CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



PROJEKT UE

MARKA

SKLEP

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

LOGOWANIE

CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian

Rodzaje i budowa kontenerów modułowych

Od egipskich piramid po kontenery modułowe. Budownictwo lubi regularność kształtów. Już starożytni budowniczowie wznosili swoje dzieła w oparciu o bloki i elementy o powtarzalnych wymiarach. Współczesna architektura przemysłowa przeniosła tę regularność na wyższy poziom. Tworzenie większych i mniejszych budowli z wykorzystaniem “bloków”, jakimi są kontenery modułowe, daje wręcz nieograniczone możliwości szybkiej realizacji budynku dowolnego przeznaczenia. Mnogość ich rodzajów i łatwość łączenia sprawiają, że w krótkim czasie można od zera postawić w pełni funkcjonalne biuro, sklep, a nawet… hotel. Jak to możliwe?

Co kryje w środku kontener modułowy?

Aby zrozumieć fenomen kontenerów modułowych, trzeba na początku poznać ich budowę, bo to ona jest kluczem do sukcesu tego rozwiązania. Są produkowane na bazie ramy o ustandaryzowanych wymiarach wykonanej z blach stalowych. Ściany kontenerów to natomiast wymienne panele różnych rodzajów: drzwiowe, okienne, bądź po prostu pełne. Panele takie mogą być umiejscowione zależnie od potrzeb, np. drzwi można wkomponować na krótszym lub dłuższym boku, a ilość paneli okiennych zmieniać zależnie od przeznaczenia kontenera. Ważnym detalem systemów kontenerów modułowych są uchwyty ściągające służące do ich łączenia między sobą.

Kontener modułowe wewnątrz

Rama i podłoga – stabilne rozwiązanie

Aby kontener był stabilny i dawał możliwość piętrowania, jego konstrukcja musi być niezwykle wytrzymała. W modelach dobrej jakości rama spawana jest z kształtowników zimnogiętych o grubości minimum 4 mm, a słupy są zrobione z solidnych kształtowników (również zimnogiętych). W celu wzmocnienia całości są one skręcane do ramy górnej i dolnej.

Dla usztywnienia całej bryły kontenera podłogę wykonuje się płyty OSB – jej grubość powinna wynosić około 20-22 mm. Izolację od podłoża stanowi warstwa wełny mineralnej z folią paroizolacyjną, a od wewnątrz posadzkę wykańcza się wykładziną PCV.

Rodzaje i budowa kontenerów modułowych | Ultramodula

Szczelne ściany i dach

Lekkość kontenerom modułowym zapewniają ściany i dach z blachy trapezowej. To materiał trwały, a jednocześnie stosunkowo lekki, co sprawia, że całość konstrukcji jest łatwiejsza w transporcie oraz umożliwia stawianie kontenerów jeden na drugim. Zależnie od przeznaczenia danego budynku, ściany mogą być ocieplone wełną mineralną od 50 do nawet 100 mm. Dodatkowo stosuje się folię paroizolacyjną dla ochrony przed wilgocią. Warto zwrócić uwagę na wykończenie ścian od wewnątrz – w dobrej jakości kontenerach, szczególnie tych przeznaczonych na przykład na biura lub usługi handlowe, jest to zazwyczaj elegancka płyta laminowana w kolorze białym.

Jak wiadomo, najwięcej ciepła ucieka przez dach (czy mama nie mówiła, żeby zimą zawsze nosić czapkę?). Dlatego tak ważne jest ocieplenie tej właśnie części kontenera. Podobnie jak w przypadku ścian wykorzystuje się do tego wełnę mineralną zabezpieczoną folią paroizolacyjną.

Okno i drzwi na świat

Kontener z oknami

Elementem o dużym znaczeniu dla funkcjonalności kontenerów są okna. W zależności od tego, do jakiego celu przeznaczony będzie budowany obiekt, może być ich więcej bądź mniej. Z jednej strony większa ilość paneli okiennych to lepsze doświetlenie wnętrza oraz lepsza widoczność wokół z kontenera. Jednak z drugiej strony, spora liczba okien zwiększa dostrzegalność tego, co dzieje się w środku dla osób z zewnątrz. Ponieważ kontenery są posadowione dość nisko, wgląd do środka jest ułatwiony. Niezależnie od ilości okien, liczy się, aby była to nowoczesna stolarka okienna PCV.

Jeśli chodzi o wejście, zazwyczaj montuje się je na krótszym boku. Takie rozwiązanie zapewnia często lepszą ustawność wnętrza kontenera. Najczęściej stosowane są drzwi stalowe o standardowych rozmiarach 90×200 cm.

Kontener modułowy i co dalej?

Budowa kontenerów mobilnych pozwala na budowanie z nich rozległych konstrukcji, zarówno jedno-, jak i wielopoziomowych. Można z ich pomocą tworzyć całe, duże budynki, ale do czego tak naprawdę można je wykorzystywać?

Rodzaje kontenerów modułowych – Ze względu na przeznaczenie kontenery modułowe można podzielić na kilka podstawowych grup:

kontenery ultramodula

Oczywiście w sposobie wykorzystanie kontenerów ograniczeniem jest jedynie ludzka wyobraźnia (lub wymogi Sanepidu ;)), ale powyższe zestawienie to najpopularniejsze obszary ich zastosowań.

Na budowie…

Podczas dużych inwestycji, np. drogowych lub przy budowie osiedli czy wielkopowierzchniowych obiektów sportowych, handlowych, etc. kontenery mogą mieć wielorakie zastosowanie. Mogą służyć jako biura budowy – wtedy najlepiej sprawdzą się standardowe kontenery z panelami okiennymi, ładnie wykończoną podłogą i ścianami. Innym popularnym rozwiązaniem są szatnie i zaplecza dla pracowników. W kontenerach powstają miejsca, gdzie mogą oni nie tylko przebrać się przed i po swojej zmianie, ale również odpocząć podczas przerwy obiadowej.

Na budowach kontenery wykorzystywane są również jako podręczne magazynu drobnego sprzętu budowlanego.

…i w biurze

Kontener biurowy

Ze względu na rosnące koszty wynajmu powierzchni biurowych, a także na trendy w nowoczesnej architekturze przemysłowej, coraz popularniejsze stają się niewielkie biura w kontenerach. Są to rozwiązania nietuzinkowe, ponadto szybkie w realizacji, a dzięki temu, że nie są stale związane z gruntem, można stawiać je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz większych obiektów, np. hal targowych czy stadionów sportowych.

Ciekawą wersją kontenerów biurowych są tzw. pawilony, w których często przeszklone są całe panele ścienne. Daje to interesujący efekt wizualny, ale jest również funkcjonalne, bo biuro w takim pawilonie jest optymalnie doświetlone, a mimo niewielkiej powierzchni nie odczuwa się dyskomfortu.

Mała powierzchnia, maksimum możliwości

Kontenery mobilne, choć niewielkie gabarytowo, dają szerokie pole do wykorzystania w usługach. W odpowiednio skonfigurowanym module, można prowadzić zarówno sklep odzieżowy, jak i kwiaciarnię czy salon kosmetyczny. Montaż kontenera-pawilonu jest prosty i szybki, a co za tym idzie z łatwością można przenieść go w inne miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie bez znaczenia dla prowadzenia biznesu są też koszty. Kontener jako sklep czy punkt usługowy to rozwiązanie ekonomiczne.

Mieszkanie?

Ocieplone, wyposażone w nowoczesne okna oraz sanitariaty kontenery mogą być odpowiedzią na potrzeby budownictwa socjalnego, a także doskonałym domkiem letniskowym. Każda z tych opcji jako pierwsze kryterium wyboru rozwiązania stawia koszt budowy. Kontenery modułowe to przystępna cenowo alternatywa np. dla drewnianych domków z bali.

Jeśli chodzi o szeroko rozumiane funkcje mieszkalne, to z połączenia odpowiedniej ilości kontenerów można nawet postawić hotel dla pracowników budowy.

Z łazienką czy bez?

Jak wiadomo, żaden dom czy hotel nie mogą funkcjonować bez łazienki. Na rynku dostępnych jest wiele kontenerów modułowych sanitarnych. Są one wyposażone w toalety, kabiny prysznicowe oraz umywalki. Mogą być nie tylko uzupełnieniem konstrukcji typowo mieszkalnej, ale również lepszej jakości alternatywą dla popularnych toi toi. Takie rozwiązanie może być z powodzeniem wykorzystywane na budowie, na parkingach przy autostradach czy też podczas festiwali, bądź imprez sportowych.

kontener sanitarny ultamodula

Końca nie widać

Zastosowań dla kontenerów modułowych jest niezliczona ilość. Ich uniwersalność, prosta konstrukcja oraz odpowiednia cena sprawiają, że będą zyskiwały na popularności. Produkty dobrej jakości są nie tylko dobrze wykończone oraz komfortowe w użytkowaniu. Są również trwałe i długowieczne.

Ostatnie wpisy