CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Konstrukcje stalowe - projektowanie, budowa - płyta warstwowa



MARKA

REALIZACJE

REFERENCJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

Kontenery magazynowe – dlaczego warto?

lis 8, 2022 | Blog

Magazyn to nietypowa przestrzeń użytkowa. Z jednej strony jest niezbędna właściwie w każdej firmie, szczególnie handlowej, a z drugiej jest często traktowana po macoszemu. Nierzadko metraż jest niedopasowany do potrzeb, a to generuje bałagan – przy zbyt dużej przestrzeni towar po prostu jest rozkładany nieoptymalnie, przy zbyt małej pracownicy wykorzystują każdy centymetr miejsca, co utrudnia później wydawanie towaru. Wiadomo, że przy wyborze przestrzeni magazynowej liczy się przede wszystkim cena. Czy jest sposób, aby posiadać funkcjonalny magazyn, nie ponosząc dużych kosztów? Rozwiązaniem są kontenery magazynowe.

 

kontener magazynowy

Kontener magazynowy

 

Jak urządzić magazyn w kontenerze?

Na początek należy dobrze zastanowić się, jak duża przestrzeń magazynowa jest potrzebna firmie w tym momencie, a następnie dodać trochę metrów na zapas. Zależnie od rodzaju towaru, jaki ma być przechowywany w magazynie, trzeba podjąć decyzję, czy kontenery magazynowe będą piętrowane, czy też nie. Jest to ważny etap planowania, ponieważ nie wszystkie dostępne na rynku obiekty dają możliwość stawiania ich jeden na drugim.

To, czy dany kontener magazynowy ma opcję piętrowania zależy od jego konstrukcji. Odpowiedniej wytrzymałości rama takiego kontenera powinna być spawana z kształtowników zimno-giętych o grubości 4 mm. Natomiast aby całość pawilonu była mocna, słupy skręcane do ramy górnej i dolnej muszą być zrobione z solidnych kształtowników (najlepiej zimno-giętych, również o grubości 4 mm).

Trzecim krokiem jest dobranie odpowiednich opcji, tak by finalny magazyn spełniał nasze oczekiwania. Profesjonalni producenci kontenerów magazynowych oferują możliwość dostosowania nośności podłogi, szerokości bramy wjazdowej, ilości rygli zamykających oraz opcje zastosowanej izolacji czy instalacji elektrycznej.

Po ustaleniu metrażu oraz wszystkich konfiguracji, wystarczy wybrać odpowiedni kontener (lub kontenery), postawić fundament z bloczków i czekać na dostawę. Sam montaż odbywa się za pomocą dźwigu lub HDS, a zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Tak krótki czas realizacji to duża zaleta kontenerów magazynowych.

Producent kontenerów magazynowych

Kontener magazynowy z bramą

 

Kontener magazynowy cena i koszty utrzymania

Zakup kontenera magazynowego to nieduże koszty, szczególnie jeśli porówna się je z wybudowaniem własnego budynku. Oczywiście, gdy alternatywą jest wynajem powierzchni, budżet startowy jest z pewnością większy. Warto jednak opracować dobrą analizę finansową – koszty utrzymania kontenera po zakupie są praktycznie zerowe. Nie ma bowiem konieczności ogrzewania go (chyba, że wymaga tego towar w nim przechowywany) ani też zatrudniania osoby do jego pilnowania.

Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że poniesione koszty można częściowo odzyskać, gdyby magazyn nie był już potrzebny. Odsprzedaż kontenera to prosty proces, a na rynku jest spore zainteresowanie zakupem tego typu obiektów z drugiej ręki.

kontener magazynowy z bramą przesuwną

Kontener magazynowy z bramą rolowaną

 

Zabezpieczenia i trwałość kontenerów magazynowych

Wątpliwością często nasuwającą się przy zakupie kontenera jako magazynu jest kwestia odpowiednich zabezpieczeń. Jak wiadomo, magazyn musi chronić towar zarówno przed potencjalną kradzieżą, jak i uszkodzeniami powodowanymi na przykład przez wilgoć czy zbyt niską temperaturę.

Kontener magazynowy ma niemal identyczną konstrukcję, jak kontener morski, co daje pewność, że wilgoć nie stanowi dla niego problemu. Kluczem do dobrej izolacji termicznej jest natomiast budowa ścian, dachu i podłogi. Każdy z tych elementów musi być właściwie ocieplony. Renomowani producenci stosują do tego celu wełnę mineralną o grubości co najmniej 50 mm z folią paroizolacyjną. Warto też zwrócić uwagę na jakość stolarki drzwiowej oraz okiennej – nowoczesne rozwiązania z PCV zapewniają szczelność.

Osobnym tematem jest zabezpieczenie przed włamaniami. Kontenery magazynowe mogą zostać wyposażone w rozbudowane systemy kontroli dostępu. Wybór odpowiedniej metody jest ważny i zależy od indywidualnych potrzeb, a przede wszystkim rodzaju towaru czy sprzętu przechowywanego w danym magazynie. Dobrym standardem są profesjonalne rygle zabezpieczające oferowane przez producentów kontenerów.

Kontener malowany farbą w kolorze grafitowym

Kontenery malujemy farbą poliuretanową (do wyboru z palety RAL)

 

Dla kogo kontener magazynowy?

Magazyny kojarzą się przede wszystkim z firmami handlowymi i faktycznie to one najczęściej korzystają z rozwiązania, jakim są kontenery magazynowe. Jednak tego typu obiekty są także doskonałym miejscem do przechowywania wszelkich sprzętów czy też narzędzi na placach budowy. Szybkość i łatwość montażu, a także możliwość sprawnego przeniesienia w inne miejsce sprawiają, że na ich zakup równie często jak przedsiębiorstwa handlowe, decydują się firmy budowlane. Niezależnie od pory roku i trudnych warunków na budowie, kontener zawsze zachowuje szczelność, a przechowywany w nim cenny sprzęt budowlany nie niszczeje narażony na czynniki atmosferyczne.

kontener magazynowy wewnątrz

Kontener magazynowy wewnątrz

 

Kontenery magazynowe i jego zalety

Różne towary, różne branże i różne potrzeby: kontenery magazynowe będą dobrym rozwiązaniem dla każdego. Które ich zalety są szczególnie warte podkreślenia?

  • czas realizacji – szybki montaż
  • niskie koszty: zarówno zakupu i postawienia, jak i późniejszej eksploatacji
  • budowa modułowa dająca możliwość rozbudowy magazynu, gdy przyjdzie taka konieczność
  • szybka możliwość demontażu czy przeniesienia w inne miejsce

Wybierając magazyn na swoje towary lub sprzęt na budowie, warto rozważyć zakup kontenera. Kupiony od sprawdzonego producent to inwestycja na lata, a jej koszty szybko się zwrócą, gdy nie będzie trzeba płacić za wynajem powierzchni magazynowej.

Ostatnie wpisy