tych podzespołów i zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie przez długi czas.

 

Zastosowanie budownictwa modułowego w Polsce

Obiekty wykonywane w technologii modułowej są wykorzystywane w bardzo wielu branżach, zarówno przez małych i dużych przedsiębiorców, jak i przez osoby prywatne do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Z wykorzystaniem modułów-kontenerów mogą powstawać takie obiekty jak:

  • budynki mieszkalne, w tym domki letniskowe, domy jednorodzinne, a nawet całe osiedla;
  • hotele, pensjonaty, a także akademiki;
  • biura;
  • szpitale;
  • budynki administracji publicznej;
  • obiekty handlowe, takie jak małe sklepiki i całe galerie handlowe;
  • obiekty usługowe;
  • obiekty sportowe, m.in. hale lub zaplecza przy otwartych boiskach.
Kontener mini

Kontener MINI | ULTRAMODULA

W zależności od potrzeb i oczekiwań inwestora, z modułów można zbudować mały domek jednorodzinny lub wielopiętrowy akademik czy hotel. Dlatego budownictwo modułowe może znaleźć zastosowanie w każdej branży. Co ciekawe, budynki powstające w tej technologii można przenosić. O ile w przypadku budownictwa mieszkaniowego nie ma to aż takiego znaczenia, o tyle w przypadku inwestycji biznesowych jest to ogromnym atutem. Obecnie w Polsce najczęściej z obiektów wykonanych modułowo korzystają przedsiębiorcy różnych sektorów w formie biur, a ponadto branża turystyczno-gastronomiczna i handel.

Przyszłość budownictwa modułowego w Polsce

Stały wzrost cen materiałów budowlanych, kosztów usług, a także rosnąca świadomość ekologiczna to czynniki, które mają wpływ na rozwój budownictwa modułowego w Polsce w kolejnych latach. Na rynek wchodzi pokolenie konsumentów poszukujących rozwiązań dostępnych od ręki, ale też produkowanych z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Dla nich domy i mieszkania w technologii modułowej nie będą już czymś niespotykanym. Niskie koszty i krótki czas realizacji będzie z kolei przekonywał coraz szerszą grupę przedsiębiorców do wybrania właśnie obiektów modułowych, czy to na siedzibę swojej firmy, czy jako hotel lub sklep. To wszystko sprawi, że budownictwo modułowe będzie zyskiwało na popularności, zdobywając coraz więcej zwolenników z każdym kolejnym rokiem.

Zobacz naszą ofertę kontenerów:

Kontenery

Ostatnie wpisy